Суспільство

Кілька факультетів педагогічного університету може чекати реорганізація через брак студентів?

 Автор: Валерія Жовтун. 6289

Претендент на посаду ректора педагогічного вишу в Кропивницькому Віталій Юрах вважає, що через зменшення студентів на деякі спеціальності можлива реорганізація кількох факультетів, серед них філологічний. Інший претендент на посаду, чинний в.о. ректора Олег Семенюк вважає, що наразі такої потреби немає.

142708409 2848990215373585 5854999466150517775 o

 

Філологічний факультет не зникне. Його можуть реорганізувати?

Інформація про те, що в Центральноукраїнському державному педагогічному університеті ім. В.Винниченка може зникнути факультет з’явилася в одному із місцевих ЗМІ, якому пан Юрах давав інтерв’ю. Натомість “Гречка” вирішила уточнити про що йдеться насправді. 

Віталій Юрах каже, що системно зменшується контингент студентів. 

– Постійно, протягом останніх 7-8 років. Це призводить до того, що на порядку денному стоїть питання про реорганізацію двох факультетів, які вже мають меншу кількість студентів, що має бути на факультеті згідно з законом – не менше 200 студентів денної форми, – розповів Віталій Юрах. 

За його словами, наразі вже йдеться про мистецький і природничо-географічний факультет. Далі під загрозою і філологічний. 

– Що з цим робити? Об’єктивно – питання реорганізації, – зазначає пан Юрах і додає. – Факультету об’єктивно ніхто не дозволить зникнути. Сьогодні закриття факультету української мови та літератури – нонсенс, цього відбутися не може. Проте фінансові та економічні питання змусять змінити відповідно структуру університету і ставити питання про реорганізацію філологічного факультету. Наприклад, я ще не вивчав до кінця, але, думаю, це може бути відділення факультету педагогіки та психології.  

Пан Юрах говорить про певні ризики, які можливі, якщо виш не набере необхідну кількість студентів на факультет. 

–  Наприклад, якщо набір 50 студентів, то це 2-4 ставки викладачам, – каже пан Юрах. – 4-5 курс магістратури були гарні набори 4-5 років, але останні 2-3 роки ситуація просто складна об’єктивно.  Я бачу по преміальним спеціальностям: право, педагогіка, психологія, вже там є падіння набору. Це пов’язане з багатьма чинниками: складанням ЗНО, випускного в магістратуру, підвищення вимог Міносвіти щодо вступників, економічна ситуація. 

Натомість інший претендент на посаду ректора, в.о. ректора Олег Семенюк каже, що дійсно є загальна тенденція зменшення набору студентів в українських вишах, зокрема, педагогічних. 

– З кожним роком державне замовлення на певний відсоток скорочується. Це пов'язано з ситуацію фінансування освіти, демографічною, – каже Олег Семенюк. – Якщо ми говоримо,  наприклад, про філологічний факультет, то ще 5 років тому було 50-60 державних місць, плюс комерційників було чотири групи. Зараз він стабільно набирає дві групи на українську мову та  літературу й одну групу журналістів. Також скорочується кількість державних замовлень на магістратуру, а з наступного року магістратура буде через ЗНО. Усе це певним чином буде зменшувати кількість людей, які захочуть навчатися. Це теоретично, бо насправді не можна вирахувати загальну тенденцію. Вона циклічна. 

– Я зараз не бачу загрози для того, щоб факультет зник найближчими роками, тому що є стабільні набори й так чи інакше менше, ніж 200 їх не буде. 

При цьому, пан Семенюк, каже, якщо говорити про виш як економічну структуру, то зазвичай, якщо об’єднувати великий факультет, то тоді може існувати спільний деканат і факультет може називатися трохи по-іншому.

– Ми розглядаємо і такі речі. Але це перспектива. І маємо розуміти, що так чи інакше факультети можуть об’єднуватися, як це роблять у багатьох університетах. Наприклад, позаминулого року в Одеському університеті Мечникова об’єднали історичний і філософський факультети. А цього року в Чернівецькому університеті об’єднався теологічний і філософський.  Тобто це один деканат, відділення залишається, спеціальності головне залишаються, зменшуються витрати на адміністративну структуру. Це говоримо про теоретичний аспект. Тобто наразі в нашому університеті жоден факультет не реорганізований, – пояснив в.о. ректора ЦДПУ. – Якщо, наприклад, виникне потреба об’єднати факультети, аби зекономити на адміністративних ставках: декана, замдекана, Вчена рада університету буде розв'язувати ці питання. 

Також пан Семенюк зауважив, коли об'єднують філологічний факультет, то зазвичай з факультетом іноземних мов, але ніяк не педагогічним факультетом.

Фото з фейсбук-сторінки факультету філології та журналістики ЦДПУ ім. В.Винниченка

Поширюйте

Коментуйте