Чому українкам так складно на роботі після декрету?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1645

 

Днями у залі управління адмінбудинків Житомирської обласної державної адміністрації відбулося засідання круглого столу з презентації досліджень, проведених у рамках проекту «Знову до роботи: реінтеграція матерів та батьків до професійного життя після відпустки для догляду за дитиною». Кореспондент «Гречки» почув чимало цікавих речей про те, як високо цінується за кордоном праця жіноцтва, - і з якою неповагою (почасти прихованою) ставляться до представниць прекрасної статі чимало роботодавців на Україні.

Питання реінтеграції для України є доволі актуальним, позаяк при поверненні на ринок праці у значної частини батьків виникають різні труднощі, пов’язані насамперед з втратою кваліфікації, спонуканням до звільнення, відсутністю попереднього робочого місця, зміною професійного середовища, лікарняними тощо.

 

ЗАКОРДОНУ Є ЩО ПОРАДИТИ НАШИМ КРАЯНКАМ. І КРАЯНАМ ТАКОЖ
Житомирщина є одним із п’яти пілотних регіонів, разом із Вінницькою, Дніпропетровською, Волинською та Сумською областями, де впроваджуватиметься проект, за результатами якого заплановано розробити модель і проекти відповідних нормативно-правових актів.

Метою проекту є розробка моделі підтримки матерів і батьків після відпустки для догляду за дитиною та запровадження її на підприємствах усіх форм власності. Схема моделі представлена кількома блоками, які охоплюють певний період у житті і професійної діяльності батьків. Так перший етап визначається як перебування матерів у відпустках за вагітністю та пологами і у відпустках для догляду за дитиною. Другий етап – це пошук роботи або повернення на колишнє місце роботи батьків після відповідних відпусток. Далі – безпосередньо забезпечення батьків роботою на підприємствах та сприяння їхній успішній реінтеграції у професійне життя. Крім державних гарантів, у моделі передбачено розділ щодо соціальної підтримки підприємствами своїх співробітників.

Для реалізації Проекту Європейський Союз виділив початкові кошти, спрямовані на проведення досліджень проблематики проекту, розробки нової моделі реінтеграції батьків після тривалих відпусток, а також для залучення фахівців. Сума ж коштів, які можуть бути залучені у Житомирській області, визначатиметься активністю самих роботодавців і організацій, котрі виявлять бажання долучитися до проекту. При цьому, як пояснив спеціаліст проекту Степан Тимочко, підприємства-партнери можуть надати свої пропозиції щодо реалізації моделі реінтеграції матерів і батьків до професійного життя після відпустки для догляду за дитиною. Партнери проекту мають можливість задекларувати певні зобов’язання, що випливають з їх можливостей та інтересів у цьому проекті.

ПРО КРАЇНИ, В ЯКИХ НАЙБІЛЬШЕ ЦІНУЮТЬ ЖІНОК ТА ЇХ ПРАЦЮ
З огляду на високу ймовірність підписання наприкінці листопада у Вільнюсі довгоочікуваної угоди про асоціацію України з Євросоюзом спеціаліст з регіональної співпраці проекту Наталія Кравченко зробила докладний аналіз українського та міжнародного законодавства та досвіду. Серед кращих практик професійної реінтеграції матерів і батьків найчастіше згадувались європейські, зокрема, скандинавські.

Так, у Швеції, Фінляндії, а ще у Німеччині заради збереження рівня доходу працівників частина відпустки для догляду за дитиною надається тільки для батька. В Австрії практикується надання субсидій малим підприємствам на виплату заробітної плати жінкам, що повертаються на роботу після дворічної відпустки для догляду за дитиною. Така ж відпустка із збереженням робочого місця надається тривалістю від 4 тижнів у США до 3 років у Чехії, Німеччині, Естонії, Іспанії, Франції, Угорщині, Литві, Польщі та Словаччині. Як зазначила Наталія Адамівна, для Швеції, Норвегії, Фінляндії та Ісландії взагалі характерна соціальна орієнтація державної політики.

Не менш важливими, на мій погляд, є й ініціативи держави, скеровані на відновлення професійної кваліфікації працівників. У країнах, що входять до Євросоюзу, реалізуються безліч програм, розрахованих на навчання безробітних, переважно жінок із сімейними обов’язками. А у відомому всім німецькому портовому місті Бремені при Центрі навчання робітників для матерів-одиначок реалізуються спеціальні програми з безкоштовного професійного навчання безробітних, надаються цільові позики тощо. У Франції та Іспанії введено законодавчі норми, що забезпечують право жінкам на спеціальну перепідготовку в кінці відпустки для догляду за дитиною. Бо ж, на відміну від України, на наукові розробки у різних господарських галузях там грошей не шкодують і технологічні процеси постійно оновлюються/видозмінюються, навіть за такий порівняно короткий час, як відведені для догляду за дитиною 2 роки.

НАШІ СУСІДИ ПО СОЦТАБОРУ ТЕЖ ЗНАЮТЬ, ЧИМ ПРИВАБИТИ УКРАЇНСЬКІ РОДИНИ!
Чималу увагу закордонні роботодавці приділяють і збереженню рівня доходів працівників із сімейними обов’язками. Широко практикуються, зокрема, індивідуальний графік роботи, робота вдома, а також (це стосується Великої Британії, США та Австралії) розробка гнучкого графіку роботи. В американській Goldman Sachs Group Inc., зокрема, для жінок придумали так звану «програму повернення», що передбачає забезпечення участі кожної з них у короткострокових оплачуваних проектах. У тих же Сполучених Штатах можливе запровадження режиму розподілу робочого місця. Це означає, що дві жінки, які перебувають в аналогічній ситуації (тобто потребують якнайбільшої присутності поруч із малолітньою дитинкою), домовляються між собою про дні й навіть години, коли одна з них стовідсотково буде виконувати виробниче завдання на робочому місці. Заробіток, звісно, теж ділиться нарівно. Можливий варіант запровадження режиму альтернативного робочого тижня (робота через тиждень), а також встановлення режиму скороченого робочого тижня для працівників із сімейними обов’язками.

Слід зазначити, що схожі «послаблення режиму» існують не лише для жінок з «цитаделі демократії», себто зі США, а й для панянок з балканських країн, де до певного часу – хоч і в так званому «югославському варіанті» - панували комуністи. Так, у Хорватії для працівниць, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, організовані курси підвищення кваліфікації. У Словенії для жінок, які повертаються з відпустки для догляду за дитиною, крім забезпечення професійних курсів, можливе переведення на нове місце роботи у разі неможливості виконувати попередню роботу.

У швейній промисловості Угорщини матері, які вийшли на роботу після відпустки і з-за часткової втрати попередніх навичок не в змозі виконувати норму виробітку, отримують за це… надбавки до зарплати. У цій же постсоціалістичній країні і держава, і конкретні роботодавці прагнуть зменшити розрив в оплаті праці для працівників, які повернулися на роботу після відпустки для догляду за дитиною. У Хорватії та Угорщині заведено також виплачувати одноразову надбавку до заробітної плати або надання фінансової допомоги працівникам у зв’язку з народженням дитини. У цих країнах право на додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з народженням дитини має також й батько.

У Греції працівникам з дітьми віком до 16 років один раз на рік надають короткострокову оплачувану відпустку для контролю за навчанням дітей у школі та дошкільних установах.

НАВІЩО БАГАТІЯМ ТАК ОБТЯЖУВАТИ СЕБЕ З-ЗА НЕЗНАЙОМИХ МАМОЧОК?
Мотивація роботодавців до сприяння професійній реінтеграції батьків різна. 38 відсотків роблять це заради підвищення корпоративного іміджу. 19 відсотків зацікавлені у зростанні кількості працівників, які повертаються на попереднє робоче місце. 17 відсотків у такий спосіб прагнуть підвищити продуктивність праці. Стільки ж роботодавців зацікавлені у підвищенні рівня лояльності працівників до компанії. 16 відсотків роботодавців сподіваються на зменшення кількості лікарняних. Стільки ж – на зменшення плинності кадрів. Нарешті, 14 відсотків зацікавлені у поліпшенні виробничих стосунків у колективі.

Стверджувати, ніби регулювання питань професійної реінтеграції в нашій країні відсутнє як таке, ні в якому разі не варто. У нас теж на підприємствах, в організаціях та компаніях видають матеріальну допомогу у зв’язку з народженням дитини, теж налагоджують навчання й професійний розвиток працівників. Батьки, які працюють на одному підприємстві, мають право на щорічні відпустки в один і той же час. Для молодих мам встановлюють зручний режим роботи, скорочують тривалість робочого дня, надають додаткові відпустки для виконання сімейних обов’язків тощо. Інша річ, - не завжди і не усюди додержуються положень Конвенції Міжнародної організації праці, що знайшли відображення у нормативно-правових актах України.

Подібно до мадярських жінок, працівницям міжнародного концерну «Воронін» виплачують матеріальну допомогу, в тому числі повну зарплату в перші місяці після повернення, навіть якщо вони (а це переважно швачки – авт.) не виконують норми виробітку. У науково-виробничо-інвестиційній групі «Інтерпайп» (що контролюється олігархом Віктором Пінчуком - авт.), у ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», у ВАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь» серед застосовуваних заходів для відновлення кваліфяікацфії – організація тренінгів або курсів підвищення кваліфікації. Наставництво сприяння більш ранньому поверненню працівників через застосування гнучкого графіку роботи, скороченого чи неповного робочого дня, надання можливості працювати вдома практикують, зокрема, в українських філіях відомих компаній Deloitte, Ernst&Yuong, Bayer, McDonalds, Beiersdorf, PriceWaterHouseCoopers, Samsung, SunInbev, АТ «СКФ Україна», ПАТ «Оболонь», ПАТ «Фармак», ТОВ «Вікторія Верітас», ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» тощо. Дуже цікавим є досвід Волинського обласного центру зайнятості: там для жінок обов’язково організовуються зустрічі з керівництвом після відпустки для догляду за дитиною, так званий «кадровий день».

Олег БАЗАК (текст і фото)

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити