На Кіровоградщині плодяться змії: що робити?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1663

На Кіровоградщині побільшало змій. Чому і як з цим боротись розповів начальник Світловодських міських курсів Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області Михайло Фомін.

За словами цивільнооборонщика, змії в умовах спеки плодяться надзвичайно. Але перше, до чого він закликав двоногих — у жодному разі не нищити цих лагідних і набагато древніших за них тварин! І не тому, що із 11 видів гадюк, розповсюджених в Україні, лиш одна (степова гадюка) є насправді отруйною. А тому, що у Природі все досконало продумано. І виведення із її ланцюжка хоч однієї, навіть, мікроскопічної ланки тягне за собою незворотні наслідки для всього сущого. (Хоча, додав наш консультант, укус будь якої змії у голову, шию таїть у собі небезпеку. А для дітей — й поготів).

Як правило, ареал розповсюдження цієї єдиної отруйної в Україні гадюки — степовий південь країни. Хоча, припускає Фомін, в силу кліматичних змін, не виключається, що це поширення може сягнути і наших теренів. А ще, попередив наш співрозмовник, майже всі види українських плазунів занесені до Червоної Книги і відтак знаходяться під суворою охороною держави, що означає: гадюче смертовбивство тягне за собою штраф у розмірі чотирьох тисяч гривень за одну особину.

"І взагалі, — підкреслив Фомін, — уникнути зіткнення із змією простіше простого. Адже, попри те, що у неї поганий зір та не вельми гарний слух, вона відчуває всім своїм тілом щонайменші коливання землі. І якщо вона здатна вловити шуршання за кілька десятків метрів від себе маленької мишки, "землетрус" від людських кроків спонукає відповзти її на значну відстань задовго до того, як її помітить людина. І ніколи першою не нападає. Втім у спеку органи чуття у змії притупляються. І вона може "проспати" наближення до себе. І тоді слідує блискавичний кидок, відвернутися від якого у людини немає жодних шансів". І хоча, повторив Фомін, смертельна небезпека людині від укусу "вітчизняною" змією навряд чи загрожує — серйозні розлади здоров’я та психіки їй гарантовано. Щоби цьому запобігти необхідно діяти рішуче, без зволікань і паніки. Бо страх та хвилювання лише посилюють серцеві скорочення, а відтак пришвидшують всмоктування отрути в кров. Треба радить цивільнооборонщик, максимально заспокоїтесь, викликати "швидку", обробити ранку будь-яким дезінфікуючим розчином і до приїзду медиків споживати якомога більше рідини. Що ж до розповсюджених прийомів, таких як відсмоктування отрути із ранки та перетягування кінцівки (вище укусу) джутом або мотузкою, то, говорить Фомін, можна застосувати і ці древні, як світ, методи. Але матимуть вони передовсім ефект самонавіяння. Річ у тім, пояснив він, що довжина "кусючих" зубів дорослої гадюки сягає півтора сантиметра — повністю відсмоктати отруту з такої глибини практично неможливо. А от у смокчучого рятівника, якщо у нього є ранки у ротовій порожнині або каріозні зуби, може виникнути проблема — є ризик потрапляння зміїної отрути у його кров. І щодо перетягування вище укусу…
"Це може завдати більше шкоди, аніж користі, — каже Фомін. — Джути, вірьовки тощо ефективні під час венозної кровотечі, спричиненої якимсь механічним ушкодженням, адже вони перетягують вену. Змії ж не цілять у вену — вони кусають, як правило, у м’язи. А це означає, що отрута розповсюджується по організму людини лімфатичною системою. І джгути жодним чином цей процес не здатні зупинити. Навпроти — тривале перетискання укушеної кінцівки може призвести до некрозу тканини і навіть до її гангрени".

Тож, порадив наостанок наш співрозмовник, відправляючись кудись поближче до природи, на дачу тощо, не варто ходити тишком-нишком, наче партизан. Навпроти, слід гучно ступати (можна й пісню бадьору заспівати) — від цього будь-яка гадюка, навіть якась там "зальотна" кобра чи ефа, "вломлять ногу" подалі від такого гамірного сусідства.

За матеріалом інтернет-видання "Світловодськ"

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+1 # snaiper 20.07.2013, 12:50
Змея,по сравнению с регионалом-райс кая птичка.Приносящ ая неоценимую услугу человеку,давая яд.А регионал?...Неп отріб....
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити