Суспільство

Економічна криза 2020: що буде в Україні

 Автор: Анастасія Дзюбак. 5734

 

Інвестиційний банкір Сергій Фурса, у рамках онлайн-зустрічі проекту Kyiv Smart City розповів, що поки його бачення майбутнього оптимістичне. Попри те, що економічної кризи як другої хвилі пандемії, вочевидь не оминути, такого удару як у 2008 чи у 2014 не буде.

 

0 main copy

Ілюстрація Главком

Набагато легше ніж у 2008

Експерт вважає, що завдяки реакції на випереджень щодо коронавірусу і співпраці з МВФ, якщо не станеться непередбачуваних потрясінь, на кінець року нас очікує курс близько 30 гривень за долар.

«Ми до цієї кризи підійшли у набагато кращому стані ніж до попередніх. Немає таких дисбалансів як у 2008, немає нездорової ситуації з банківською системою, штучного стримування гривні.
У нас зменшився держборг. Зараз ми бачимо, що на фоні світової кризи у нас тримається гривня, немає падіння банків, немає навіть відтоку депозитів і резерви Національного банку зростають.
Умовно кажучи, якщо перед кризою 2008 року ми пили, курили і аморально розважались, то перед цією кризою ми вели здоровий спосіб життя. І ос нас викидають в гори і кажуть пробігти десять кілометрів. І ось 2008 року вам було дуже-дуже важко, у вас все боліло. А зараз ви такий спортсмен, який до цього більш готовий.
Тому, якщо у нас є співпраця з МВФ і ми не робимо якихось дурниць, то ми цей рік проходимо набагато краще ніж 2008, 2014 рік. Тому ми не очікуємо значної девальвації гривні. Навіть більше, ми бачимо, що гривня стабільна, бо значно впали об’єми імпорту і здешевшали газ і нафта, а продукти, які ми продаємо поки що в ціні не впали. Тому для нашого торгівельного балансу все поки добре», - каже Фурса.

Небезпеку становить емісія гривні

Небепечною для України може стати ситуація, якщо влада «ввімкне станок» і повне неконтрольовано друкувати гривню.

«Скільки затягнеться криза – півроку чи рік - невідомо. Питання в тому, де у ній Україна. Є багаті країни, які можуть собі дозволити надрукувати скільки завгодно доларів, євро і все купити .Є дуже бідні країни, яким байдуже, як їм спишуть борги. А є Україна – не бідна, і не багата. Ми не можемо собі дозволити надрукувати гроші, бо у нас це завжди погано закінчується, але нам ніхто і не спише борги, бо нас не списали з рахунків», - каже Фурса.

За його словами незначна емісія гривні вже почалась, але поки НБУ є незалежним, вона контрольована ризиків небагато.

«Якщо ж це не контролювати, буде те, що ми проходили не раз. Починаємо друкувати гривню, вона потрапляє на валютний ринок і курс стрімко падає. Це тягне за собою інфляцію. Тому дуже добре, що такий шлях не обраний», - каже експерт.

Ринок нерухомості та депозитів буде стабільним

На думку Фурси, не варто чекати і стрімкого падіння цін на нерухомість, як це було в 2008 році. Загалом, невелике зниження ціни можливе на осінь, проте обвалу ринку не буде.

Зберігати заощадження Фурса радить частково у гривні, а частково у валюті і точно в банку, а не готівкою під матрацом.

У той же час «Фінансовий клуб» повідомляє, що падіння ставок за депозитами, яке призупинилося в період карантину, незабаром продовжиться.

Через коронавірус банкам непотрібно буде підвищувати ставки влітку, коли, зазвичай, багато клієнтів витрачали заощадження на щорічну відпустку. Хоча влітку завершаться тримісячні депозити, які клієнти розміщували в період весняного карантину, і банкам треба буде переконати клієнтів знову розмістити кошти на довгий термін, але масового відтоку грошей не очікують.

Нагадаємо, аби заощаджувати варто навчитись ефективно вести родинний бюджет.

 

Поширюйте

Коментуйте