Суспільство

Меморандум з «Нафтогазом» не вирішить проблем «Теплоенергетика»: за тепло доплачуватиме місто?

. 1510

Попри те, що Уряд, "Нафтогаз" і місцева влада підписали меморандум, за яким ціна на тепло цього опалювального сезону не зросте, Кропивницькому доведеться відшкодовувати частину збитків «Теплоенергетика». Чому так ситуація, розбиралась «Гречка».

gaz copy copy

Як повідомили на сайті Президента, 9 лютого підписали меморандум між Кабінетом Міністрів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НАК «Нафтогаз України» і очільниками українських міст. Він би мав полегшити ситуацію теплових підприємств, аби не зростали тарифи, і компенсувати частину вартості газу для тепловиків. Проте, цього року зросли і інші складові, які впливають на тариф.

Що у меморандумі?

Меморандум передбачає, що теплопостачальні підприємства гарантовано отримуватимуть газ для виробництва тепла та постачання його у домівки громадян упродовж усього опалювального періоду 2020-2021 років. Для цих підприємств передбачені відстрочка оплати за природний газ та компенсація різниці між ринковою ціною природного газу та ціною, врахованою в тарифах за тепло. Уряд гарантує, що фінансування компенсацій для підприємств теплопостачання не перекладатимуть на органи місцевого самоврядування, – йдеться в на сайті Президента.

Уточнюють, що «Нафтогаз України» розробить та запровадить до 1 вересня 2021 року довгострокові цінові пропозиції для забезпечення сталого рівня цін на природний газ для підприємств теплопостачання. Це дасть змогу уникнути цінових коливань протягом опалювального сезону 2021-2022 років.

Як повідомили у пресслужбі міськради Кропивницького, Уряд тільки має розробити до осені компенсаційні механізми, вони в меморандумі не прописані, тому поки не можна говорити, що буде компенсовано, а що ні. Головне на сьогодні для міськради – це стабілізація ціни на газ, відтермінування оплати до розробки цих самих компенсаторів і їх відшкодування не з міського бюджету.

У січні ринкова вартість газу виросла на 50% у порівнянні з його ціною, закладеною у тарифи на послуги централізованого теплопостачання. Тепловики відразу перерахували тарифи на свої послуги, оскільки працювати з чинними – означає мати щомісяця близько 100 мільйонів гривень збитків, які б лягли на плечі міського бюджету. Це привело б до того, що місто повністю втратив свій бюджет розвитку на 2021 рік і про реалізацію багатьох інфраструктурних проєктів, необхідних громаді міста можна було б забути найближчим часом.

З іншого боку, у міської ради не було законодавчих підстав самостійно, без погодження з Кабміном і НКРЕ, підвищувати тарифи на централізоване теплопостачання. Ситуацію у Кропивницькому значно погіршували проблеми зі станом і віком теплогенеруючого обладнання, особливо великих котелень, з їхніми кілометровими мережами, високою аварійністю.

За словами міського голови, головна позиція Меморандуму є фіксація того факту, що всі збитки, які понесуть тепловики у поточному році не ляжуть повністю на бюджет місцевого самоврядування.

Меморандум, при певній своїй декларативності, містить два конкретних положення, які суттєво зменшують тиск на місцеве самоврядування від зростання вартості енергоносіїв. Перше – це фіксація тарифу на газ для теплогенеруючих підприємств і друге – збитки від різниці в тарифах за надане мешканцям тепло у цьому опалювальному сезоні не ляжуть повною мірою на плечі місцевих бюджетів. Міська влада Кропивницького максимально використає у такій ситуації всі можливості для початку виконання стратегічного завдання сьогодення – модернізації системи теплопостачання обласного центру, роботи над проєктом якої увійшли у фазу практичної реалізації, – каже міський голова Андрій Райкович.

Меморандум – лише обіцянка

Поки підписання меморандуму це лише задекларована обіцянка, яка поки нічим не підкріплена, пояснив «Гречці» очільник кропивницького комунального підприємства «Теплоенергетик» Олександр Чельник.

Меморандум юридично «нікчемний документ». Він не породжує ніяких прав і обов’язків. Є лише наміри і обіцянки щось зробити. У меморандумі задекларовано, що розроблять відповідну нормативну-правову базу, щоб відшкодувати теплогенеруючим підприємствам різницю в тарифах. І відстрочити до 30 вересня оплату НАК «Нафтогаз» від вартості того газу, по ціні, яку встановлять на цей опалювальний період,  каже керівник КП  Олександр Чельник.

До того ж пообіцяли врегулювати механізм відшкодування не в повному обсязі, а мова йде про частину різниці вартості газу.

У цьому меморандумі ніхто не врегульовує питання про відшкодування різниці транспортування газу, різниці розподілу і транспортування електроенергії, підвищення майже на 8 гривень вартості води, яка займає, у тарифі суттєву частку. Вони обіцяють прийняти закони, які відрегулюють порядок відшкодування і розміри відшкодування різниці вартості газу, яку назначає НАК «Нафтогаз».

Яким чином буде відшкодування виключно питання майбутнього, адже немає ніякого законодавчого акту. Меморандум – це поки намір домовитись і прийняти такий закон, але не більше того.

Що буде, якщо «Теплоенергетик» не підвищить тариф?

Ще в січні говорили, що підвищити тариф «Теплоенергетика» потрібно на 36%, через підвищення ціни на газ, розподілу газу, електроенергії, вартість води, які входять до формування тарифу, та зростання мінімальної зарплати.

Як повідомив керівник комунального підприємства, відповідно до цього меморандуму теплогенеруючі підприємства не мають підвищувати власні тарифи для споживачів.

Проте, у нинішньому тарифі, який діє з 2020 року, закладена в рази нижча вартість газу, ніж та, яку виставляє на сьогодні НАК «Нафтогаз».

Якщо в діючому тарифі КП «Теплоенергетик» закладена ціна 6400 гривень за тисячу кубометрів, то з 1 січня 2021 року фактична ціна газу разом з розподілом 10860 гривень.

Понад 4000 гривень різниця, яка не закладена в тарифі. Але нам відшкодовують лише різницю в ціні газу, незважаючи на ціну розподілу і підвищення ціни на електроенергію, воду.

Тарифи комунальне підприємство затвердило ще 30 жовтня, і в них не заклали підвищення цін на воду, електроенергії, газ, розподіл.

Серед сезону відбулось непередбачуване, не враховане нами при затверджені тарифу, зростання вартості газу, розподілу газу, вартості електроенергії, води. Лише по січню збитки для КП складає в межах 45 млн грн.
Для КП «Теплоенергетик» за опалюваний сезон збитки складуть понад 150 млн гривень, які не закладені в тарифі, – додав очільник КП.

За його словами, єдиний шлях погасити борги перед НАК «Нафтогаз» – це виключно фінансова допомога міського бюджету.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама