Суспільство

У Росії спалахнув "ветеранський скандал"

. 2145

Днями прокурор Московської області зажадав позбавити літнього чоловіка, який воював в роки Великої вітчизняної війни на боці фашистської Німеччини, звання ветерана.
Все почалося з того, що відразу декілька ветеранських організацій підмосковного міста Пушкіно зажадали перевірити законність отримання статусу ветерана ВВВ одним із місцевих жителів - 90-річним Сергієм Масловим. За запитом прокуратури Підмосков'я генеральна прокуратура Білорусі вислала матеріали архівної кримінальної справи, згідно з якими чоловік ще у липні 1942 року потрапив у полон до німецьких військ, в той же місяць видав противнику місцезнаходження групи радянських офіцерів, в результаті чого ті також потрапили в полон, а вже в грудні того ж року примкнув до військ вермахту. Попервах зрадник навчав солдатів противника прийомам боротьби з радянськими партизанами, а пізніше отримав чин лейтенанта і очолив каральний батальйон «Мітте», разом з яким воював у Франції проти військ союзників аж до 1944 року, коли він потрапив в американський полон. Поведінка Сергія Маслова в американському полоні також не відрізнялася патріотизмом - чоловік постійно заявляв, що відмовляється від радянського громадянства, і навіть брав участь у бунті проти повернення бранців до СРСР. Після закінчення війни Маслов був засуджений військовим трибуналом до 10 років ув'язнення за зраду Батьківщині і позбавлений лейтенантського звання.

У 1997 році зраднику було відмовлено в реабілітації у кримінальній справі на підставі «наявності безперечних доказів його провини», однак задовго до цього, у 1980 році, в силу збігу невідомих обставин він отримав в Одинцовському відділі військового комісаріату Московської області безстрокове посвідчення учасника ВВВ. Колеги Маслова по ветеранським організаціям запідозрили недобре лише недавно, і проведена прокурорська перевірка тільки підтвердила їх похмурі здогадки. Днями прокурор Підмосков'я Олександр Анікін звернувся до суду з вимогою позбавити 90-річного чоловіка ветеранського статусу і всіх медалей, отриманих ним упродовж довгих років.
Показово, що “ветеранський скандал” спалахнув саме у Пушкіному. У цьому затишному місті та у Пушкінському районі Московської області вже багато років працює Національно-культурне об’єднання українців «Криниця». Там збираються земляки-українці, росіяни, білоруси, євреї, грузини - всі, кому подобається українська культура, українські народні звичаї та обряди, щоб поговорити рідною мовою, поспівати душевних українських пісень, поздоровити зі святом один одного. Українці Пушкіного відіграють неабияку роль у функціонуванні цього муніціпального утворення, позаяк зарекомендували себе надзвичайно працелюбними, товариськими людьми.
Не маю жодних сумнівів у тому, що колишнього фашистського карателя “вивели на чисту воду” не вони. А саме пушкінські старожили з числа етнічних росіян, яким не до вподоби бачити щороку 8, 9 та 10 травня свого земляка “при повному параді” та з медалями в ознаменування річниць Великої Перемоги над фашизмом.

Що ж до статусу ветерана війни... Формально 90-річний Сергій Маслов справді має на нього право. Інша річ, - пенсіонерові доцільніше було б звернутися з приводу отримання відповідних пільг до іншої європейської держави, за інтереси якої він встиг повоювати у 40-ві роки минулого століття.

Олег БАЗАК

Поширюйте

Коментуйте


Реклама