Суспільство

Нардеп від Кропивницького запропонував карати за махінації із сурогатним материнством

. 3977

Нардеп-мажоритарник від Кропивницького Олександр Дануца став ініціатором законопроекту, який пропонує встановити кримінальну відповідальність за махінації із сурогатним материнством.

echr gestatsiine surogatne materinstvo
Законопроект поданий 15 травня.

 

«Центри репродуктивної медицини часто опиняються у центрі уваги правоохоронних органів через різні причини – невідповідність ДНК дитини та генетичних батьків, несплата податків, порушення законодавства, що регулює допоміжні репродуктивні технології. Як правило, усі випадки гучно називаються посадовими особами правоохоронних органів «торгівлею людьми», а відомості до ЄРДР вносяться за різними частинами статті 149 КК України. Наразі в Україні розслідується щонайменше 8 кримінальних проваджень, пов’язаних із застосуванням репродуктивних технологій, з яких 7 містять, в тому числі, і кваліфікацію за ст. 149 КК України, а лише одне провадження стосується виключно ст. 212 КК України.
Однак жодного обвинувального вироку за вказаною статтею щодо злочинів, які вчинені у сфері допоміжних репродуктивних технологій, не ухвалено», - йдеться у пояснювальній записці.

Нардеп пропонує встановити річну плату за ліцензію на провадження з медичної практики, яка включає в себе застосування допоміжних репродуктивних технологій методом сурогатного материнства, у розмірі одної тисячі прожиткових мінімумів на одну особу. Наприклад, якщо прожитковий мінімум на 1 січня 2027 був 2027 тисяч гривень то ліцензія для клініки сурогатного материнства була б понад 2 мільйони гривень.

У законопроекті пропонується додати до Кримінального кодексу України три нові статті:

  • Стаття 138. Перенесення ембріона людини в організм жінки без її згоди

Передбачаєобмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Якщо ж це спричинило смерть або інші тяжкі наслідки - на строк від трьох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  • Стаття 168. Розголошення відомостей про застосування допоміжних репродуктивних технологій

Якщо розголошення відбулось всупереч волі батьків, сурогатної матері, донорів пропонують карати штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років.

Якщо ж інформацію розголосить медик клініки мова йтиме про штраф до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

  • Стаття 169. Порушення наслідування генетичних зв’язків при перенесенні ембріона (мова йде про випадки, коли сурогатна мати нібито виношує дитину пари, а виявляється, що насправді вони не є біологічними батьками – авт.)

Пропонують карти обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
А для медика це означало б позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Додатково за порушення законодавства щодо застосування допоміжних репродуктивних технологій пропонується і адміністративна відповідальність від п’ятисот ( наразі 8500 грн) до трьох тисяч (51 000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян залежно від ситуації.

Наразі законопроект направлений на розгляд комітету.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама