В Україні заборонять "мову ворожнечі"?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1891

В актовій залі Верховної Ради 10 жовтня відбулося засідання круглого столу на тему «Морально - етичні проблеми законодавчого забезпечення міжнаціональної толерантності». Захід з ініціативи Національної експертної комісії з питань суспільної моралі проводився міжфракційним депутатським об'єднанням Верховної Ради України «За міжнаціональну злагоду і громадянський мир», співголовами якого є народні депутати України Вадим Колесніченко, Іван Попеску, Антон Кіссе, Олександр Пресман та Іштван Гайдоші (всі п’ятеро входять до парламентської фракції Партії регіонів – авт.). Експертну ж комісію очолює депутат ВР кількох попередніх скликань Василь Костицький – співавтор Конституції України та понад 150 законопроектів з питань захисту суспільної моралі, судово–правової реформи, власності, захисту прав особи, охорони здоров’я, вільності віросповідання, з проблем охорони довкілля тощо. На заході були присутні народні депутати України - представники різних партій, громадські та політичні діячі, співробітники посольств та консульств іноземних держав, працівники різних державних установ та члени неурядових організацій, слухачі різних релігійних конфесій, відомі вчені та громадські діячі, представники ЗМІ та просто активісти.

Про причину вибору саме такої дати проведення «круглого столу», - якраз напередодні вкрай важливого для нашої футбольної збірної офіційного матчу зі збірною Республіки Польща – читачі «Гречки» напевно здогадалися. Попри відтермінування суворого покарання з боку ФІФА, над нами все ще нависає «дамоклів меч» у вигляді позбавлення славної української футбольної дружини «чесно зароблених» трьох очок, багаторічної дискваліфікації й без цього збиткового футбольного стадіону «Арена Львів», а ще проведення одного з найближчих «домашніх» матчів за участю команди Михайла Фоменка без присутності десятків тисяч вітчизняних уболівальників. Про солідний грошовий штраф годі й говорити…

Кореспондент «Гречки» напередодні відкриття торішнього Чемпіонату Європи з футболу брав участь у довготривалому міжнародному семінарі, присвяченому аналогічній проблематиці. Себто відпрацюванню дієвих засобів боротьби проти усіляких проявів расової, релігійної та інших видів дискримінації. Тоді побоювання деяких західних скептиків, зокрема, з Туманного Альбіону, щодо нашої неспроможності гостинно зустріти іноземців з різним кольором шкіри, іншими релігійними уподобаннями й поглядами на життя взагалі не підтвердилися. Україна має всі підстави пишатися тим, що жодна з ігор Європершості на стадіонах Києва, Харкова, Львова та Донецька не була затьмарена проявами «хвороби», що вразила болільників дуже багатьох країн світу, включно з «передовими».
Можливо, той відносно недавній успіх таки «приспав» пильність наших правоохоронців – і вони вчасно не відреагували на деякі витівки львівських болільників під час суперуспішного матчу наших «збірників» із футболістами Сан-Маріно.

Як би ми не оцінювали ступінь провини львів’ян (чи зумисне підсаджених на трибуни груп провокаторів) під час тієї гри, проблема виховання толерантного ставлення до представників інших народів у нас справді існує…

Виступаючи зі вступним словом, народний депутат України Вадим Колесніченко зазначив, що за даними Інституту соціології Національної Академії Наук України з 1994 по 2010 роки рівень толерантності щодо росіян знизився у 2 рази (з 80% до 45%), до євреїв - у 3 рази (з 33% до 11%), до кримських татар - у 2 рази (з 9% до 4%), до ромів - у 5 разів (з 11 % до 2 %). При цьому, за інформацією громадських організацій, кількість лише зафіксованих злочинів на грунті антисемітизму та ксенофобії зростає і за підсумками 2009 року склала не менше 35-40 випадків, у 2010 році - 70 випадків фізичного насильства над людьми, у 2011 році - 84, у 2012 році - 129.

Ще 21 грудня 2012 народний депутат України В. Колесніченко зареєстрував проект постанови «Про заборону мови ворожнечі і виразів, що принижують людську гідність» (щодо образливих висловлювань «жид», «хохол», «москаль» тощо) № 1152, проте для його прийняття 4 квітня 2013 не вистачило кількох голосів. «Проектом постанови пропонувалося дати визначення і заборонити використання мови ворожнечі і виразів, що принижують людську гідність («жид», «хохол», «москаль» тощо) в органах державної влади, в установах та організаціях, на підприємствах, в установах освіти, науки, культури, у сферах зв'язку та інформатики. При цьому давалося доручення Кабінету міністрів України з розробки проекту закону для введення механізму протидії використання мови ворожнечі і виразів, що принижують людську гідність. Планувалося також підготувати відповідні методичні рекомендації, ознайомити з ними повноважних осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування та органів судової влади і встановити парламентський контроль за цим механізмом», - зазначив Вадим Колесніченко.

«Громадяни України є представниками 134 етнічних груп. Вони мають свої міжкультурні, соціальні, демографічні та інші особливості і складають близько 22% всього населення країни. Це - більш, ніж 8 млн. росіян, більше 200 тис. білорусів, євреїв, молдаван, кримських татар, болгар і представників інших національностей. Згідно з індексом міжетнічної дистанційності у 2012 Україна посідає 4,5 балу, де 7 балів - найгірший результат. А за рівнем гостинності українці отримали 5,6 балів при шкалі від 1 до 7, де 7 - найбільш гостинний народ... Однак сьогодні ми бачимо різні прояви ксенофобії, неонацизму, расової нетерпимості. За останні 4 роки Комісія прийняла 34 рішень щодо визнання продукції такою, що містить міжнаціональну ворожнечу. Хотілося б підкреслити, що кожне рішення грунтувалося на окремо взятій конкретній проблемній ситуації», - зазначив голова Національної експертної комісії з питань суспільної моралі Василь Костицький.

Глава Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан (голова Закарпатської обласної організації політичної партії УДАР – авт.) у своєму виступі зазначив , що «... на сьогоднішній момент у нас в суспільстві (буквально до року тому) була більш-менш стабільна ситуація, а зараз вже є деякі хвилювання, деякі тенденції, які останнім часом виникають і викликають у суспільстві різні прояви ксенофобії, нетерпимості, расової дискримінації і вони не можуть залишатися без уваги. Зокрема, це прямі в масовій свідомості ксенофобські стереотипи, використання мови ворожнечі, поширення нетерпимості в Інтернет-мережах, правового радикалізму, у молодіжному та, на жаль, у футбольному середовищі. Для того, щоб говорити про системну роботу щодо запобігання таких ганебних явищ у галузі прав людини як прояв ксенофобії, національної та релігійної нетерпимості, і таке інше - варто нам усім консолідувати зусилля представників органів державної влади, місцевого самоврядування, законодавчої влади, громадських організацій і творчих спілок для недопущення в майбутньому випадків дискримінації та злочини з мотивів расової, національної, релігійної терпимості і ненависті».

В обговоренні взяли участь і виступили президент Єврейського форуму України Аркадій Монастирський, президент Об'єднаного конгресу азербайджанців України Ровшан Тагієв, голова Товариства польської культури Рена Гилєва, президент Всеукраїнського татарського будинку «Туган Тел» Петро Шарафундінов та інші. Зокрема, Аркадій Монастирський запропонував депутатам Міжфракційного об'єднання в Раді «За міжнаціональну злагоду і громадянський мир» виступити з законодавчою ініціативою про посилення кримінальної відповідальності за публічні образи за національною і релігійною ознакою в ЗМІ та Інтернеті, а також запропонував створити Державне Агентство у справах національностей та релігій при Кабінеті міністрів України.

За підсумками круглого столу «Морально - етичні проблеми законодавчого забезпечення міжнаціональної толерантності» учасники прийняли Резолюцію, в якій визначалася необхідність прийняття законопроектів про заборону мови ворожнечі в Україні та виразів, що принижують людську гідність за національною, релігійною чи мовною ознакою, «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за порушення норм чинного законодавства у сфері захисту суспільної моралі», якими передбачено зміни в законодавство за прояви ксенофобії, розпалювання міжнаціональної та міжконфесійної ворожнечі, приниження людської гідності тощо. Учасники Круглого столу прийняли рішення провести в червні-липні 2014 Міжнародну конференцію з міжнаціональних питань.

Олег БАЗАК

G

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
0 # snaiper 13.10.2013, 20:58
Вот же идиоты безмозглые!Да не в запретах смысл,но в том,что допы-гепы не являются евреями,но жидами ,о которых ещё Шевченко предупреждал!Ук раинец живёт в Украине,хохол-г де попало!О кацапах и говорить не хочется...Цыган е ассоциируются с ворьём и это правда!Стоит с этого народного творчества,неуч ам безмозглым из ВР делать проблемму и сталкивать людей лбами?Вопрос риторический,чт о этим идиотам воровитым остаётся?...Ну кто такой Колисниченко?.. На него и обижаться грех...
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити