Який туризм потрібен Кіровоградщині?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 3056

 

Туризм Кіровограда й області загалом - топ- тема останнього року це точно. Були створені якісь бренди, туристичні лінії, які вже зараз починають маскувати новим асфальтом (як те відбулося після реконструкції транспортної зупинки біля «Києва»), кольорові із різним градусом нахилу хвильок  логотипи, навіть створили скупеньку карту обласних культурних установ  і працюють над сайтом. Усі намагаються зробити з Кіровограда туристичну точку України а ля Львів чи Київ, щоправда результативність спроб не перекриває гучності й широти розмов з цього приводу.  Черговим майданчиком для обговорення стала бібліотека ім. Д. Чижевського, де відбувся круглий стіл на тему «Екологічний туризм: сучасні концепції розвитку».

 

 «Вікіпедія» говорить: «Екотуризм або екологічний туризм — тип туризму, що полягає у подорожах до природних недоторканих людиною та, часто,природоохоронних територій, намагаючись не здійснювати великого впливу на цю територію. Екотуризм допомагає освіті туристів та розвиває у них толерантність, дозволяє збирати гроші на заходи зі збереження території, допомогає розвитку ізольованих поселень. Розвиток екотуризму часто розглядається як важливий засіб збереження навколишнього середовища для майбутніх поколінь»

Саме такий вид туризму збираються розвивати на Кіровоградщині. Учасники круглого столу, серед яких чиновники, науковці, вчителі, громадські діячі, представники туристичної фірми і, зрештою туристи, стверджують, що сьогодні екотуризм здебільшого розглядається як відпочинок на природі, зокрема на охоронних територіях. Насправді екологічний туризм - більше, ніж відпочинок, це і виховання, і самоосвіта, й допомога рекреаційним зонам.

Втім, аби запровадити такого виду туристичну гілку, потрібно небагато-немало: створити свій якийсь національний природний парк та охороняти вже існуючі заповідники та заказники. З першим варіантом пролітаємо, начальник управління раціонального використання земель природно-заповідного фонду екомережі та природоохоронних програм Олександр Мороз розповідає, що найближчим часом Кіровоградщина не похвалиться таким парком. Незважаючи на те, що наша область є єдиною, де ще немає власного національного природного парку, аби зробити, наприклад, з Чорного лісу подібну зону, треба багато наукових досліджень, заявок, клопотань, та і займатися присвоєнням такого титулу тій чи іншій території, вважає держслужбовець, повинні науковці.

Розвивати екотуризм можна і на існуючих територіях, наприклад, у Веселих Боковеньках. Проте транспортного сполучення з дендропарком наразі немає, та запропоновані чотири  маршрути не охоплюють усього парку. До того ж Кіровоградщина не рясніє інформаційними знаками-позначками, які б свідчили, що у тому місці проходять будь-які туристичні маршрути, не обов’язково екологічні. На тих же маршрутах разом з підготовленими для туристів місцями мають бути ще й екосадиби, у яких можна переночувати, розповідає Любов Твердоступ, голова Кіровоградського облосередку сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні. Згідно зі ще не затвердженою екологічною категоризацією в одній із програм по екотуризму садиби чомусь мають суттєво відрізнятися від тих, які пропонуються у зеленому туризмі за розмірами, за набором харчів і т.п.

Проте просто намалювати маршрут не є вирішенням проблеми відсутності у нашій області екотуризму. Валерій Попов, директор туристичного агентства «Мелодія Тур» говорить, що на створених екомісцях потрібно ще й оберігати природу від людини, адже звичайний заїзд машиною може зашкодити флорі території. А що вже казати про сміття? Хоча пунктів для екотуризму на Кіровоградщині вистачає, але і до них потрібно прокласти дороги, бо ж на карті вони можуть бути, а в реальності - засіяні чи розорані полями.

Існує ще так званий сімейний екотуризм. Тетяна Лісова, голова наукової ради Кіровоградського обласного осередку ВЕЛ розповідає, що такий вид допоможе відірватися від гаджетів, вибратися сім’єю на свіже повітря, виховати у дітей почуття поваги і цінності природи. Екотуризм привабить здебільшого урбанізовану сім’ю. А от чому віддасть перевагу родина - простому відпочинку на природі чи ще й екскурсії стежками парку із розповідями про різновиди квітів, трав, дерев та тварин - питання досить цікаве.

Схожим на екотуризм є сільський зелений туризм, який у нашій області є, хоч і не дуже розвинений. Це той самий переїзд у неурбанізовану місцевість з метою відпочинку, до якого можуть увійти рибальство, мисливство, прирічковий вело- та лижний туризм і т.п. На Кіровоградщині, розповідає Дмитро Гурба, провідний спеціаліст сектору туризму відділу охорони культурної спадщини, розвитку музейної справи та туризму, існує 38 зелених садиб, які утримують жителі сил. Найбільше їх в Олександрійському, Новгородківському, Вільшанському та Новомиргородському районах. Зелених садиб може бути і більше, але господарі, які не є приватними підприємцями, а лише числяться як власники особистого сільського господарства, бояться податкової. Насправді закону, який би регулював зелений туризм, не існує, тому жодні державні установи не мають права навіть збирати статистику відвідувачів, не те, що контролювати їх діяльність. Немає належних законодавчих норм, які б регулювали й екотуризм, що є проблемою.

Свій вид екотуризму влаштовують школярі , а точніше цим займаються їхні вчителі хімії, біології чи екології хоч раз відчувши на собі позитив бодай одного виду туризму. Ольга Тикул, голова кіровоградської обласної дитячої громадської екологічної організації «Біосвіт», що діє при одній із кіровоградських шкіл, розповідає,  що на учительському ентузіазмі тримаються різноманітні екологічні проекти та дослідження, ековиховання учнів та чотириденні походи, що не раз тягнулися від Кіровограда й аж до Миколаївської області. Учитель стверджує, що учням до вподоби усілякі вимірювання, ознайомлення із природою тих чи інших місць, це об’єднує колектив, робить дітей успішними, адже їхні екологічні проекти неодноразово займали призові місця на всеукраїнських конкурсах. Але для подорожей потрібні фахівці, наприклад, спеціалісти, які розрізняють співи пташок, чи розбираються у видах рослин.

А ще на Кіровоградщині розвинені велотуризм, спортивний туризм і ще багато видів здорового відпочинку. Проте, без сумнівів, будь-який представник назве хоча б одну проблему, яка турбує його сферу: погані дороги, відсутність житла, дороговказів, сміттєвих баків, непрохідні хащі і т.п. Тож що саме потрібно області для розвитку туризму? Можна оголошувати цілий список…

Світлана Дубина

Фото Сергій Лазурський

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити