Суспільство

З 1 квітня уранові шахти Кіровоградщини можуть закритися: що сталося?

. 2861

В області є загроза припинення роботи державного підприємства «Схід ГЗК» вже з 1 квітня. Причина – закінчується договір про закупівлю уранового концентрату.

shahtar

Як повідомляє Кіровоградська обласна рада, цю тему обговорили під час спільної зустрічі  керівники профспілкових організацій Новокостянтинівської, Інгульської, Смолінської шахт, підприємства «Схід ГЗК» з керівництвом обласної ради, нардепом України Юрієм Кузбитом.

DSC 0697

Як пояснив т.в.о. голови профспілкової організації підприємства Андрій Карпов, урановий концентрат, який видобувають на трьох шахтах області, закуповує НАЕК «Енергоатом», проте договір про закупівлю діє лише до 1 квітня. Підприємством розробляється план припинення роботи шахт, включаючи заходи для мінімізації негативного впливу на екологію та зменшення соціальної напруги.

Представники шахтарів розповіли, що проблеми в роботі підприємства розпочалися близько 10 років тому, коли припинилося державне фінансування розвитку шахт. Відтоді розбудову перспективного родовища Новокостянтинівської шахти, з найбільшим покладом урану в Європі, проводиться власним коштом «Схід ГЗК». У 2018 році НКРЕКП затвердила ціну на урановий концентрат 75 доларів за кілограм, що нижче собівартості його видобутку. Таким чином, підприємство не лише не могло заробити на розвиток родовищ, але й було змушене значно скоротити працівників. З того часу заробітна плата робітників шахт також не підвищувалась. Нині середня заробітна плата по «Схід ГЗК» складає 4344 грн.

Натомість зупинка шахт означатиме, що тисячі шахтарів та їхні сім’ї залишаться без засобів для життя, а різке припинення роботи шахт призведе до їх затоплення і забруднення підземних вод.

За результатами обговорення визначили два кроки для розв'язання проблемних питань «Схід ГЗК»:

  • укладання додаткової угоди про закупівлю НАЕК «Енергоатом» уранового концентрату;
  • приєднання ДП «Схід ГЗК» до НАЕК «Енергоатом», як відокремленого підрозділу.

Нагадаємо, торік у грудні зупинили роботу на Смолінській, Новокостянтинівській, Інгульській шахтах. Тривали акції протесту – гірники перекривали траси. Серед вимог вивести підприємство «Схід ГЗК» з простою та розрахуватися із заборгованістю зарплат. 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама