Суспільство

Більше спорту і молодіжні центри: ідеї розвитку села від Андрія Лісоти

. 1789

У зв'язку з передачею на баланс територіальних громад соціальних об’єктів на Кіровоградщини з’явилися закриті приміщення в селах. У директора "Кіровоградського обласного центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді", депутата обласної ради Андрія Лісоти є ідея, що можна зробити, аби сільські діти на місцях мали чим зайнятися.

Depositphotos 4036953 s 2019

Замість закритих спортшкіл і будинків культури – молодіжні центри

В розрізі чергового процесу децентралізації у власність громад перейшли соціальні об’єкти, які раніше були на балансі районів. Йдеться про школи, лікарні, будинки культури. В Кіровоградській області таких об’єктів 603.

Однак проблема в тому, що не всі громади готові чи спроможні щось дійсно з ними робити. І деякі заклади будуть стояти пусткою. Про таку проблему “Гречці” розповів депутат обласної ради, голова постійної комісії з питань освіти, науки, культури, туризму, спорту, у справах сім'ї, молодіжної політики Андрій Лісота.

circle 19

– Передача фактично відбувається, але при цій передачі закривається багато структурних об’єктів, які належать, або освіті, або вони просто стоять пусткою. І це найголовніша проблема, – каже Андрій Лісота і додає. – А у селах стоять закриті хороші відремонтовані будівлі.

Для прикладу наводить кілька закладів в селах Олександрівської громади, яку нещодавно відвідав. Його ініціатива це перепрофілювати такі закриті заклади в молодіжні центри.

– Стоять чудові школи. Стоять закриті, руйнуються. Дітей з цих сіл возять на навчання в Олександрівку, – каже Андрій Лісота. – Вихід – перепрофілювання: або створення молодіжних центрів, або позашкільних навчальних закладів, куди б дітей також могли підвозити шкільними автобусами, бо там дітям взагалі немає чим зайнятися. Говорив з місцевим населенням, є проблема, якщо автобус за дітьми не приїхав чи поламався, то діти там кинуті напризволяще.

Він зазначає, таку ініціативу з перепрофілювання закладів, на жаль, не підтримують. Серед відмов, каже, звучать і такі як відсутність фінансування. Тоді, як за словами Лісоти, якщо зробити молодіжний центр в Розумівці або Бовтишці, то це обійдеться в 1-1,5 млн грн на рік.

– Я вважаю, що це невеликі кошти для громади, – зауважує депутат. – Там, де є розуміння – люди розуміють і роблять.

Інакша ситуація, каже, у Світловодській територіальної громади, де уже закрили районні спортшколу та будинок культури.

“Спортивна нація” для області

Інша пропозиція – програма, що охопить всю область – “Спортивна нація”.

– На мою думку, відбувається повне ігнорування обласною владою нормальних ідей і проєктів. Наприклад, проєкту ”Здорової нації”, який можна впровадити на всю область, – розповідає пан Лісота. – Цей проєкт був би дуже потужний, бо охоплює дітей, батьків, викладачів, зокрема, з села. Однак це все блокується на рівні обласної ради та обласної державної адміністрації. Натомість нічого нового альтернативного вони не пропонують.

Така програма під назвою “Спортивне місто – здорова нація” діяла на рівні міста Кропивницького. Це було змагання між школами. Тепер її пропонують розширити на регіональний рівень.

– Створення такого собі ЗОЖхабу, пропагуючи здоровий спосіб життя, як серед сільського, так і міського населення, – зазначає пан Лісота.

За його словами, йдеться про змагання спочатку на рівні громад, далі новоутворених районів з фіналом у Кропивницькому, де змагатимуться найкращі.

– Унікальність цих змагань у тому, що ми залучаємо дуже широкі верстви населення. Тоді ми запустили тренувальний процес у всіх школах міста разом з вчителями, дітьми і батьками. З них і формувалися команди, – каже депутат обласної ради Олександр Горбунов, ініціатор цих шкільних змагань, колега Лісоти по фракції “За майбутнє”. – У школах тоді дійсно сформувався новий формат відносин вчителів, батьків і дітей. Вони разом почали тренуватися в себе в залах, коли відбирали команди, а потім, коли вболівали за результат своєї школи.

Крім того, за словами депутата, такий проєкт може стати майстер-класом для всієї України, як свого часу “Спортивне місто – здорова нація” для низки українських міст.

Кажуть, вартість такого проєкту для області обійдеться в близько 3 млн грн. Основна складова якого – значний призовий фонд, які школи могли витрачати на свої потреби.

***
Поки остання програма лише в розробці і чекає на розгляд депутатами обласної ради.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама