Суспільство

На Кіровоградщині після відкриття ринку землі “продали” 7 гектарів: виторг нуль?

 Автор: Валерія Жовтун. 7905

Зі старту ринку землі в Україні, з 1 липня, в Кіровоградській області продали дві земельні ділянки розміром 7 га. Однак вартість склала нуль гривень.

prodazh zemli

Про це стало відомо сьогодні під час тематичної наради у голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Марії Чорної з керівниками структурних підрозділів, представниками громад. На нараді йшлося про запровадження ринку землі та розвиток земельних відносин в регіоні.

– Дивує, чому Кіровоградщина опинилася серед чотирьох областей, які продали ці гектари за нуль гривень, –зазначила Марія Чорна.

IMG 20210712 101012

Загалом з 1-9 липня по Україні уклали 381 земельну угоду. Це майже 400 га на загальну суму 11 млн грн.

Яка вартість землі в області?

По сільськогосподарських угіддях Кіровоградська область посідає по Україні восьме місце серед решти областей. Площа сільгоспземель складає понад 2 млн га, у тому числі 1,7 млн га ріллі. При цьому, за словами в.о. директора департаменту агропромислового розвитку ОДА Тетяни Булаги, 85% угідь в області – рілля, 12% – сіножаті та пасовища.

Як зазначила Марія Чорна, рейтингові місця займає область і за вартістю землі.

– Кожен землевласник сам вирішує за якою ціною продавати свою землю, – зауважила Тетяна Булага.  – Проте до 2030 року буде діяти обмеження – мінімальна ціна на землю. Вона буде на рівні нормативно-грошової оцінки. 

IMG 20210712 100949

Йдеться про третє і четверте місця. Наприклад, найдорожчі в області багаторічні угіддя  – 67 тис. грн/га. Наприклад, тоді як нормативно-грошова оцінка ріллі – 31,89 тис. грн/га.

IMG 20210712 101434 1

До 2024 року купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізособи-громадяни України з обмеженням в 100 га. 

Чому “0” за продаж землі?

Під час наради прозвучали кілька пояснень, чому за продаж вийшло 0 грн.

– Тяжко прокоментувати, бо я не володію інформацією, як вона була отримана.  Можу передбачити, що це могло бути купівля-продаж – дарування. При даруванні немає обмеження в нормативно-грошовій оцінці. Можливо був посвідчений договір купівлі-продажу, – прокоментувала приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу, голова Нотаріальної палати України у Кіровоградській області Тетяна Балик.  – Думаю, якщо зайти в сам розділ державного реєстру і подивитися встановлений договір, який був посвідчений, то отримаємо відповідь на це питання. 

Натомість є припущення, що люди просто не готові відкривати інформацію про вартість проданої землі. 

– Люди не дуже бажають публічно розповідати за скільки, – каже голова Кіровоградської асоціації фермерів та приватних землевласників Олексій Цоколов. – Впевнений, що в цій справі нулів немає, а там є “кеш”. Ще не готові ні фермери, ні люди бути публічними у фінансових питаннях. Можливо, це продовження тих укладених договорів на 49 років. 

При цьому фермери наразі зосереджені на жнивах.

– Від колег звучить, що зараз вони націлені на те, щоб зібрати врожай, – зауважила голова ради сільгоспвиробників регіону Ольга Голобородько.

Також присутнім на нараді як офлайн, так і онлайн анонсували, що 16 липня відбудеться національний круглий стіл на тему обігу сільськогосподарських земель.

 

Поширюйте

Коментуйте