Суспільство

У Кропивницькому в піцерії роздавали статус «Народний герой» (ФОТО)

 Автор: Анастасія Дзюбак. 4567

У Кропивницькому зашквар, цього разу через вручення нагороди «Народний герой України», що виявилась копією відомого всім народного ордену. Це вже не перший випадок в Україні. Відзнаку вручили людині відомій у колі волонтерів та переселенців, проте сама нагорода і процедура нагородження не мають нічого спільного з відомим орденом «Народний герой України».

 

ger

У переддень Дня добровольця група людей, серед яких ветерани АТО, зібралися в одному з кафе в центрі Кропивницького. Привід - вручення Валентині Кулачко, Раднику Міністерства соціальної політики України з питань вимушених переселенців медаль схожу на нагороду «Народний герой України». Жінка виставила пост вдячності у соціальній мережі Фейсбук, де її почали вітати друзі. Проте інші волонтери та військовослужбовці спробували пояснити їй, що нагорода фейкова, а все, що відбулось у закладі швидкого харчування - схоже на звичайнісіньке шахрайство. Кулачко ж вважає статус «Народного героя» заслуженим і далі приймає привітання, дякуючи за «високу нагороду».

«Я виконувала свій обов’язок, я була учасником бойових дій, у мене син був у полоні, я втратила все, я шостий рік знаходжусь у Кіровоградській області і всі мене знають. Тому, хто цей ажіотаж замовляв, до тих і питайте, - сказала в коментарі «Гречці» нагороджена. - Ажіотаж виник через те, що є дві громадські організації, які надають «Народного героя» і між ними саме і йде цей ажіотаж ще з 2015 року».

Вкрали ідею ордену?

«Просто-напросто вкрали у ГО"Народний Герой" орден, який давно розроблений, шанований і який ніяким чином не має права вручатися іншими громадськими організаціями! Хочете нагородити достойну людину, створіть свою нагороду і вперед! А якщо вкрадена сама ідея, форма і назва нагороди, то що можна говорити про дане ГО, про людей, які своїми брудними лапищами лізуть у святе??!» - написала у Фейсбуці волонтерка Тетяна Бородіна.

Інформація про нагородження фейковим орденом з’явилась і на офіційній сторінці «Народного Героя» у Фейсбуці:
- Напередодні Дня добровольця стало відомо, що організація «Лицар доброї волі», яка насправді вже давно визнана анульованою, розсилає листи з проханням сприяти нагородженню нагородою, яка неймовірно подібна до Народного героя. І носить таку саму назву. Пильність виявили кропивничани. Вони проводили церемонію нагородження, добре знають, як це відбувається, наскільки відкритим і масштабним є проект, що імена кожного кандидата відомі заздалегідь і обговорюються публічно. Тому і здивувалися листу, який отримали. Уточнюючи, що це за пропозиція, у місті миттєво зрозуміли, що їх збираються ошукати. У підтримці цим шахраям було відмовлено.

ger1

«Кілька днів тому на нас вийшли з Кропивницького представники обласної влади для уточнення, адже до них звернулись з проханням провести урочисте нагородження. Ми повідомили, що жодного відношення до цього не маємо», - каже старший штурман вертолітної ескадрильї 16-ї окремої бригади армійської авіації майор Василь Мулік , який входить до складу нагородної ради ордену «Народний герой України».

Відтак у проведенні офіційних урочистостей було відмовлено.

Що таке орден «Народний Герой України»?

Орден «Народний Герой України» —недержавна нагорода врученням якої опікується громадська організація «Народний герой».

Восени 2014 колекціонер антикваріату та волонтер Андрій Боєчко та ювелір Дмитро Щербаков вирішили започаткувати нову відзнаку, адже вважали, що увага держави до військових недостатня. Тоді виготовили перші 100 срібних нагород. Срібло для їх виготовлення збирають волонтери, залучаючи всіх небайдужих, які приносять срібло на переплавку. Наприклад, український боксер В'ячеслав Узелков віддав для створення орденів свою срібну медаль, яку отримав на Чемпіонаті Європи з боксу 2002 року.

Є два варіанти нагороди: з червоно-чорною стрічкою— для вояків та з жовто-блакитною — для волонтерів та медиків.

Кожна нагорода має індивідуальний номер та елементи захисту. Станом на березень 2019 відзнаку отримали 370 осіб.

Серед нагороджених є військовослужбовці з Кропивницького, зокрема дев’ять бійців 3-го полку спецпризначення імені князя Святослава Хороброго. Двоє героїв 17-го окремого мотопіхотного батальйону лейтенант Андрій Ільїн, молодший сержант Артем Пойда та офіцер 3-го окремого полку спецпризначення імені князя Святослава Хороброго капітан Юрій Бутусов нагороджені посмертно.

Василь Мулік пояснює - нагородна рада не ухвалює рішень нагороджувати чи ні. Будь-який громадянин України може подати через спеціальну форму інформацію про людину, яку на його думку варто нагородити. Там описуються її заслуги.

«Функція нагородної ради полягає у тому, щоб перевірити інформацію та прийняти рішення про рекомендацію до нагородження. Потім формується список кандидатів, який виноситься на громадське обговорення. Ми нікого не нагороджуємо, нагороджує народ України»,- говорить він.

Церемонія нагородження відбувається виключно в урочистій обстановці, з дотриманням всіх тонкощів. У 2017 році така церемонія відбулась у Кропивницькому в приміщенні академічного музично-драматичного театру імені Кропивницького. А крайній раз її приймали в стінах замку Любарта у Луцьку.

Чому репліку відомого ордену вручали у закладі харчування, пояснила сама Кулачко.

«Якби це був орден урядовий або Кіровоградська ОДА чи обласна рада вручали, то вони б вручали у філармонії. А так сама громадська організація – фундація має право нагороджувати там, де вона забажає», - говорить жінка.

Що таке «статус Народний Герой України»?

ger2

Скандальне нагородження у Кропивницькому провела Міжнародна фундація «Лицарі доброї волі». Юридично з 2018 року організації з такою назвою не існує, а її сайт не працює через закінчення дії хостингу. Також долучився до урочистостей в піцерії благодійний фонд «Ветерани України».

На вигляд і за формою те, що вручали - копія справжнього ордену «Народний герой України», але виготовлено її з жовтого металу. Також цей значок не має серійного номеру і не має жодного захисту. Назву відомої премії тут використовують з іншим підґрунтям – це називається не орден, а статус.

Оскільки на офіційних заходах вручати «статус Народного героя України» відмовились, урочистості відбулись у піцерії. На врученні була присутня Людмила Гуріна, представник Міністерства Ветеранів в області. Свою присутність на цьому заході вона пояснила тим, що у вихідний день має право на приватне життя.

На відміну від відомого ордена, претендентів на вручення власної нагороди обирає сама громадська організація без жодного громадського обговорення. Сама ж нагороджена вважає цю медаль народною і нічого поганого в тому, що її ініціювала і вручала ГО не бачить.

«Я являюсь членом всеукраїнської громадської організації «Солдатські комітети» і вхожу до її правління. Тому рішенням громадських організацій мене вирішили нагородити цією нагородою. Я ніколи не ганялась за жодною медаллю, за жодною повагою. Мене запросили, вручили і я її прийняла, - стверджує Кулачко .

Майор Мулік говорить, що проти людей, які отримали цю нагороду, нічого не має, але вони не пройшли відповідну процедуру публічного обговорення, а просто хтось ухвалив рішення нагородити певну людину.

«За роки свого існування орден «Народний Герой України» набув престижності, хоча і не дає пільг чи привілеїв. Нагороду знають і цінують. Саме тому з’явились шахраї, які займаються підробками», - пояснює він.

Юридичних підстав звертатись до правоохоронців у ГО «Народний герой України» немає, адже патентувати народну нагороду вони не збираються. Кажуть, аналізували хто ж отримує «статуси» від цієї Фундації. Серед нагороджених є любителі орденів різного штибу: люди, які хотіли отримати нагороду, щоб хвалитись званням, а також військові та волонтери, яких ошукали.

«Шкода жінку, яка взяла цей типу статус у піцерії̈. Кажуть, вона багато зробила, і заслуговує на повагу. Але ж не таку. Не стояти в одній ланці з Тимофієм Нагорним, якому також видали цю нагороду, і який має кримінальну справу за зраду Україні. Вже не кажу про одіозного політика Кармазіна. А головний принцип місії Народний герой України – не нагороджувати політиків. А тут, що не людина, то зашквар», - написала у Фейсбуці журналістка Віолета Кіртока.

- Жертвами шахраїв ледь не стали бійці полку «Азов» та «Правого сектору». Вчасно вдалося донести до них інформацію.
Ми будемо і надалі інформаційно простистояти шахраям. Тому що орден на грудях носять неймовірні Герої, захисники України, тому що це звання важливе батькам, дружинам та дітям загиблих бійців.
На жаль, у всі часи були люди, які намагалися дискредитувати і привласнити собі чужі заслуги. Цим не вдастся ошукати народ України, - йдеться на офіційній сторінці «Народний Герой» у Фейсбуці.

Чергова офіційна церемонія нагородження орденом «Народний герой України» незабаром відбудеться у Сумах. Список всіх кандидатів опублікують для обговорення на офіційній сторінці «Народний герой» у Фейсбуці.

 

Поширюйте

Коментуйте