Суспільство

80% податків на доходи мають залишатися на місцях: пропозиція Асоціації міст України 

. 1832

80% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) має залишатися у місцевих бюджетах, вважають в Асоціації міст України на рік. Чому це важливо для громад?

podatku

Про це 12 лютого, розповів журналісту “Гречки” виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан під час преспідходу за підсумками загальних зборів Кіровоградського регіонального відділення Асоціації.

ПДФО до місцевих бюджетів хотіли б збільшити з 60% до 80%

В Асоціації вважають, що 80% ПДФО мають залишати місцевим бюджетам, адже зараз місцеві бюджети отримують 60%.

Таку пропозицію АМУ вже кілька років доводить центральній владі. Однак збільшити зарахування ПДФО в місцеві бюджети не врахували в бюджеті країни на 2021 рік. Однак в Асоціації, кажуть, що від плану, аби це все-таки сталося, не відступають. Адже громадам потрібні кошти.  

Громадам потрібний цей збільшений відсоток податку до свого бюжету, щоб витрати його   на школи, дитячі садочки, медицину, дороги й решту об’єктів соціальної сфери. Раніше ці сфери фінансувалися на рівні районів, а з реформою переходять на баланс громад.  

– На першому етапі ми визначаємо, якщо держава передасть ще 20% ПДФО у зв’язку з тим, що змінилася система, – каже Олександр Слобожан. – Раніше освітня субвенція покривала 100% наші видатки в освіті. Зараз вона не покриває. Місцеве самоврядування просто не потягне це фінансово. Тому ми розрахували 80%.

На місця передали нові повноваження: фінансування пільгового проїзду, пільгові тарифи, дороги. При цьому, за словами пана Слобожана, за період пандемії коронавірусу мінус по місцевих бюджетам склав майже 20 млрд грн. 

– Очевидно, що нам коштів на те, щоб виконувати свої зобов’язання не вистачає, зокрема, на дороги, на освіту, благоустрій. Тому ми відчуваємо наскільки важливо і правильно приймати закони, які б дозволяли надходження в бюджет, зокрема по землі, – розповів голова Помічнянської міської громади Микола Антошик. – У 2020 році на близько 18 млн грн зробили доріг спільно з державними надходженнями. На цей рік ми передбачаємо мільйон гривень з бюджету. Це навіть не дозволяє залатати ті ями, які є на наших центральних дорогах. Нам треба кошти. 9 млн грн потрібні на капітальний ремонт вулиці Горького, а в нас на цю дорогу немає коштів, тому ми звертаємося за допомогою облдержадміністрації. 

Справедливе нарахування податків

Ще з однією пропозицією АМУ спільно з органами місцевого самоврядування звертається до центральної влади – справедливе нарахування податків.

– Ще є питання справедливого зарахування цих коштів, – зауважив Олександр Слобожан. – Перший момент на якому ми хочемо зосередитися – податковий кодекс в плані адміністрування місцевих податків і зборів, щоб не було тіні.  Питання у нас не в плані надмірності податку, чи навіть його не сплати, а питання справедливості: чому один платить, а другий не платить. 

Йдеться про те, щоб на місцях могли самостійно вирішувати, кого звільняти від сплати податку за землю, нерухоме майно тощо. Адже під час карантину, за словами пана Слобожана, аптеки працювали, певні магазини також, мали прибуток, то чому їх звільнили від сплати податків. 

Також анонсувалося регіональна зустріч з обласною владою, де мають розглянути питання як розподілені кошти державного дорожнього фонду, додаткова дотація на освіту та медицину. 

– Запропонувати формульні критерії розподілу цих коштів, – каже виконавчий директор АМУ.

Для просування цих ідей планують продовжувати співпрацю з народними депутатами, представниками бюджетного комітету в парламенті.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама