Суспільство

Як розбудовувався одноповерховий Єлисаветград

. 1309

В обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського кропивницькі дослідники Сергій Невесьолов, Володимир Поліщук та Вадим Колєчкін розповіли хто розбудовував Єлисаветград до відомих Якова Паученка та Олександра Лишневського.

photo 2021 04 27 13 32 43

Мова йшла про Іллю Шиліна та Костянтина Шостовського. Перший, припускають дослідники, більше 20 років з невеликою перервою займав посаду головного архітектора міста. Відомостей про нього майже немає, проте відомо, що він переважно проєктував та затверджував плани будівництва дерев’яних будинків та флігелів.

Втім кілька кам’яних будівель, споруджених у 1860-му, збереглися до наших днів. Так, на вулиці Шевченка у колишньому будинку Ганни Самохвалової сьогодні знаходиться педакадемія. На Нижній Биківській зберігся дім купецького сина Гершки Когана, а будинок міщанина Якова Авраменка досі стоїть на Великій Пермській.

«В ті часи місто було приватним та одноповерховим. Більшість проєктів складали не архітектори, а техніки, які мали певні навички проєктування будівель з кількома кімнатами, простим фасадом та в основному залізним дахом», - розповів Вадим Колєчкін.

Костянтин Шостовський вісім років працював у Єлисаветграді архітектором, 10 років був міським техніком та ще 14-ть - інженером Єлисаветградського повітового земства. Завдяки документам, які збереглися в обласному держархіві, ми достеменно знаємо, що зробив цей архітектор. Наприклад, у класичну гімназію він перебудував московські лавки. Зараз там знаходиться обласний консультаційний центр ДСНС та аварійно-рятувальний загін спецпризначення.

Також Шостовський керував будівництвом в лікарні на території фортеці святої Єлисавети кам’яного і дерев’яного корпусів чоловічого та жіночого відділення, хірургічного та інфекційного бараків. В останньому, до речі, зараз знаходиться приймальне відділення першої міської лікарні Кропивницького.

Мав Шостовський відношення і до будівництва трьох народних училищ - на Завадівці, Соколівських хуторах та Катранівці. Перші два не збереглися, а останнє згодом перетворилося на другу загальноосвітню школу.

Протягом довгої кар’єри архітектор Шостовський збудував багато господарських споруд по усьому Єлисаветграду. А на початку ХХ століття мав відношення до замощення та перемощення міських вулиць.

Краєзнавчі розвідки «Проєктував у часи Андрія Достоєвського» та «Розбудовував Єлисаветград 32 роки» можна знайти на сайті книгозбірні у розділі «Цифрова бібліотека».

IMG 5544

photo 2021 04 27 13 32 46

photo 2021 04 27 13 33 00

 

Лариса Семенова, відділ соціокультурної діяльності ОУНБ ім. Д. Чижевського.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама