Суспільство

У Кропивницькому вшанували пам'ять Героїв Крут (ФОТО)

. 3670

Сьогодні відбувся мітинг до Дня пам'яті Героїв Крут.

 

IMG 8385

Учасники заходу за традицією пов'язали жовто-сині стрічки та поклали квіти до пам'ятної дошки братам Шульгиним на розі вулиць Дворцової та Шульгиних. Вшанували учасників бою на залізничній станції Крути взимку 1918 року, серед яких були хлопці з Кіровоградської області, музикою та виcтупами.

IMG 8445

- Усього участь у боях взяло 600 українців із них загинуло, за дослідженнями істориків, близько ста осіб, - розповіла викладачка Центральноукраїнського державного педагогіного університету імені Володимира Винниченка, письменнниця Ольга Кирилюк. - Серед 27 розстріляних хлопців був і наш з вами земляк Володя Шульгин, який народився в нашому місті, але на той момент був студентом у Києві. Так загинуло 100 хлопців у тому бою. Решта повернулися до Києва і взяли участь у вже інших боях армії УНР. Серед цих хлопців, які брали участь у боях, були хлопці з різних регіонів України. Тому історики ще називають бій під Крутами символом соборності. У ньому взяли участь навіть галичани, які на той момент були в складі Австро-Угорської імперії. Серед них було і п'ятеро наших земляків. Це Володя Шульгин про якого вже згадували. Також троє хлопців із Глодос: Левко Прядко, Семен Могила, Михайло Михайлик і також був хлопець із села Гурівка Долинського району Сергій Горячко. До речі, саме Сергій після бою під Крутами зробив відому карту-схему бою, за якою історикам вдалося досконало вивчити цей бій.

Під час заходу неодноразово проводили паралелі між подіям столітньої давності і подіями останніх п'яти років в країні. Зокрема, згадали військовополонених з Кіровоградської області. Виступила також мама військовополоненого в Москві командира катера "Бердянськ" Романа Мокряка - Наталія, яка приїхала до району разом зі своїми учнями.

IMG 8449

- Це, мабуть, за тієї генетичної пам'яті, за ту пролиту кров Роман Мокряк на суді скаже: "Я відповідаю за все, що робиться на моєму кораблі. Прошу. Вимагаю відпустити моїх підлеглих". Це, мабуть, саме звідти починається патріотизм Олега Мельниченка, який на суді вимагає перекладача, тому що сказав: "Я не розумію вашої мови". Саме 100 років тому під Крутами хлопці загинули за те, щоб ми говорили своєю мовою, жили в соїй державі, щоб ми розбудовували вільну і незалежну Україну, - каже Наталія Мокряк.

Учень пані Наталії - Андрій Мірошниченко зачитав вірш, присвячений військовим у якому звучить питання про те, коли закінчиться війна, щоб його батько повернувся додому.

IMG 8456

Єпископ Кропивницький і Голованівський Марк провів панахиду за усіма загиблими українцями в боях.

IMG 8487

Також сьогодні о 18:00 відбудеться марш, присвячений пам’яті Героїв Крут. Збір учасників біля пам’ятника «Янголу-охоронцю України» (вулиця Євгена Маланюка) о 17:45.

IMG 8399

IMG 8405

IMG 8428

IMG 8336

IMG 8344

IMG 8320

 IMG 8505

Поширюйте

Коментуйте


Реклама