Кіровоград: останній день вступної кампанії – можливість для фальсифікацій(ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 931

Вступна кампанія 2013 року у Кіровограді пройшла прозоро, хоча з порушеннями. Такі висновки зробила громадянська мережа ОПОРА, про які розповіла на учорашній прес-конференції координатор спостереження у Кіровоградській області Зоя Лебідь.

 

Окремі порушення та непорозуміння сталися через неточне трактування умов прийому до ВНЗ членами приймальних комісій та вступниками. Також проблеми виникали через невизначеність умов прийому щодо окремих етапів вступної кампанії. Зоя Лебідь зазначає, що в перший тиждень прийому документів і в день оголошення результатів першої хвилі через велику кількість відвідувачів зависала електронна система, протягом усієї вступної кампанії на сайтах частини ВНЗ не оновлювалася інформація.

Шанс для фальсифікацій

Згідно аналізу ОПОРИ, як у  Кіровограді так і в Україні в цілому, в першій-другій хвилях було зараховано 10-40% абітурієнтів. У третій-четвертій – більшість з них. Причому у четвертій були зараховані ті, хто подав оригінали документів і не обов’язково з високими балами. Коли рекомендовані у третьому етапі вступники не виконують умов для зарахування і місця державного замовлення залишаються вільними, приймальні комісії діють практично на власний розсуд, адже Умовами прийому ця ситуація не обумовлена. В окремих випадках працівники приймальних комісій повідомляли про вакантні місця державного замовлення лише «потрібним» абітурієнтам. Як наслідок – на гарячу лінію Громадянської мережі «Опора» надходили дзвінків від абітурієнтів, які скаржаться, що у списках зарахованих, які 11 серпня були розміщені на сайтах ВНЗ, знаходяться особи з меншими конкурсними балами.

На результати творчих конкурсів подати апеляцію… неможливо

У Кіровоградській області ОПОРА вела спостереження і за проведенням вступних творчих конкурсів. Конкурси відбувалися на факультетах фізичного виховання та мистецькому КДПУ ім. В. Винниченка. ОПОРА без проблем була допущена до спостереження під час конкурсів – ті проходили прозоро. Під час спостереження виникли наступні зауваження: абітурієнти не мали повної інформації про те, коли саме будуть озвучені результати і яким чином можна подати на них апеляцію. І зрозуміло – адже останній термін апеляції такий: «В день оголошення результатів але не пізніше ніж за добу до оголошення списку вступників, рекомендованих до зарахування». Творчі завдання відбувалися 29 і 30 серпня. Результати стали відомі увечері 30 серпня і 31серпня. Списки  рекомендованих оприлюднюють 1 серпня до 12.00. Відповідно, на подання апеляції практично немає часу. Також, абітурієнти були не ознайомлені з тим, що при меншій ніж мінімальна кількість балів при творчому конкурсі, вони взагалі будуть виключені зі списку.

Також велика кількість проблемних моментів, які виявила ОПОРА, були пов'язані з тим, що вступники були недостатньо ознайомлені з правилами вступу цього року. Під час багатьох дзвінків, що надходили на гарячу лінію ОПОРИ, згадує Зоя Лебідь, доводилось роз'яснювати коли закінчується прийом документів та коли повинні оголосити результати конкурсів і т.п. Були випадки, коли правила вступу недостатньо знали і члени приймальних комісій.

Додаткові бали і проблемні спеціальності

За умовами вступу додаткові бали нараховуються переможцям учнівських олімпіад четвертого етапу і переможцям наукових конкурсів Малої академії наук третього етапу. Частина працівників ПК або не були ознайомлені з цією умовою або неуважно вивчали документи вступників. У зв’язку з цим кільком абітурієнтам було додатково зараховано 30 і в одному випадку – 50 балів. В результаті спільної роботи ОПОРИ та приймальної комісії ці неточності було виправлено.

Спостереження безперешкодно провели у двох місцевих вишах - КДПУ ім. В. Винниченка та КНТУ.  В інших ВНЗ спостереження проводилося дистанційно, але і звідти були дзвінки абітурієнтів і були виявлені деякі порушення.

Представники вузів, що також були на прес-конференції, заявили, що із системою ЄДЕБО здійснювати вступну кампанію стало ще простіше - лише розрахувати й оприлюднити списки, усе ж інше робить електронна система. Більше проблем виникало при наборі абітурієнтів на деякі спеціальності. Микола Петренко, проректор КНТУ, розповідає, що хоча набір відбувася , але були проблеми з заповненням технічних спеціальностей. У КДПУ, як розповів заступник голови приймальної комісії Сергій Михида, на природничо-математичні спеціальності  теж набирали студентів "з потом і кров'ю".

Пропозиції Опори

Зоя Лебідь розповіла, що, враховуючи результати цьогорічної вступної кампанії, ОПОРА пропонуватиме на всеукраїнському рівні не зменшуючи кількість ВНЗ, до яких можна подавати документи, зменшити кількість напрямків підготовки, що сприятиме більш усвідомленому вибору професії. Пропонуватимуть також вказувати при вступі пріоритетність університетів - куди бажає вступити абітурієнт і який університет є «запасним варіантом». Це для того, щоб була створити систему , коли у випадку зарахування у першому етапі за пріоритетністю №1, вступник автоматично зникав з рейтингів у інших ВНЗ.

А вступникам, традиційно, радять ретельно вивчати правила прийому до початку вступної кампінії!

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити