Газове питання: Янукович лобіюватиме ідею Тимошенко?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 658

Цінова війна між Україною та “Газпромом” мало не щодень посилюється. Купувати російський газ за вищою ціною, ніж Німеччина, “Нафтогаз України” категорично не хоче. Для початку Україна скоротила закупівлі газу практично вдвічі, потім стала купувати російський газ у європейців за нижчими цінами, і, нарешті, Віктор Янукович заявив про доцільність повернення до ідеї «Білого потоку». Зокрема, це випливає зі змісту щорічного президентського послання до Верховної Ради. Депутати від опозиції сьогодні вранці дружно повернули цей “фоліант” до президії ВР, зажадавши “озвучування” тексту обсягом мало не 500 (!) сторінок особисто Віктором Федоровичем.

Як відомо, азербайджанський та середньоазійський газ завжди привертав Україну своєю дешевизною. Задля порівняння: зараз Туркменія продає свій газ Китаю за ціною, що не перевищує $250 за 1 тис. куб. метрів, у той час як Україна купує російський газ за ціною $416 за 1 тисячу кубічних метрів (з урахуванням 100-доларової знижки, передбаченої так званими “харківськими угодами”). У 2000-і роки прямі поставки до нас туркменського газу припинилися з-за трубопровідної системи “Газпрому”. Юрій Бойко, перебуваючи і в опозиції, і на посаді міністра палива та енергетики, і в статусі віце-прем'єр-міністра (як зараз), не втомлювався повторювати: Україна передовсім має “знайти підхід” не до керівництва Російської Федерації, а до глави Туркменістану.

Немов підтверджуючи цю тезу, у січні 2009 року тодішній прем'єр Російської Федерації Путін безжально «викрутив руки» Юлії Тимошенко. Внаслідок цього на місяць було припинено постачання газу в Україну і, відповідно, до Європи. Нині, на знак “подяки” за вирішення цього газового конфлікту з виходом за рамки своїх повноважень, екс-прем'єр Юлія Тимошенко відбуває у Харкові 7-річний термін тюремного ув'язнення...

У цих обставинах, коли Росія не знижує ціну на газ, Україна, наче в лихоманці, шукає можливість позбутись залежності від поставок енергоносія від північно-східного сусіда. Спершу були скорочені закупівлі російського газу майже в 2 рази. При цьому Україна не виконувала умов договору з “Газпромом”, укладеного за принципом «take-or-pay» (“бери або плати”) і, в результаті, недобрала газу і заборгувала російській компанії $7 млрд. Потім послідувала інформація про реверсивне постачання газу в Україну через країни Європи. У Києві стверджують, що цей реверс є фізичним, однак у “Газпромі” упевнені, що це реверс віртуальний.

Цінова політика “Газпрому” щодо України настільки втомила Президента Януковича, що він вирішив воскресити ідею своєї політичної конкурентки і ярої супротивниці Юлії Тимошенко. І ось в Україні знову заговорили про «Білий потік».

Ідея прокладки газопроводу «Білий потік» (англійською “White Stream”) була висунута Юлією Тимошенко ще у 2005 році під час її першого нетривалого прем'єрського терміну. У 2006 році Міжнародний інжиніринговий консорціум White Stream Pipeline розробив первинну концепцію газогону. У травні 2007 року на газовому форумі у Відні представники Єврокомісії підтримали презентований проект, щоправда, дуже стримано і обережно.

Передбачалося, що завдяки такому газогону блакитне паливо буде перекачуватися із родовища Шах-Деніз в Азербайджані. Надалі ж газогін, чий основний конкурент — проект Nabucco, дотягнеться й до Туркменії та Казахстану. Завдяки новому трубопроводу паливо могло б поставлятися через Грузію по дну Чорного моря до України, а далі йти нашою територією кінцевим європейським споживачам. Себто - в обхід Росії. Попервах потужність газопроводу оцінювали у 8 млрд. куб. метрів на рік, проте надалі, за рахунок приєднання до «потоку» Туркменії та Казахстану, ця цифра мала досягти 32 млрд. куб. метрів.

Не виключено, що сьогоднішня заява про доцільність повернення до “тимошенковської” ідеї прокладки газопроводу «Білий потік» - це просто погрози Януковича і його спроби чинити тиск на “Газпром”.

Втім, цілком можливо, що Віктор Федорович не блефує. Незважаючи на те, що весь туркменський газ скуповується Росією і Китаєм, Україна може спровокувати інтерес до своєї персони з боку Туркменії. Україна може запропонувати за туркменський газ ціну, яка в півтора рази, а то й удвічі перевищує ту, за якою його купує Китай. І ця ціна все одно буде нижче цінника на російський газ для України. За цих обставин Азербайджан, Туркменія і Казахстан дійсно можуть переорієнтуватися на «Білий потік». Особливо, якщо цей проект отримає підтримку ЄС. І не виключено, що Євросоюз таку підтримку Україні надасть. За цих умов «Білий потік» може стати серйозним конкурентом газпромівського «Південного потоку». Також на “Газпром” чинить тиск ситуація зі сланцевим газом, який російська компанія-монополіст благополучно прогледіла. У цих обставинах, будь-які трубопровідні проекти в обхід Росії можуть мати плани на реалізацію. Можливо, “Газпрому” доведеться піти на зниження ціни на поставки газу на Україну заради збереження своєї позиції.

Втім, російські експерти досі не вірять у такі проекти. Президент Російського газового товариства, депутат Держдуми Валерій Язєв ставиться до перспектив «Білого потоку» скептично: «Україна, по суті, зараз перебуває в патовій ситуації. Вона змушена вести боротьбу з Польщею за право бути європейським хабом. Але в той же час Європа знижує споживання газу, роблячи акцент на альтернативні джерела енергії». На його думку, Росія від функціонування "Білого потоку" не втратить рівним рахунком нічого: «Ясна річ, Україна намагається чинити тиск на «Газпром», проте газ все одно у нас, ми нічого не втратимо. Ніякої економічної доцільності в цьому газопроводі я не бачу і ніколи не бачив. Я не вірю в його ефективність» - зазначив експерт.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити