В яких областях публічна інформація дійсно доступна?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1494

 

Ігнорування запитів громадян та надання неповної інформації органами влади залишаються найпоширенішими практиками порушення закону про Доступ в Україні. Ситуацію ускладнює небажання парламентарями приймати необхідні законодавчі норми, зокрема зміни, передбачені проектом закону №0947. Такі експертні висновки сьогодні були озвучені представниками громадськості під час прес-конференції, присвяченої Всесвітньому Дню Права Знати.


«Майже три роки діє закон про Доступ, але й надалі продовжується невиконання його норм чиновниками. За результатами моніторингу прозорості органів влади та місцевого самоврядування, який вже три роки здійснює Центр Політичних Студій та Аналітики, третина міських рад невеликих міст та п'ята частина райдержадміністрацій ігнорують запити від громадян або надсилають неповні відповіді. Більше того, існує чітка тенденція - чим менше місто, в якому розташований орган влади, тим більше шансів, що відповідь не буде надана», - прокоментував ситуацію Віктор Таран, директор Центру Політичних Студій та Аналітики.

 

У той же час, про практику застосування закону журналістами сказала Наталя Соколенко, учасниця руху "Стоп цензурі!": «Крупну рибу» упіймати на гачок Закону про доступ до публічної інформації " в Україні неможливо. Великі держпідприємства на зразок «Нафтогазу» та «Укравтодору» надсилають відписки у відповідь на інформаційні запити. Така ж практика і зі сторони служб найвищих посадовців та народних депутатів. Водночас, нижча і середня ланка посадовців відповідає на запити змістовно, чим допомагає швидко отримувати інформацію і часто розв'язувати проблеми героїв журналістських матеріалів".

Від імені Відкритої Громадянської Платформи Наталія Соколенко також наголосила на важливості прийняття Парламентом двох законопроектів №2012а та №2207, покликаних надати доступ громадськості до інформації про те, як витрачаються гроші платників податків.

Зі свого боку, представник держави в особі Дениса Іванеска, керівника Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України наголосив, що в порівнянні із іншими країнами, де активно діє закон про Доступ: «Запити на інформацію стали чи не найшвидшою послугою, яку нині надає держава Україна. І до того ж - найбільш сучасною. Адже відповідь на кожен другий запит надається через електронну пошту, а 93% запитувачів отримують відповіді за 5 днів. Доступ до публічної інформації - це сучасна історія успіху. Влада, опозиція і громадські активісти спільно зробили корисну справу для країни, яка вивела нас в світові лідери за рівнем реалізації «права знати».

Отримати доступ до інформації та відстояти свої права можна через суд.

«Практика застосування законодавства про доступ до інформації не виникне автоматично. Щоб отримати суспільно важливу інформацію часто доводиться звертатися до суду та проводити адвокаційні кампанії. Досвід проведених судових справ показує, що досягнути успіху реалістично. Ми закликаємо громадян, а особливо журналістів, бути активними і захищати своє право знати», - зазначила Тетяна Олексіюк, юрист Інституту Медіа Права.

Парламентський контроль за дотриманням права людини на Доступ до інформації здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. За словами Олександра Павліченка, представника Уповноваженого з питань доступу до публічної інформації і захисту персональних даних: «…Закон спрямований на побудову діалогу між органами влади і суспільством, яке хоче знати, як і над чим працює влада, і вимагає від влади прозорості в її діях, рішеннях та діалозі з громадою. Одними із найбільших проблем дотримання прав на інформацію є неузгодженість Закону «Про доступ до публічної інформації» із Законом «Про захист персональних даних», а також існування переліків службової інформації, особливо випадки, коли запитувана інформація автоматично заноситься в такий перелік і, відповідно, стає недоступною».

На прес-конференції Віктор Таран оголосив результати рейтингу виконання закону Про доступ до публічної інформації місцевими органами влади, складений експертами ЦПСА за результатами річного громадського моніторингу з 2012 по 2013 рік.

Лідерами по відкритості у наданні публічної інформацію у відповідь на запити за останній рік є:
І місце - Сумська ОДА (4,98) губернатор Юрій Чмир
ІІ місце - Запорізька ОДА (4,68) губернатор Олександр Пеклушенко
ІІІ місце - Тернопільська ОДА (4,67) губернатор Валентин Хоптян

В цей же час, лідерами по закритості у наданні публічної інформацію у відповідь на запити за останній рік є:
І місце - Чернівецька ОДА (2,74) губернатор Михайло Папієв
ІІ місце - Рада Міністрів АРК (3,13) голова Анатолій Могильов
ІІІ місце - Житомирська ОДА (3,14) губернатор Сергій Рижук

Найкраше надають відповіді на інформаційні запити:
І місце - Сумська міська рада (4,68) мер міста Геннадій Мінаєв
ІІ місце - Запорізька міська рада (4,51) мер міста Олександр Сін
ІІІ місце - Хмельницька міська рада (4,34) мер міста Сергій Мельник

Найгірше надають публічну інформацію у відповідь на запити:
І місце - Івано-Франківська міська рада (2,65) мер міста Віктор Анушкевичус
ІІ місце - Дніпропетровська міська рада (2,72) мер міста Іван Куліченко
ІІІ місце - Сімферопольська міська рада (2,91) мер міста Віктор Агеєв

У регіональному розрізі:
Лідери Відкритості:
І місце - Харківський регіон (3,83)
ІІ місце - Дніпропетровський та Запорізький регіони (3,8)
ІІІ місце - Полтавський регіон (3,6)
Лідери Закритості:
І місце - Тернопільський(2,61)
ІІ місце - Закарпатський (2,71)
ІІІ місце - Одеський(2,89)

Підготував Олег БАЗАК

 

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # мимопроходил 29.09.2013, 21:19
Цитую snaiper:
почалися врадіївки,неподобства на дорогах,біди в медицині та навчальних закладах....Було-було,але такого!...

Вы же умудренный жизнью человек и не мне Вам доказывать, что социальные взрывы (врадиевки и т.п.) по сути-то были всегда (я имею ввиду последние лет 15-ть), просто именно сейчас лопнул нарыв... примерно так же как лопнул 9 лет назад...
Цитата
 
 
+1 # snaiper 29.09.2013, 22:42
Да нет.Вы же помните,как я и не один воевал за школу.прикрытую лично СНЛ,доказывая всем,особенно Игорю В.,что садика там не будет.Но бардак.Позавчер а появилось в прессе сообщение,о прекращении финансирования проэкта.Хотя оно и не начиналось.Как может быть:гл.ОГА,наг ло врал,ликвидируя школу,что там будет садик?Ведь это же относительно мелкое жульничество,а есть и покрупнее!Таког о приоранжевых не помню!Школы,бол ьницы,садики.па рки,пляжи не воровались!Особ енно у детей!Были случаи..Но случаи!А сейчас?Посмотри те на подъезды админзданий!За какие шиши покупается это великолепие на колёсах?И не отдельными чинушами,но почти поголовно!Посмо трите на дороги...Да о чём говорить...Ворь ё у власти!
Цитата
 
 
-1 # мимопроходил 29.09.2013, 11:43
вопрос на засыпку: чем ситуация сейчас отличается от времени когда "вона працювала" ссо всех бигбордов?
Цитата
 
 
+1 # snaiper 29.09.2013, 19:52
Питання не про "вону",але про сьогодднядення! Йдемо в Європу!З чим,з "пікрященнямі"? В тому числі в області свободи слова?А за "вону" мови нема!І надіюсь,не буде.Але за "царя"Януковича ,який взявся зробити слідуючий крок на шляху до Європи,почалися врадіївки,непод обства на дорогах,біди в медицині та навчальних закладах....Бул о-було,але такого!...
Цитата
 
 
+3 # snaiper 27.09.2013, 19:55
Наш регион как всегда-в "серой"зоне.Сер ая область,серые чиновники.Всё серое,серое,сер ое............
Цитата
 
 
+2 # Дмитро Сінченко 28.09.2013, 19:36
Ну чому ж "як завжди"? По-моєму, вихід з "чорної зони" - це вже успіх! :) Може, скоро і у "білій зоні" опинимось :)
Цитата
 
 
+2 # snaiper 28.09.2013, 22:37
Поки будуть при владі манкурти регіоналовські, а при такому несерйозному підході до справи "Б-ни" та УДАРу ,вони можуть конати ще довго,відповідн о й зона....Але будемо надіятись!
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити