Які школи закриють на Кіровоградщині цього року

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 3495

 Оптимізація навчальних закладів триває в області не перший рік. На карті Кіровоградщини, ймовірно, немає жодного району, в якому б не призупинила роботу або й не закрилась школа.

       

«Основна причина оптимізації – катастрофічне зменшення кількості учнів. Особливо в сільській місцевості. У Кіровоградській області є школи, де вчителів більше ніж учнів, саме ці навчальні заклади і є першими в черзі на припинення своєї діяльності, - розповідає Володимир Таборанський, головний спеціаліст департаменту освіти та науки Кіровоградської ОДА. - Здавалося б, менше дітей - більше уваги учням, але очікуваного ефекту, як правило, не досягається. Навпаки, якість знань в цих школах невисока. Саме тому йде процес оптимізації шкільної мережі. Є програма «Освітній округ», де в кожному районі самі визначаються з тим, якою має бути оптимальна мережа».    

Основна причина через яку малокомплектні школи закривають - фінансова. Адже кількість грошей, що витрачає держава на одного учня в рази перевищує забезпечення одної дитини в комплектній.

    Існує постанова Кабінету міністрів України №315, відповідно до якої визначено мінімальну кількість учнів, які можуть навчатися у школі.    

    -          початкова школа(1-4 класи) – 10;

    -          заклади 1-2 ступеню(дев’ятирчіка) – 40;

    -          1-3 ступеню(одинадцятирічка) – 100.    

    «Якщо ж учнів менше за наведену кількість, така школа називається малокомплектною і вже варто починати думати, як довести її до відповідності критеріям: або підвозити учнів з інших населених пунктів, а бо ж цих дітей взяти і возити до іншої школи», - продовжує Володимир Таборанський.    

 Даним критеріям на Кіровоградщині не відповідає 224 школи(40.5%). Сумну першість по Кіровоградській області тримає Компаніївський район - 73% малокомплектних шкіл. Далі - Бобринецький район - 70%, Голованівський - 66%, Устинівський - 62%.

    1 вересня 2013 року дзвоник не пролунає у Березівській школі 1-2 ступеню Олександрійського району. Не дивлячись на те, що у навчальному закладі навчалися 37 дітей, громада дала згоду на закриття цієї школи, є рішення районної ради, і школа з 1 вересня не працюватиме. Дітей підвозитимуть до Цукрозаводського НВК. Коли 27 серпня на площі у Кіровограді вручали автобуси, один з них поїхав до цього НВК.

      Скільки всього шкіл закінчать роботу або призупинять свою діяльність у Кіровоградській області цього навчального року, стане зрозуміло після 15 вересня, коли відбудуться сесії районних рад.

    За словами головного спеціаліста департаменту освіти та науки Кіровоградської ОДА, ведеться активна робота з метою призупинення діяльності ще  чотирьох шкіл, а саме:    

    -          Лаврівська загальноосвітня школа 1-2 чтупеню Долинського району. Минулого року там навчалися 11 учнів.    

    -          Покровська школа 1-2 ступеню Новоархангельського району - 29 учнів.    

    -          Любомирський НВК Олександрівського району. До складу комплексу входять школа І ступеню і дитячий садок. Дітей у данному навчальному закладі немає.    

    -          Садківська школа 1-2 ступеню Устинівського району. Минулого року там навчалося 5 учнів.    

    У перших трьох випадках громада дала згоду на призупинення діяльності навчальних закладів.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Школи, які тимчасово закривають у зв’язку з малою комплектністю, як правило, так і не розпочинають свою роботи ні через рік ні за п’ять років. Згідно зі статистикою, у Кіровоградській області жоден з таких навчальних закладів не відновив своєї роботи.  А методи, які застосовують районні чиновники до педагогічного колективу та батьків учнів шкіл, задля досягнення поставленої мети, неодноразово ставали приводом для публікацій «Гречки».

Дізнатися ж про ефективність оптимізації можна  лише згодом, проаналізувавши її наслідки для дітей, педколективу та, зрештою, населеного пункту, що втратив школу.

 Валерій Лебідь

Фото автора

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити