Суспільство

Без домашнього арешту, але без паспорта: житель Німеччини не може реалізувати свої права та засвідчити особу

. 1957

Житель Німеччини Ігор Масенко вже четвертий місяць змушений жити в Кропивницькому, вимушений турист, зустрівшись з українським судочинством, таки вийшов на волю, проте залишився без жодних документів і можливості пересуватись.

suddd2Нагадаємо, 10 березня цього року рішенням апеляційного суду Кіровоградської області житель Німеччини Ігор Масенко вийшов з СІЗО та перебував під домашнім арештом у Кропивницькому. Дія запобіжного заходу скінчилась 10 травня і жодних підстав не повертати паспорт Масенку немає, прокуратура відмовляється це робити. Окрім того, термін дії паспорту сплив ще в квітні місяці, оформити новий без старого документу немає змоги.

10 травня Масенко звернувся до процесуального прокурора Ремеза О.Ю. з проханням повернути йому закордонний паспорт для того, щоб надати його до міграційної служби для виготовлення нового документу. Перед тим міграційна служба відмовила чоловікові у видачі нового паспорту.

«Оскільки моє постійне місце проживання з 2002 року в Німеччині, тому я маю лише закордонний український паспорт, термін дії якого сплив 13 квітня 2018 року. З невідомих причин в Управлінні державної міграційної служби в Кіровоградській області у виготовленні нового паспорта мені відмовлено. На сьогодні я не маю жодного документа, який би засвідчував мою особу. Тому прошу повернути мені мій паспорт, який відразу буде надано до міграційної служби», - зазначив у заяві Масенко.

У відповідь заступник керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Петров зазначив, що згідно рішення Апеляційного суду Кіровоградської області, паспорт долучено до матеріалів Кримінального провадження. Оскільки досудове розслідування по кримінальному провадженню вже завершено, а обвинувальний акт направлено до суду, питання щодо повернення закордонного паспорту може бути розглянуто під час підготовчого судового засідання .

Адвокат Ігоря Масенка Євген Вишня звернувся до прокуратури області з заявою про незаконне заволодіння паспортом його клієнта, яке вчинили службові особи місцевої прокуратури.

В заяві Вишня зазначив, що прокурор Ремез О.Ю. вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 357 КК України – незаконне заволодіння паспортом шляхом зловживання своїм службовим становищем.

«Прошу відкрити кримінальне провадження за фактом цього кримінального правопорушення, організувати досудове розслідування і вжити заходів до припинення злочину», - зазначив адвокат.

Попри те, що законодавство передбачає внесення заяви про злочин до ЄРДР (єдиного реєстру досудових розслідувань) протягом 24 годин, до сьогодні цього не зроблено. 21 травня Євген Вишня звернувся зі скаргою до суду на бездіяльність посадових осіб прокуратури Кіровоградської області, вимагаючи визнати незаконною бездіяльність посадових осіб прокуратури, та забов’язати їх зареєструвати заяву захисника та внести до ЄРДР.

25 травня адвокат Вишня подав до суду заяву про відвід прокурора Ремеза О.Ю. через низку процесуальних порушень, зокрема через незаконне заволодіння документом Ігоря Масенка.

«Насправді твердження прокуратури немає нічого спільного з діючим законодавством, адже це не компетенція суду припиняти злочин. Ми плануємо запитати у суду правомірність дій прокуратури і чи дійсно питання про повернення паспорту має вирішувати суд. Також ми проситимемо в суді підтвердити свою особо Ігоря Масенка, для чого йому також необхідно буде перевипустити новий паспорт, а перед тим Масенко має отримати старий документ, - пояснює адвокат Аркадій Гарда. - Наразі, паспорт просто «взяли в заставу», щоб Масенко не міг пересуватися та залишити територію України. Але прокуратурі достеменно відомо, що Масенко не вчиняв цей злочин, оскільки цього злочину не було, по-друге, прокурор знає, що немає жодних юридичних підстав утримувати паспорт громадянина України, але продовжує це робити».

Адвокат зазначає, що ч. 3 ст. 357 КК України передбачає незаконне заволодіння паспортом, але у випадку з документом Масенка, в прокуратурі він опинився в законний спосіб, але утримувати його довше ніж діє запобіжний захід сторона обвинувачення не має права. Строк дії запобіжного заходу завершився і паспорт має бути повернутий. Також це порушення може стати причиною зриву судового засідання, адже термін дій паспорту закінчився і він перестав бути документом, що посвідчує особу.

До сьогодні Ігор Масенко не може оформити виготовлення нового паспорта, реалізувати громадянські права та посвідчити свою особу. Наступне судове засідання, в якому прокуратура пропонує звернутись до суду за поверненням паспорта, заплановане лише на середину серпня.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама