Суспільство

У Кропивницькому обговорили захист прав споживачів (ФОТО)

. 1997

Сьогодні, 18 квітня, у Кропивницькому відбувся круглий стіл з питань захисту прав споживачів в Україні в контексті євроінтеграції.

 

57303483 418403038984955 7480664613843894272 n

На захід в Економіко-технологічному інституті імені Роберта Ельворті прибули не лише фахівці області, а й експерти в сфері захисту прав споживачів громадських організацій з Києва та Луцька.

Така зустріч першочергово була направлена на підняття суспільного запиту на захист прав споживачів, зокрема, в області.

- Виявити проблеми і змотивувати громадські організації за підтримки різних програм почати роботу в напрямку захисту прав споживачів, - каже організаторка заходу, членкиня команди "Team Europe Кропивницький" про мету круглого столу Вікторія Талашкевич.

За словами Вікторії Талашкевич, в області жодна громадська організація не працює з захистом прав споживачів.

Під час круглого столу говорили про стан імплементації Угоди про асоціацію "Україна-ЄС", зокрема, в розрізі прав споживачів.

За словами членкині команди "Team Europe Кропивницький", викладачки економіко-технологічному інституту імені Роберта Ельворті Ольги Гріднієвої, Україна виконує Угоду, але із відставанням у графіку.

Приміром, з 2014 по 2018 рік Україна мала виконати 13 зобов'язань із захисту прав споживачів. І це вважається одним із найбільш успішних секторів в частині наближення національного законодавства до положень європейського.

- Постійно вносяться зміни до законодавства, - відзначає Ольга Гріднєва. - Але зміни дуже часто є неякісними. Якщо з директиви переносять до нашого законодавство, то, приміром, частково. Є проблема з трактуванням і визначенням понять.

Начальниця управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби області Віра Сухопарова вважає 2017-й рік найбільш успішним роком в сфері захисту прав споживачів в країні.

- У 2017 році була схвалена концепція державної політики у сфері захисту прав споживачів на період до 2020 року, - відзначила Віра Сухопарова.

Приміром, торік Держпродспоживслужба області у сфері ринкового нагляду безпечності нехарчової продукції провела 88 перевірок і застувала штрафів на 333,65 тис. грн. А за перший квартал 2019-го проведено 11 перевірок і застосовано штрафів 29,75 тис. грн. А з 52 планових перевірки із захисту прав споживачів (інформування споживача) в області всі 52 були з порушеннями. Із 91 позапланової перевірки виявлено з порушенням 32. Тут уже працює першочергово превенція, а не система штрафів.

Натомість голова правління Всеукраїнського громадського об'єднання "Споживча довіра" Олена Куликова відзначила про те, що введення мораторію на перевірки одночасно з імплементацію Угоди ускладнило ситуацію. Наприклад, фіксували заміну інгредієнтів на більш дешеві, а також випуск лівих партій продукції. До речі, найбільш суттєві фальсифікати стосуються молочної продукції.

- Це стосується наявності рослинних жирів, антибіотиків у молочній продукції, чого не має бути. Якщо в торгових мережах відстежуємо 30% випадків фальсифікації, то рівень фальсифікату на київських базарах доходить до 60%, - зауважила Олена Куликова.

Тому, на думку Олени Куликової, однозначно має бути посилений контроль за якістю та безпечністю з боку законодавства, а також запровадження в країні систем попередження громадян про безпечність харчової продукції.

Як відзначила координаторка Аналітичного центру Аграрного союзу України Лариса Старікова, кошти на захист прав споживачів в бюджеті є. Однак на безпечність харчових продуктів поки кошти не дають. Натомість Лариса Старікова пропонує активізуватися громадським організаціям на місцях у цьому плані. Приміром, впровадити сертифікацію торгових мереж на місцях, шукаючи фінансової підтримки на регіональному рівні.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама