Суспільство

Науковець з Кропивницького досліджує старовинні монети у проєкті Принстонського університету

. 2939

Завкафедрою історії, археології інформаційної та архівної справи ЦНТУ, професор Василь Орлик, став керівником української групи дослідників проєкту FLAME, що впроваджує Принстонський університет США.

5 6

Один із найкращих університетів світу – Принстон із 2014 року впроваджує FLAME (Framing the Late Antique and early Medieval Economy) – проєкт дослідження та реконструкції економіки Середземномор'я в період переходу від античності до раннього середньовіччя.

Задіяні науковці США, Італії, Греції, Туреччини, Польщі, Чехії, а, починаючи із весни 2021 року, також й науковці з України.
За результатами відбору трьох вчених запросили до роботи у FLAME. Один з них – Василь Орлик.

3 copy

Досліджують випуск та обіг сотень тисяч монет 325-725 років, для того, щоб реконструювати ранньосередньовічну економіку та дослідити процеси, які відбувались в епоху падіння Римської імперії та становлення європейської економіки.

За допомогою документованих монетних знахідок ми можемо побачити шляхи, якими йшла торгівля, де відбувались військові сутички та зрозуміти, наскільки далеко поширювались монети, – каже Василь Орлик.

190257722 3739842839458523 2563532692730483203 n

Один з етапів проекту FLAME передбачає створення загальної бібліографічної бази. Є мапа, куди вносять всі знахідки з геолокаціями.

Коли дивились на карту Європи і Малої Азії, бачили окремі знахідки, скупчення монет. До березня Україна була на карті білою плямою, взагалі не було монетних знахідок.

За три місяці науковці з України внесли на мапу більше 150 точок-знахідок, які охоплюють більше тисячі монет.

05132021 11

В одній точці може бути скарб – декілька сотень монет, гаманець – від 5 до десятків монет, а може бути окрема.

На першому етапі опрацювали всю історіографію – все, що написано про ці монетні знахідки. Потім заповнювали форми з назвами монет, металу, монетного двору, Імператора і місце знахідки.

На третьому етапі дослідження працюватимуть у Національному музеї історії України, у Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж», у Національному заповіднику «Переяслав», у музеях Миколаєва, Херсону, Одеси тощо.

Досліджуватимуть монети пізньої Римської імперії і ранньої Візантійської. Як повідомив Василь Орлик, в Україні знаходять монети всіх номіналів. Вчені, археологи, нумізмати, історики, документують знахідки.

На території Кіровоградщини подібні монети знаходили у могильниках.

Найбільша концентрація монет це південь Кримського півострову та Херсонська область.

За словами науковця, результати проєкту використовують у навчальному процесі. В ЦНТУ є спеціальності 029 інформаіційна, бібліотечна та архівна справа, 032 історія та археологія. Поки дослідження триває, мапа у закритому доступі. Але її показують студентам ЦНТУ на парах.

Згодом студенти зможуть мати доступ до баз. Нариклад, аспірантка Олена Швець почала співпрацю з представником Принстонського університету, координатором проєкту FLAME Марком Пижиком щодо вивчення інформаційного забезпечення.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама