Повідомлення
  • Lack of access rights - File '/images/files/slav.JPG'
  • Lack of access rights - File '/images/files/slav.JPG'

Хто відповідатиме за куряче яйце на плечі польського президента?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 883

Позавчора дружня Україні Польща мало не позбулася свого лідера. Телеканали на різних континентах багаторазово демонстрували епізод «на грані фолу»: якийсь молодий чоловік, впевнено просочуючись крізь кілька шарів охорони, підходить до Броніслава Коморовського, панібратськи поплескує президента Польщі по правому плечу. Через пару секунд незнайомець вже лежить з розкинутими руками на асфальті, зафіксований відразу декількома сек'юріті з явно не українським типом обличчя.
Інцидент трапився у Луцьку, де за участю глави Республіки Польща проходили заходи пам'яті жертв Волинської трагедії. Зловмисник, 21-річний житель Запоріжжя, повинен був досконально знати маршрут пересувань глави іноземної держави, зокрема, хронометраж перебування Броніслава Коморовського біля костелу Святих Петра і Павла, де щойно відправили месу в пам'ять невинно убієнних жертв «волинської різанини». Те, що в руках хлопця було всього лише куряче яйце, а не щось, що представляє небезпеку для життя видного польського політика, можна назвати фантастичним везінням. Відповідно, й жителям Луцька треба щиро радіти. Назва їх улюбленого міста дивом не стала для польської нації ще одним ім'ям прозивним, - подібно до російського Смоленська після катастрофи авіалайнера з Лехом Качиньським, його дружиною і верхівкою тогочасного польського керівництва.
За фактом інциденту розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 296 Кримінального кодексу України («хуліганство»). Юний запорожець, як запевняють у міліції, відпущений додому. Але ось вже третю добу поспіль ні його батьки, ні соратники з молодіжної громадської організації «Слов'янська Гвардія» ніяк не можуть з ним зв'язатися.

Сам Б. Коморовський сказав, що задоволений своєю охороною, і закликав не надавати інциденту "особливого значення".

Ряд коментаторів у польських ЗМІ назвали відповідальним за інцидент одного з працівників президентської охорони, який мав своєчасно відреагувати й заблокувати руку хулігана. Польські ЗМІ резонно відзначають: насправді чоловік міг тримати не куряче яйце, а інший предмет, здатний завдати шкоди здоров'ю і навіть життю Коморовського.
Зараз і в Україні, і у сусідній з нею слов'янській державі-члені ЄС не вщухають суперечки на одну й ту ж тему: “А що то було?!”

Зокрема, МВС Польщі після отримання детального рапорту приступило у підконтрольному йому Бюро охорони вищих посадових осіб (BOR) до детального розслідування інциденту 14 липня. "Попередні висновки свідчать, що не були повністю виконані необхідні процедури під час охорони високих посадових осіб держави, - наголошується у заяві МВС РП. - Аналіз інциденту також свідчить, що могли не спрацювати профілактичні охоронні дії, за які були відповідальні українські правоохоронці, які були господарями візиту", - йдеться в документі. МВС Польщі підкреслило: значення цього інциденту не слід применшувати і міністерство зробить відповідні висновки на майбутнє.

Що ж до реакції українців - вона різниться. Що на Заході, що на Сході. Частину обивателів насторожило: чому для демонстрації незахищеності польського лідера від потенційних кілерів обраний хлопець із Запоріжжя, котрий належить до антифашистської організації?

Інша (причому чимала) частина обивателів, начитавшись західноукраїнських Інтернет-ЗМІ, вбачає в інциденті горезвісну «руку Москви». Лідера «Слов'янської Гвардії» нібито постійно бачать біля входу чи то Посольства РФ в Україні, чи то Генконсульства Росії в Харкові. Звідси висновок: Коморовського намагалися настрашити за наказом з Кремля і скільки б керівники «Слов'янської Гвардії" не відхрещувалися від акції, «вуха» відомо кого все одно настовбурчуються.

Лідерам яскраво вираженої проросійської молодіжної організації три доби поспіль безперервно дзвонять. Журналісти безпардонно перебріхують сказане ними. А «політично стурбовані» співгромадяни або розсипаються у подяках «за реанімацію духу волелюбних запорізьких козаків», - або обсипають прокльонами як «кремлівських наймитів».

Коли кількість бажаючих взяти актуальний комент перевищила розумні межі, лідери «Слов'янської Гвардії» відключили телефони і помчали на станцію Запоріжжя-1 до потягу на Київ.

Сьогодні Володимир Рогов і Костянтин Лисенко спілкувалися з пресою в інформагентстві на Європейській площі української столиці. Їхня офіційна позиція щодо інциденту 14 липня формулюється двома словами - «глибокий шок».

Вся справа в тому, що суто проросійська організація ніколи не працювала проти чогось, а завжди "за". Її голова Володимир Рогов невимовно здивований не тільки самим фактом імітації замаху на життя президента іноземної держави, а ще й тим, що вже через годину після НП йому зателефонував журналіст одного із загальноукраїнських каналів і сказав про те, що Іван Ш. є членом його організації.

- ... хоча міліція почала цікавитися цим питань лише наступного дня, - додав пан Рогов.

У «Слов'янській Гвардії» до цих пір не можуть зрозуміти мотивів вчинку Івана. "Через три дні після того, як це сталося, ми не можемо знайти Івана, його телефон вимкнений, він не з'являвся вдома, хоча в ході декількох десятків офіційних і напівофіційних контактів з міліцією нам повторювали: його, мовляв, випустили через п'ять-сім хвилин після інциденту", - сказав Володимир Рогов. Лідер антифашистів припустив: може бути два варіанти - або Іван досі в міліції, або йому соромно дивитися в очі своїм товаришам по організації. "Ми вважаємо, що хлопця хтось використовував, використовував втемну, але не розуміємо, хто...”, - додав він. Спершу в організації подумали, що таким способом хтось хотів підставити партію "Свобода" (з якою російські антифашисти України, м'яко кажучи, розходяться у поглядах). Нібито Іван мав із собою рюкзак з символікою цієї політичної сили. Потім з'ясувалося, що це був просто синій рюкзак і його помилково приписали "Свободі".

Володимир Рогов визнав за необхідне вибачитися перед високоповажним паном Коморовським. За його словами, він несе моральну відповідальність за всіх членів організації. Рогов наголосив, що в очолюваній ним організації до польського Президента ставляться з повагою. В організації запропонували компенсацію за зіпсований костюм і хочуть запросити Броніслава Коморовського на молодіжний фестиваль, присвячений здоровому способу життя, який організовується "Слов'янської гвардією", - щоб продемонструвати главі Республіки Польща повну відсутність у російськомовної української молоді ознак нетерпимості та агресії ..

Тепер про те, як опинився в Луцьку «кілер» із Запоріжжя.

За словами члена Головної ради МГО "Слов'янська Гвардія" Костянтина Лисенка, у відрядження до декількох населених пунктів Північної, Північно-Західної та Західної України Івана Ш. скерували з дорученням організувати серію спортивних заходів, приурочених до святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Молоду людину забезпечили непоганими відрядними. Іван мав доглянути у зазначених керівництвом «гвардійців» містах підходящі для проведення «православного спортивного фестивалю» спорткомплекси, сфотографувати їх з різних точок. Щоб організатори мали можливість заздалегідь розрахувати, де молодь буде демонструвати богатирську силу і завзятість, а де в цей же час розмістяться ветерани Радянської Армії.

- Зараз ми з Костею переклали організацію цього фестивалю на інших хлопців, - скаржиться Володимир Рогов. - Недільна НП в Луцьку “заморозила” всі наші проекти. Погодьтеся, логіки у мотивації такого вчинку немає: займаєшся чимось, вкладаєш сили і час, потім відбувається якась капость - і спільна праця десятків людей зводиться нанівець...

Передбачалося, що їхати налагоджувати контакти у регіонах, де прихильників «Слов'янської Гвардії» не так вже й багато, доручать Лисенку. В силу певних обставин Костянтинові знадобилося затриматися у Запоріжжі. Іван погодився його замінити. За словами Лисенка, вони весь час зідзвонювалися з Іваном. Остання телефонна розмова з Іваном відбувалася за кілька годин до інциденту, коли той збирався йти на зустріч з волинянами. Ті повинні були
брати участь у спортивному заході "Слов'янської Гвардії". Після цього телефон був вимкнений. Більше Іван на зв'язок не виходив.

- Ваня - тихий, спокійний чоловік, - згадує К. Лисенко. - Ми з ним постійно проводили відкриті уроки для дітей у середніх школах, інтернатах та дитбудинках. Він щиро любить дітей, я не бачив у його очах ніякої агресії.

- Ми дуже сподіваємося, що з Іваном все добре, що з ним нічого не сталося за цей час, - продовжує В. Рогов. - Ми знаємо, що заяву про зникнення людини можна писати не раніше ніж через три доби. У середу цей термін як раз настає. Ми не родичі хлопця, такий документ писати повинні його батьки. Дуже сподіваємося, що завдяки газетам та Інтернету він дізнається, що його розшукують. Ми обіцяємо: карати його фізично організація не буде, хоча стягнення Головна рада «Слов'янської Гвардії», можливо, накладе. Ми хочемо зрозуміти, що ж все-таки відбулося в Луцьку? Удар по репутації нашої організації вийшов чималий. Чітко і однозначно заявляю: інцидент з Броніславом Коморовським - не ініціатива «Слов'янської Гвардії» і не ініціатива Івана!

Як зізнався “Гречці” добродій Володимир, його дещо бентежить цікавість до персони Івана та загалом “Слов'янської Гвардії” з боку деяких офіцерів міліції з УМВС України у Кіровоградській області. Крім них, таку ж незрозумілу, з погляду пана Рогова, активність упродовж останніх трьох діб демонстрували міліціянти з Вінниці та ще декількох міст, що розташовані не у Волинській і не у Запорізькій областях.

Журналіст “Гречки” має здогадку: може, то були зовсім не міліціянти, а представники іншої силової структури...

Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити