Суспільство

Ціна урану за місяць зросла на 68%

. 2244

Ціна урану за місяць зросла на 68% — до максимумів за 9 років. Thepage.ua опублікував подальші перспективи росту ціни на уран.

Ціни на уран піднялася з локального мінімуму 16 серпня в $30,3 за фунт до $50,8 на 19 вересня, чого не спостерігалося з травня 2012 року.

За трохи більше як місяць ціна зросла на 68%, що незрівнянно вище, ніж в інших фінансових інструментах в цей час.

Драйвером зростання стала агресивна скупка фізичного урану новим спеціалізованим ETF Sprott Physical Uranium Trust (SPUT).

Фонд став масштабно розміщувати свої паї і залучати кошти з широкого ринку для спотових покупок даного активу. З середини серпня на дані цілі фонд направив понад $200 млн на досить обмеженому ринку.

Це вплив в основному спекулятивний, штучний. Але має під собою фундаментальні підстави, орієнтовані на середньострокове і довгострокове майбутнє.

Багато років вартість урану стагнувала на рівнях $20-30 після катастрофи на АЕС «Фукусіма» в Японії у 2011 році. Але активний імпульс цінами зараз надають два нових і потужних тренди останніх років. Це курс на декарбонізацію і ліквідацію наслідків пандемії.

«Зелений» перехід виражається в поступовій відмові від вуглеводнів і різко підвищує на перспективу значимість атомної енергетики і сировини для неї — урану. Наприклад, Японія знову запускає свої АЕС. США довели частку ядерної енергетики в своєму балансі до 19% і припускають далі її розвивати.

Зростання популярності АЕС пов'язане з тим, що поновлювані джерела енергії (ВДЕ) не можуть створити базове навантаження на мережі через випадковість генерації, а не тоді коли потрібно споживачеві.

АЕС вже мають розвинену інфраструктуру і здатні збільшувати вироблення енергії більш динамічно. При цьому видобуток урану в світі не росте, а знижується.

Ці тенденції створюють перспективу росту котирувань урану надалі. Цим і скористався SPUT вельми вдало для себе, у відсутності інших великих гравців.

Зараз уран на багаторічних максимумах і набагато випереджає реалії. Якщо фізичний попит не підніметься до адекватних рівнів цінам, цілком може статися корекція в район технічного рівня підтримки $37-39 за фунт.

У довгостроковій перспективі все виглядає вельми вдало. Через 1-2 роки для більшості споживачів урану закінчиться чинний період контрактів. І при укладенні нових договорів, при розширенні попиту через описані причини, ціни здатні піти до $60.

За даними «Енергоатому», Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) очікує, що використання атомної енергії до 2050 року зросте вдвічі. Вперше після аварії на японській АЕС «Фукусіма», агентство переглянуло свої прогнози потенційного зростання потужностей ядерної енергетики.

Наразі світ намагається відмовитися від викопного палива для боротьби з кліматичними змінами і низка країн розглядає можливість поширення ядерних потужностей для збільшення виробництва надійної і чистої енергії.

Нагадаємо про реорганізацію урановидобувного державного підприємства «СхідГЗК», у складі якої три урановидубні шахти на Кіровоградщині, шляхом передачі управління НАЕК «Енергоатом». А проблеми уранових шахт області можуть обговорити на виїзному засіданні в регіоні.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама