КНТУ прозвітував про перші результати вступної кампанії

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2168

Вчора, 11 серпня пройшло чергове засідання приймальної комісії Кіровоградського національного технічного університету, за підсумками якого відбулося зарахування студентів денної форми навчання на місця державного замовлення на перший курс освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр на базі повної загальної середньої освіти.
Як зазначив голова приймальної комісії КНТУ, доктор технічних наук, професор Михайло Черновол, в цьому році держава дещо збільшила замовлення на підготовку студентів-бюджетників, передусім за технічними спеціальностями.

Взагалі КНТУ отримав держзамовлення за рівнем бакалавра у кількості 478 місць, в минулому році замовлення складало 453 місць, тобто на 5,5% менше, ніж під час вступної кампанії-2013.
Крім цього, на 13% збільшилось замовлення на підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра та спеціаліста: 174 магістра та 342 спеціаліста проти 110 магістрів та 346 спеціалістів у минулому році. Прийом студентів на держбюджетні місця за цими рівнями виконано в повному обсязі ще на початку вступної кампанії. Також університет провів набір за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра на базі диплому молодшого спеціаліста (серед випускників коледжів та технікумів). Зараховано 235 таких студентів, у кількості, відповідній державному замовленню (минулого року держзамовлення по молодшим спеціалістам становило 191 місце, на 23% менше, ніж зараз).

Станом на 31 липня – останній день прийму документів – до приймальної комісії КНТУ надійшло 2486 заяв на перший курс від потенційних абітурієнтів-випускників 11 класів загальноосвітніх шкіл. В минулому році було подано 2347 заяв.

Умовний конкурс абітурієнтів – 7,68 заяв на одне бюджетне місце (в минулому році – 7,07).
Зазвичай, приблизно 55% абітурієнтів є мешканцями міста Кіровограда, 33% – випускники шкіл Кіровоградської області, 12% – представники інших областей України.

У порівнянні з минулими роками збільшилась кількість студентів-іноземців: громадян Азербайджану, Туркменістану, Марокко.
По суті, зараз вищі навчальні заклади України, в яких не проводяться творчі конкурси, взагалі не беруть безпосередньої участі у відборі абітурієнтів. Співробітники приймальної комісії додають до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформацію про абітурієнтів, далі спеціальна програма автоматично створює по кожному напряму навчання рейтингові списки в залежності від підстав для пільгового позачергового вступу, кількості балів ЗНО, середнього балу атестату, додаткових балів та інше. Приймальним комісіям ВНЗ залишається лише оприлюднювати списки, складені за допомогою ЄДЕБО, та оголошувати прізвища абітурієнтів, рекомендованих до зарахування на перший курс.

Цього року пройшли три хвилі рекомендацій до зарахування: першого, п'ятого та восьмого серпня, під час кожної хвилі списки корегувалися в залежності від наявності оригіналів документів. Нарешті, 11 серпня відбулося зарахування на перший курс освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» на базі повної загальної середньої освіти.

Студентами-бюджетниками КНТУ денної форми навчання вже стали 464 особи. Не набагато, але більше, ніж минулого року (447).

Вступна кампанія-2013 вкотре загострила увагу на невідповідності вимог ринку праці та бажань абітурієнтів, їхніх батьків. Держава постійно збільшує держзамовлення на інженерно-технічні спеціальності, але, з причини низької популярності серед сучасної молоді професії інженера, значна кількість бюджетних місць за цими спеціальностями залишається вакантними. Це всеукраїнська проблема, проте більше всього вона торкнулася великих технічних вишів.

На думку Михайла Черновола, про невисоку популярність в сьогоднішньому суспільстві інженерних професій свідчить й той факт, що значна кількість абітурієнтів обирає навчання за контрактом на економічних напрямах і відмовляється поступати на бюджетні місця технічних спеціальностей, де вони гарантовано проходять за конкурсом.

З іншого боку, дуже популярні в КНТУ такі напрями навчання, як агрономія (заповнено всі місця ліцензованого обсягу набору), облік і аудит, фінанси і кредит, управління персоналом і економіка праці, менеджмент (де взагалі немає або незначна кількість держбюджетних місць).

Наприклад, за напрямом «управління персоналом та економіка праці» біло подано близько 200 заяв на 10 бюджетних місць; за напрямом «комп’ютерна інженерія» – більше 200 заяв на 30 бюджетних місць; за напрямом «системна інженерія» – більше 150 заяв на 30 бюджетних місць.

Одне з нововведень вступної кампанії-2013 – вперше в історії вищої школи України розподіл держзамовлення проводився на конкурсних засадах. (Раніше Міністерство розподіляло держзамовлення в ручному режимі.) За словами в.о. ректора КНТУ Михайла Черновола, в наступному році Міністерство планує ще більше знизити вплив людського фактору, перевівши в цифри данні по кожному ВНЗ: їх кадрову базу, матеріальну базу та інше. Зокрема, це дозволить КНТУ претендувати на підвищення держзамовлення по економічним напрямам.

Ще одним каменем спотикання вступної кампанії стало обмеження прохідної межі за сертифікатом ЗНО з профільного предмету спеціальності 140 балами за усіма формами навчання. Тобто, якщо абітурієнт на зовнішньому тестуванні набрав 139 балів з математики, він вже не зможе поступити ні на економічні, ні на технічні напрями, ні на держбюджетне місце, ні за контрактом. 

Як свідчить досвід минулих років, відповідна кількість таких абітурієнтів потім поступають на платне навчання до університетів Росії, Польщі, Чехії, тим самим, сплачуючи кошти до бюджетів іноземних ВНЗ. За словами Михайла Черновола, ректори українських вишів висловлювали пропозицію залишити обмеження прохідної межі за сертифікатом ЗНО з профільного предмету лише на держбюджетні місця і надати університетам право самим встановлювати прохідні бали для студентів-контрактників.
Тим часом, продовжується вступна кампанія для абітурієнтів, які виявлять бажання навчатися на контрактних засадах. Укладання контрактів триватиме з 12 по 25 серпня для студентів денної форми навчання, з 12 по 31 серпня – для студентів заочної форми навчання. Окремо продовжуються набір бажаючих отримати другу вищу освіту.

Підготував Олександр Виноградов

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити