Які хвороби виявили в рослин озимих культур на Кіровоградщині

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 917

За даними відбору монолітів рослин озимих культур Вінницької, Кіровоградської та Чернівецької областей в відібраних зразках ярої та озимої пшениці, ячменю виявлено заселеність неактивними коморними довгоносиками, зерновою міллю, а також відзначається слабке заселення кліщами, повідомляє "УкрАгроКонсалт".

 


В Дніпропетровській, Одеській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській областях виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси (3-6,7%), септоріозу (3,3%), кореневих гнилей (1%), інших хвороб . Рослини озимого ріпаку вражені пероноспорозом в межах 2-4%.

Фітоекспертіза насіння ярого ячменю підготовленого для весняної сівби поточного року проведена в Київській та Чернівецькій областях методом вологої камери і застосування паперових рулонів виявила, що гельмінтоспоріозом уражено 3-12%, альтернаріоз 2%, фузаріозом 1%. Оздоровлення кондиційного насіннєвого матеріалу досягається протравленням препаратами, вибір яких залежить від спектра фунгітоксічного дії і рівня захисної здатності.

Довідково

Борошни́ста роса́ — хвороба рослин, спричинювана паразитними грибами родини борошнисторосяних (Erysiphaceae).

Характеризується утворенням на уражених частинах рослин (листках, стеблах, плодах) грибниці у вигляді білих або сіруватих борошнистих нальотів. Найбільш відомими є борошниста роса аґрусу, винограду, борошниста роса дуба, рослин родини гарбузових, злаків, груші та яблуні, конюшини, люцерни і віки, персика та ін.

Сепсторіоз - тип збудника: гриб.
Збудник: Septoria tritici Rob.et Desm., Septoria graminum Desm., Septoria triticola Lobik.
Захворювання виявляють скрізь, але особливо в районах з підвищеною вологістю. В окремі роки септоріоз викликає такий же недобір урожаю, як і бура іржа.
Проявляється хвороба на листі, стеблах і колоссі у вигляді світло-жовтих і світло-бурих плям з темним обідком. На плямах утворюються чорні дрібні пікніди у вигляді крапок. Уражені листки бліднуть, поступово втрачають хлорофіл і повністю висихають, а стебла буріють, зморщуються і нерідко вигинаються. При захворюванні колосся на колоскових лусочках виявляється пляма, що надає йому вигляд строкатості, а іноді буруватості.
Септоріоз часто є причиною щуплості зерна, інколи — неплідності колосу. Збудниками хвороби є незавершені гриби роду Septoria, порядку Sphaeropsidales. Найбільш часто зустрічаються S.tritici Rob.et Desm., S.graminum Desm., S.triticola Lobik. Вони уражують не тільки пшеницю, а й інші злаки.

Кореневі гнилі - збудник: гриби родини Fusarium Link., Rhizoctonia DC. та ін
Поширені скрізь і проявляються як у закритому, так і відкритому грунті. Уражуються молоді й дорослі рослини огірка, дині і кавунів. При цьому листки в'януть, а рослини випадають.
Виникнення кореневої гнилі сприяє ослабленню рослин за несприятливих температурних і ґрунтових умов (підвищена вологість, утворення кірки, різке коливання температури та ін.). Хвороба особливо інтенсивно проявляється у теплицях за умов гідропоніки.
Стебла та корені розсади буріють й потоншуються. Сім'ядолі та молоді листки в'януть, внаслідок чого рослини поникають і випадають. Часто таке випадання є вогнищами, тому його називають поляганням сіянців.

На уражених дорослих рослинах листки жовтіють і поступово в'януть. На нижній частині стебла та коренях буріє кора, відсутня коренева мичка, стебло розмачулюється.
Збудниками хвороби можуть бути незавершені гриби родини Fusarium Link., Rhizoctonia DC. та ін. Вони ведуть напівсапрофітний спосіб життя у грунті, а при ослабленні рослин й щедрому поливі або випаданні рясного дощу і зниженні температури грунту до 17-18°С поселяються на них й викликають кореневі гнилі. Останні на дорослих рослинах зумовлюють різке зниження врожаю і передчасну їх загибель.

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити