Суспільство

Запахло горілим: у Кропивницькому відчули задимлення від пожеж з Чорнобиля

. 18650

 Поки киянам радять не відчиняти вікна на провітрювання та пити більше води, у Кропивницькому ще зранку містяни в соцмережах почали скаржитися на запах горілого.

unnamed 1 copy copy copy copy copy 

 

Версії походження “запаху”

Версії містян, як і жителів області, чому відчутний запах горілого, - різні - в тому числі, що “пригнало” з Києва, із Зони відчуження. Адже вчора сильний вітер був відчутний не лише в Київській та Житомирській областях, а й в Кропивницькому.93289230 539515853630822 3985398586018889728 n

93207460 218346646265067 5558712412976185344 n

В ДСНС Кіровоградської області також не знають про “причину” запаху, на яку скаржаться кропивничани, адже не було займань, які могли б спричинити запах диму.

- Наразі на території області, міста немає пожеж з великою площею сухої рослинності чи якихось інших, які могли б давати запах диму у середовищі, - каже речниця ДСНС області Оксана Мачак.

Начальник Спецінспекції міста Андрій Максюта також підтверджує інформацію, що в Кропивницькому немає пожеж, натомість користуючись нагодою закликає містян не спалювати сміття й суху траву.

Варто відзначити, що запах горілого відчувають й в інших областях.

Хоча офіційна версія зі столиці наступна:
“Напрямок вітру був північно-західний, а отже ті продукти горіння, які були наявні у Зоні відчуження — не могли потрапити до Києва, а вчорашні негаразди пов’язані із пиловою бурею та переміщенням продуктів горіння (що відчуваються також і сьогодні вранці) з Житомирської області”, - каже директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда, коментуючи ситуацію із задимленням в Києві.

 

Кропивницький накрило “димовою подушкою”

Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськради Кропивницького Сергій Коваленко підтвердив “Гречці”, що містяни відчувають запах від горіння в Київській та Житомирській областях. За його словами, це сталося через перепади температур, коли вночі близько нуля, а вдень - тепло, а також сильний вітер. Внаслідок чого утворився прошарок перевищення і нерозрідження диму в повітряній масі.

- Внаслідок створення такої “димової подушки” і відбулося утворення концентрації запахового димового ефекту, - каже Сергій Коваленко. - Крім того, у Кропивницькому 16-17 квітня вітер був 19 м/с, що відноситься до першого рівня небезпечного метрологічного явища. І той потік, що сформувався на території Київської, Житомирської областей вчора ввечері досяг межі Кіровоградської області. Ми вчора спостерігали таку сизувату димку, яка над містом поки ще присутня.

pyl2

Поволоку на небі кропивничани спостерігали протягом дня

 

Що з радіацією?

За словами директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда, радіаційний моніторинг здійснюється у постійному режимі як у Зоні відчуження на 15-ти пунктах спостереження так і Українським гідрометцентром — Центральною геофізичною обсерваторією, крім вимірювання гама-фону, ще також шляхом радіо-спектрометрії визначається можливість попадання радіоактивних елементів в атмосферу та їх випадання на поверхню землі. Серед цих елементів відмічено мікроскопічне збільшення концентрацію цезію-137, а рівень гама-фону, як в Зоні відчуження, так і за її межами практично не змінився.

Радіаційний фон в місті 17 квітня становить 14 мкр/год, що у межах природного фону, повідомляє Кіровоградський обласний центр з гідрометеорології.

 

Ліпше не відкривати вікна на провітрювання?

Директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда все-таки рекомендує обмежити перебування на вулиці. Особливо це стосується ранкових годин.

- У другій половині дня, внаслідок прогрівання підстилаючої поверхні, підвищується температура повітря і починається перемішування повітряних мас, що зменшує концентрацію шкідливих речовин в атмосфері, - каже Микола Кульбіда, коментуючи ситуацію в столиці.

Натомість, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськради Кропивницького Сергій Коваленко каже, що ніякої небезпеки для містян немає.

- Немає небезпеки для громадян міста в тому складі повітря, яке є сьогодні з відчуттям димового ефекту. Немає негативного впливу на організм, за виключенням людей з алергіями або, які страждають на хронічні хвороби дихальних шляхів, - зазначив пан Коваленко.

За його порадою, аби не відчувати неприємний запаховий ефект, варто не відкривати вікна.

Крім того, фахівці міськради спільно з представниками лабораторного центру громадського здоров'я наразі замірюють концентрацію в повітрі запахового ефекту. Результати згодом оприлюднять.

93574538 690122278402688 6418749738207674368 n

 За даними ресурсу IQAir, що відстежує якість повітря в режимі реального часу - в Кропивницькому все добре

 

Коли зникне запах диму?

Запах зникне, коли прогріється температура.

- Погодні умови налагоджуються. Температура піднімається і різниця між плюсом і мінусом зникатиме. Це дасть можливість швидше в повітряній масі розсереджуватися тому накопиченому продукту згорання, що утворився в Київській та Житомирській областях, - зазначив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськради Кропивницького Сергій Коваленко.

Нагадаємо, що майже п’ять років тому в Кропивницькому нагніталася ситуація навколо диму, після пожежі лісу і торф’яників на Київщині.

Валерія Жовтун

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама