Суспільство

Як ринок землі здолає корупцію на Кіровоградщині: пояснення Мінекономіки

 Автор: Анастасія Дзюбак. 1685

Експерти Міністерства розвитку економіки пояснили, як земельна реформа може покращити добробут простих селян на Кіровоградщині.

zemlia

За даними Держстату, у 2020 році середня зарплата по Кіровоградській області становила 9,6 тис. грн. Зважаючи на величезний розрив між містами й селами, селяни не можуть розраховувати навіть на такі гроші. Це пояснюється кількома причинами. Головні — неефективне управління земельними ресурсами, відсутність прозорого й чесного ринку землі та занижені ціни на ділянки. Крім того, мораторій на продаж земель унеможливлює реальну конкуренцію в сільському господарстві, через що агрохолдинги платять селянам копійки.

Штучно занижені ціни

На Кіровоградщині нормативна грошова оцінка дорівнює близько 32 тис. грн за гектар ріллі.. Однак швидкість зростання цього показника в кілька разів нижча за темпи зростання агросектора, що за роки незалежності перетворився на один із локомотивів української економіки. За останні 30 років нормативно-грошова оцінка змінювалася двічі, а потім відбувалася лише незначна індексація. Варто зауважити: якби всі податки розраховувалися не від НГО, а від ринкової ціни, це значно збільшило б надходження до місцевих бюджетів.

За прогнозом Міністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка, одразу після скасування мораторію, тобто з 1 липня 2021 року, вартість землі стане майже вдвічі вищою за нинішній показник. «Десь близько 2 тис. доларів буде вартість гектара землі в Україні», — зазначив він в інтерв’ю одній із радіостанцій.

А протягом наступних 10 років, за оцінками експертів Easy Business, середня вартість землі може зрости до 4,5 тис. доларів за гектар. Проте це станеться лише в разі запровадження прозорих і справедливих правил для всіх гравців ринку, а також за умови ухвалення відповідного законодавчого пакета. Зокрема, законопроєкту № 2194, який забезпечить спрощення та децентралізацію земельних процедур і наведе лад у земельних відносинах.

На що спрямований законопроєкт № 2194

Децентралізація

Законопроєкт № 2194 вдосконалює систему управління та забезпечує дерегуляцію земельних відносин. Документ передбачає передачу державних сільгоспземель у комунальну власність, а функцій контролю в земельній сфері — від Держгеокадастру до місцевих органів влади. Отже, сільські громади зможуть ефективніше використовувати свої землі (зокрема, і ті, що розташовані за межами населених пунктів), тож отримуватимуть додаткові надходження до бюджету. У межах децентралізації 45 об’єднаних територіальних громад Кіровоградської області отримали у власність загалом майже 140 тис. га, і цей процес триває.

Дерегуляція землеустрою та усунення корупційних ризиків у земельній сфері

Зашкарубла бюрократична система давала корупціонерам свободу для вигадування найрізноманітніших схем. Зрештою з’явилися десятки непотрібних процедур і запит на зайву документацію. Ініціатори земельної реформи виявили процедури, у яких не було потреби та які містили лазівки для корумпованих шахраїв. Наразі скасовано всі зайві експертизи, як-от державна експертиза документації з впорядкування земель, погодження проєктів землеустрою щодо відведення ділянки, авторський нагляд. Також унеможливлено дублювання процедур.

Просторове планування

Із переходом державних земель у комунальну власність органи місцевого самоврядування отримають право здійснювати просторове планування на своїх територіях. Так, для всієї громади розроблятимуть єдиний комплексний план просторового розвитку, який дасть змогу планувати території на користь місцевих жителів і бізнесу.

Це сприятиме розвитку сіл Кіровоградщини, що особливо важливо з погляду децентралізації. Села отримають дохід від податків на землю, зможуть будувати дороги, відкривати школи та лікарні.

За матеріалами Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

 

Поширюйте

Коментуйте