Суспільство

Гривня зросла до долара: добре це чи погано

. 2935

Долар став по 25 грн вперше за кілька років. Але чи добре це? Пояснює Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.

CF59EA7A 9EB5 4F12 A71D 3FFB17859408 w1023 r1 s

"Хтось згадав молодість і курс по 8, хтось досвідчений - курс по 4,6, а деякі і 1 вересня 1996 року. Правда, є і ті, хто легко згадає, як зовсім недавно купував долар по 27 або 28, а деякі навіть намагаються стерти з пам'яті той момент, коли робили це по 37.

Ситуація дійсно вже стала злегка аномальною. Якщо попередній рух гривні був недалекий від традиційних сезонних трендів, то зараз національна валюта відійшла від звичної стежки." - пояснює у своєму Фейсбуці експерт.

Причина такої ситуації, пише Фурса, експансія іноземців на внутрішній ринок облігацій (ОВДП).

На цьому тижні відбувся черговий аукціон, на якому Мінфін залучив близько 17 млрд грн. Левова частка коштів припала на довгі облігації. П'ятирічні ОВДП були продані на суму понад 10 млрд грн., дворічні - 5,3 млрд грн. Саме на такі облігації припадає попит з боку іноземців. У підсумку, іноземці купили папери більш ніж на 500 млн доларів, які логічно викликали дисбаланс на валютному ринку. Загальний портфель нерезидентів вже досяг близько 3,5 млрд доларів.

"Таке зміцнення гривні вже негативне для української економіки, а головне - не відображає її температуру. Зміцнення не є результатом структурних змін в економіці, коли ми стали більше експортувати і менше імпортувати, або коли ми суттєво змінили інвестиційний клімат, що привернуло безліч прямих інвестицій. Це результат ситуативного заходу портфельних інвесторів, який так чи інакше має локальну природу і не є стійким трендом. Рано чи пізно це закінчиться, гривні доведеться повертатися до звичного стану і тоді ми знову можемо побачити стресові рухи гривні", - пише Фурса.

 Згодом курс може ще більше похитнутись.

З огляду на встановлену стелю по залученню боргу на 2019 рік, а також потреби в рефінансуванні, уряд може до кінця року максимально залучити за гривневими ОВДП до 3 млрд доларів. Навряд чи, звичайно, всі ці папери куплять нерезиденти, але саме ця цифра є стелею. Враховуючи і локальні банки, цілком реально проковтнути зовнішніх грошей 1-2 млрд доларів до кінця року. А така сума може посунути курс ще сильніше. Принаймні на поточному тижні ми побачили, що 500 млн доларів від іноземців змусили пошатнутись курс гривні на 50 копійок.

"Звичайно, у зміцнення гривні є свої переваги. Політикам приємно, людям дешевше імпорт і путівки в Туреччину. Але це в короткостроковій перспективі. А в довгострокові може бути ще один шок, коли іноземці закінчать купувати. Та й за час надмірно сильної гривні в країну зайде ще більше імпорту, експортери отримають удар піддих і після того, як гаряча пора пройде, удар відчують всі. А що погано для економіки завжди погано закінчується і для звичайних людей", - каже експерт.

Поширюйте

Коментуйте


Реклама