Комп'ютери - замість суддів?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1107

Сюжет, що увійшов до вчорашнього випуску програми “Інтернет. Комп'ютер. Звук” в ефірі “Радіо “Родина”, здався мені таким, що заслуговує на особливу увагу.
Перший канал Національного Радіо України сповістив своїх слухачів: вже в найближчому майбутньому комп'ютерні програми навчаться приймати судові рішення. Причому, кажуть вчені, електронні служителі порядку будуть виносити вироки куди більш неупереджено і обгрунтовано, ніж люди.
Людина не може бути повністю неупередженою. Дослідження довели, що на вердикти суддів найчастіше впливають такі фактори, як сімейні проблеми, стан здоров'я і навіть прийом їжі перед засіданням. На жаль, така вже суб'єктивна природа людини.

Цю проблему можуть вирішити комп'ютери. Програмні засоби вже відіграють важливу роль у правовому полі. Додатки активно застосовуються для обробки юридичних документів при великих угодах. Застосування штучного інтелекту в галузі правосуддя - це куди більш рішучий крок у майбутнє. Це проект по створенню автоматизованої системи, яка буде здатна обробляти складні логічні аргументи.
Торік Том Гордон з університету Фраунгофера у Мюнхені у співдружності з німецькою компанією Init розпочав створення системи під назвою Elterngeld ("Гроші батьків"). Дана програма вміє приймати автоматичні рішення за позовами про допомогу на дитину. Elterngeld - це система з відкритим вихідним кодом, що забезпечує прозорість прийняття рішень.

Elterngeld діє таким чином: у систему завантажується заява, наприклад "мені потрібні гроші на утримання п'ятирічного сина", і вся додаткова інформація у справі. Після цього комп'ютерний помічник звіряється з законодавчими актами та виносить вердикт.

Гордон продемонструє працюючу Web-версію своєї системи на конференції в Італії цьогоріч наприкінці червня. Розробники вже ведуть переговори з владою про використання нового софту.

Наразі штучний інтелект не може замінити людину повністю. Головна проблема полягає в тому, що до системи доводиться вручну забивати всі необхідні закони, переробивши їх у структурований машинний формат. Це дуже кропіткий процес. Доводиться розбивати закон на окремі концепції, вибудовувати їх у базу даних і позначати зв'язки між окремими концепціями. Гордон сподівається, що незабаром всі закони будуть спочатку розроблятися з огляду на подальше використання машинами, відтак цього процесу можна буде уникнути.

Використовуючи схожий принцип, Ганна Ронкайнен, співзасновник фінської компанії Onomatics, розробляє програму під назвою TrademarkNow. Ця програма вміє автоматично порівнювати схожість нових торгових марок з існуючими, щоб виявити порушення авторських прав.

Як на мене, включення щойно викладеного сюжету саме до передачі, розрахованої здебільшого на слухачів шкільного віку, - досить симптоматичне. Бо ж дорослий слухач, ледь зачувши пропозицію “м'якого витиснення” Служителів Феміди заради встановлення на їх місця безсторонніх комп'ютерів, у ліпшому випадку розрегочеться. У гіршому ж — спитає сам у себе: “А гроші тоді кому нести? Невже машині?!

...Технічний прогрес у галузі судочинства, - який би опір не чинили наші співгромадяни з числа Вершителів Закону й тих, хто служать у них “листоношами”, розносячи отримані для судді та голови райсуду конверти з...самі знаєте чим - не спинити. На міжнародні форуми, подібні до конференції в Італії (де незабаром демонструватимуть публіці переваги Elterngeld) Україна завжди відряджає когось із високопоставлених представників Третьої влади. То чому б вітчизняним “комп'ютерним геніям” не розробити таку ж програму, скажімо, для претендентів на “чорнобильські кошти”? Таких людей, надто у північних та північно-західних регіонах країни, доволі багато. Суди першої інстанції щороку “завалені” їхніми позовами. “Розвантажити” ж суддів, давши їм більше часу для роботи над більш складними й об'ємними справами, могли б спеціально розроблені комп'ютерні програми.

Прикро, але наразі ніхто не обтяжує себе створенням украй потрібних людям систем.

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+4 # Гражданин 10.06.2013, 08:14
Одних суддей заменять компьютерами недостаточно. Нужно всю систему, состоящих с ментов и прокуроров менять тоже. Человека сменит компьютер...Тех кого можно назвать из них человеком - единицы!
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити