Суспільство

Кіровоградщина: власниця паю судиться з фермером через договір оренди на землю

 Автор: Анастасія Дзюбак. 17196

Наталя Іщенко з Кропивницького району стверджує, договір оренди землі на 10 років у результаті без її згоди продовжився на 19 років, а згодом і на 36 років. Фермер натомість каже, що все законно.

zemlia

Договори продовжили без відома власниці?

Жінка розповіла, що в 2005 році підписала перший договір про оренду своїх 10,28 гектарів землі фермеру Михайлу Орлову. Термін дії договору мав закінчитися в 2015 році. Однак згодом пані Наталя з’ясувала, що є додатки до договору від 2009 року, де вказано про оренду землі на 19 років, а в 2017 році мовилось вже про оренду на 36 років.

Власниця паю каже, що вперше бачить такі договори і не підписувала їх.

– Якось він (фермер, – ред.) сам міняє, сам крутить-вертить. Ні печатки ніде немає, нічого взагалі. Згодом інший додаток до договору з’являється, про який ми дізналися лише торік. Коли він торік не розрахувався зі мною, то ми подали на правову допомогу й адвокат затребував оригінал договору і з’ясувалося, що є і такий договір на 36 років, – каже Наталя Іщенко.

Торік фермер надіслав жінці лише 16 тисяч гривень, хоча, за словами жінки, мав надіслати 32 тисячі. Тому й ті 16 тисяч вона не взяла й переслала йому назад.

У розмові зі старшим сином жінки, за словами Наталі Іщенко, фермер казав, що ніби “мати не пам’ятає, що підписувала”. Натомість жінка стверджує, що така ситуація в їх селі непоодинока, коли з’являються договори чи додатки до договорів, які люди ніби підписали, але насправді не підписували їх.

– У нас, у людей, на руках просто якісь ксерокси, а не оригінали, – каже Наталя Іщенко і додає. – У суді ми дивилися, як це так може бути, що на 36 років земля передавалась в суборенду, що я на це погодилася і підписала. Як це так комусь віддати свою землю.

Хоча дві місцеві почеркознавчі експертизи підтвердили, що підпис схожий, жінка хоче віддати оригінали документів ще на третю незалежну експертизу. І навіть суд клопотання таке видав, але, за її словами, у поліції їй поки не віддають оригінали документів.

Пані Наталя каже, що за кошти від землі її родина і живе. Працює лише чоловік. Жінка натомість вдома, на господарстві. У родині два сина: ще школяр та старший, який повернувся з АТО.
Крім того, у Наталі Іщенко свої претензії до фермера, який, за її словами на фоні інших фермерів недоплачує гроші за землю, а також не надає інших послуг. Як каже пані Наталя, інший фермер пропонує вигідніші умови оренди паю.

Фермер наполягає, що все законно

Натомість фермер Михайло Орлов усі звинувачення жінки відкидає.

– У нас всі договори і додатки з нею підписувалися. Прийшов син з АТО, йому виділили 1,5 га землі і він вирішив господарювати. У матері є ще 10 гектар землі, то він думає, що стане багатим, якщо забере цю землю, і шукає привід, щоб забрати цю землю з оренди. Почали чіплятися, що не такі тюки даю, хоча це все дається безкоштовно, не так землю зорав. Крім того отримувати повну суму грошей за землю, що здають мені в оренду, – каже Михайло Орлов. – Є офіційно всі підписи: мої, її. Дві експертизи зроблено. Усе офіційно. Усе законно зробив. Є суд і нехай вирішує суд.

Крім того, фермер каже, що з 2009 року, як підписали перший додаток Наталя Іщенко з кожним роком одержувала добавку до паю, дійшли до 5%, хоча підписували першочергово договір на 1,5%.

– Якщо вона не підписувала додаток, то платив би я їй більші гроші чи не платив? Поцікавтеся в неї як підписувала розписки під 1,5%, на 3%, потім на 5%, а останній на 7% підписала. Вважає, що не підписувала і я так платив би гроші?

Земельну колізію про визнання недійсним договору про зміну та доповнення договору оренди землі у цивільній і кримінальній справах розглядає місцевий суд. Наступне судове засідання в цій цивільній справі відбудеться 11 серпня в Кропивницькому районному суді.

Нагадаємо, мешканці села Інгуло-Кам’янка, що на Кіровоградщині, планують звертатись до Президента України Володимира Зеленського, сподіваючись, що він допоможе вирішити їх проблему із виділенням земельних паїв.

Поширюйте

Коментуйте