Суспільство

Якість питної води: що знайшли екоактивісти у колодязях Малої Виски

. 1248

Аналізуючи якість води громадських джерел Малої Виски, екоактивісти громадської організації «Флора» не знайшли жодного колодязя с чистою водою. Всі обстежені джерела Малої Виски мали перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

photo 2021 06 10 16.03.11

Про це повідомляє Володимир Бочаров-Туз, аналітик громадської організації «Флора», яка досліджує якість води в області.    

Наприкінці травня екоактивісти ГО «Флора» відібрали проби води з п’яти підземних джерел у Малій Висці, зокрема з деяких найбільш популярних громадських колодязів. Проби досліджували в Кіровоградському обласному лабораторному центрі міністерства охорони здоров’я України за мікробіологічними, органолептичними, фізико-хімічними, санітарно-токсикологічними та радіонуклідними показниками. 

Результати аналізів показали, що всі обстежені колодязі мали перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Тобто фактично є непридатними для споживання людиною.  

Нітрати

У всіх обстежених джерелах питної води виявили перевищення нітратів. Найбільш забрудненим виявивсь громадський колодязь у с. Паліївка по вул. Покрова, 30. При нормі, не більше 50 мг/дм3, з урахуванням невизначеності, тут виявили – 370.27 мг/дм3 нітратів. Також доволі значні концентрації містила вода з громадського джерела у м. Мала Виска по вул. Професійна, 17, – 219.01 мг/дм3.

Екоактивісти ГО «Флора» кажуть, що існує три основні способи потрапляння нітратів у підземні води:

  • наслідки роботи великого хімічного виробництва азотних сполук або нафтопереробної промисловості;
  • змив з полів нітратних добрив;
  • розпад продуктів життєдіяльності людини, в основному — фекалій та відходів, які в значних обсягах містяться у стічних каналізаційних водах.

Оскільки у Малій Висці немає об’єктів нафтопереробної промисловості основним шляхом забруднення підземних вод нітратами можуть бути каналізаційні стоки, які через зливні ями потрапляють у нижчі шари ґрунту. А також змив з полів залишків нітратних добрив.

Коліформи

Другою забруднюючою речовиною, яка найбільш частіше зустрічалась у водах підземних джерел, були – загальні коліформи та кишкова паличка (Escherichia Coli). Це так звані коліформні бактерії, які як правило знаходяться у кишечнику великої рогатої худоби. Наявність таких бактерій у навколишньому середовищі є чіткою ознакою забруднення. Якщо коліформи виявляються у воді, це свідчить про забрудненість води тваринними відходами. У таких бактерій є лише одне джерело, це відходи тварин, зокрема, коли тваринні відходи потрапляють у воду.

В разі виявлення будь-якої коліформної бактерії у пробі води, таке джерело вважається непридатним для споживання.

Загальні коліформи були виявлені у двох підземних джерелах Малої Виски та у громадському колодязі у с. Паліївка. 

Жорсткість та фториди 

Найменш розповсюдженими показниками, що були перевищені у деяких колодязях, стали загальна жорсткість та фториди. Загалом, перевищення норм ДСанПіН 2.24-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», по загальній жорсткості та фторидам було виявлено лише у двох підземних джерелах. А саме, по загальній жорсткості – у м. Мала Виска по вул. Містечкова, 25, по фторидам – у колодязі по вул. Професійна, 17.

*** 

До речі, один колодязь містив найменшу кількість «порушень». А саме, громадський колодязь у м. Мала Виска по вул. Європейська, 84. Єдиним перевищенням у воді з цього джерела були нітрати. При нормі у 50 мг/дм3, з урахуванням невизначеності, тут виявили – 75.9%. Це найкращий показник з усіх досліджених джерел.

Нагадаємо, екоактивісти дослідили якість води в Новоукраїнському районі. 

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама