Кіровоград у проекті «Читати на рівних»: чи потрібно це сліпим?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 1818

 

У вересні цього року по всій Україні стартував соціальний проект "Читати на рівних" по збору благодійних коштів на друк дитячих книжок шрифтом Брайля. Проект створений за ініціативи «Національної Асамблеї інвалідів України» та за підтримки Української Асоціації Видавців Періодичної Преси. 


Головне завдання благодійного проекту «Читати на рівних» - видати 4200 дитячих художніх тактильних книг шрифтом Брайля. Саме стільки екземплярів,вважають організатори, потрібно, щоб дати можливість читати дітям з порушеннями зору в 239 освітніх закладах, серед яких не лише спеціалізовані бібліотеки і школи-інтернати, але і дошкільні навчальні заклади, громадські організації людей з вадами зору, ресурсні центри, центри соціальної реабілітації дітей-інвалідів, звичайні бібліотеки для молоді та дітей, психолого-медико-педагогічні консультації (ПМПК) і навіть університети, де навчаються тифлопедагоги.

 

«Гречці» вдалося поспілкуватися із організаторами проекту і поцікавитися наскільки активно бере участь у зборі коштів наша область.

Станом на жовтень місяць зібрано вже більше як 70 тис. грн., але цього ще недостатньо для початку друку книг, оскільки технологія передбачає виготовлення спеціальних форм, на які йде значна частина грошей. Після закінчення проекту організатори спільно з банком планують провести аналіз надходження коштів аби показати статистику збору серед областей України.

До участі у проекті долучилось чимало видавничих компаній, але серед 116-ти видань кіровоградських знайшлося небагато, лише три газети.

«До того, як ми запустили проект, проблема практично не обговорювалася. Як вчаться слабкозорі та незрячі діти? Які книжки читають? Чи вміють читати взагалі? Актуальність цих тем у ЗМІ була невисокою, - відзначає Олексій Погорелов, генеральний директор Української асоціації видавців (УАВПП ). - Зараз багато видавничих будинків України активно включилися роботу по цьому питанню. На сторінках журналів публікуються рекламні макети, редакції допомагають збирати кошти. У результаті з'явилася дискусія, намітилися шляхи вирішення проблеми».

Обрали казку І. Франка "Лисичка та журавель", яка за рекомендаціями тифлопедагогів підходить дітям молодшого шкільного віку для позашкільного читання. Організатори планують зробити яскраву книжку з яскравими контрастними малюнками для слабкозорих дітей та з контурними малюнками для повністю сліпих діток. Таким чином така книжка матиме характер інструменту для інклюзивної освіти - її зможуть читати зрячі, слабкозорі та сліпі діти.

Проте друк книжок шрифтом Брайля - це мінімальна допомога, що може бути надана людям із вадами зору. Найбільшою проблемою незрячих є якраз незнання азбуки шрифта Брайля, стверджує голова Кіровоградської обласної громадської організації УТОС (Українське товариство сліпих) Борис Батєхін.

«Із 1226 чоловік, що числяться у нашій організації, азбуку шрифта Брайля знали лише декілька людей. Це вже зараз ми офіційно організували клас із 12 чоловік, який збирається із тифлопедагогом у бібліотеці ім. Д. Чижевського 3 рази на тиждень. Такі класи по Україні вже є, але в нас це лише старт. Навчання триває один рік, потім учасники занять отримують сертифікат і набирається нова група. Проблема, що тифлопедагога, який має сили навчити інших читати по Брайлю, знайти не так то вже й легко. Їх готують лише у київському університеті ім. М. Драгоманова. У рамках соціального забезпечення інвалідів по зору книжки зі шрифтом Брайля не передбачені. Але ми виписуємо газету «Промінь» та журнал «Заклик», що випускається УТОСом. Газету можна замовляти й зі шрифтом Брайля, але виявили бажання читати у такому форматі видання лише 3 людини» - розповідає Борис Батєхін.

До того ж більшість інвалідів, які мають нетотальну сліпоту, частіше за все навіть не зможуть навчитися читати по Брайлю, адже мають хоч якийсь відсоток зору, текст вони переглядають через спеціальні монітори з лупами, які також є бібліотеці ім. Чижевського, говорить Борис Батєхін.

«Багато говорили про те, щоб шрифтом Брайля написати усі вивіски у державних установах та аптеках. А що людина буде ходити общупувати усі таблички? Простіше викликати за кнопкою на вході працівника, а той нехай допоможе. Ліки зараз вже почали випускати зі шрифтом Брайля. Але ж друк неякісний, мілкий. Варто враховувати, що люди різного віку мають різну чутливість пальців - дітям, зрозуміло, читати простіше, а от інвалідам похилого віку, часто із цукровим діабетом чи будь-якими іншими захворюваннями?!»

До речі, у бібліотеці ім. Чижевського, незважаючи на те, що там діє спеціалізований навчально-розвиваючий майданчик для незрячих «Інтерсвіт», в наявності є лише одне видання надруковане шрифтом Брайля - повість Михайла Самарського «Веселка для друга» у трьох томах. Завідувач відділу міського абонементу Наталія Білаш говорить, що це не найкраще видання, після 20 читань шрифт вже не розбереш. Вартість книги, до речі, надрукованої у РФ, становить 100 гривень. У проекті «Читати на рівних» книгу вже вирішили максимально здешевити - друкувати на папері, а не на пластику, що знизить її ціну з 300 грн. до 150 грн. У Кіровограді, за спостереженнями «Гречки», у жодній з книгарень немає книг, надрукованих шрифтом Брайля.

«Можливо краще витратити кошти на щось більш потрібне? Наприклад, на виготовлення тонометрів, термометрів чи глюкометрів, що вміють «говорити» - вони коштують дуже дорого. Зупинки б зробили з розмовляючими стендами. Світлофорів добилися, але вони вже не усюди розмовляють. На часто використовуваних вулицях бардюри б знизили. Не настільки ми багаті зараз. Книжечки - добре, але це не найголовніше у житті незрячого. До того ж зараз сліпі часто вдаються до аудіокниг…» - ділиться власною думкою Борис Леонідович, який сам має групу інвалідності по зору.

Спілкувалась Світлана Дубина
Фото Наталія Білаш

 

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити