Суспільство

Закупитись наперед. Досвід енергозамовлень комунального підприємства «Електротранс»

. 1909

Закупівля електроенергії, для підприємств з високим рівнем споживання, справа непроста. Конкурентний ринок, що відносно недавно з’явився у цьому сегменті послуг, вже встиг визначитись зі своїми фаворитами та андердогами. А от коливання цін все ще ускладнюють життя як досвідченим закупівельникам, так і новачкам. 

pro grishi

Кропивницьке комунальне підприємство «Електротранс» важко назвати новим гравцем на ринку, адже річний обсяг електроенергії, який замовляють комунальники, вже давно складає мільйони кіловат-годин на рік. 

За 2021 рік підприємство, яке звикло замовляти електроенергію наперед, не оголошувало енергетичних тендерів. І судячи з досвіду минулих років чекати нам ці закупівлі доведеться десь до листопада-грудня.  Тож поговоримо поки про торішні торги. 

Монополія розподілу 

Цілком прогнозовано єдиним підприємством, що надавало «Електротрансу» послуги з розподілу електричної енергії стало ПАТ «Кіровоградобленерго», з яким комунальники загалом підписали 2 договори загальною вартістю 11,63 мільйона гривень. Вся справа в тому, що відповідно до Закону України «Про природні монополії» діяльність з централізованого енергопостачання віднесено до сфери природних монополій та  суміжних ринків. На території Кропивницького таким монополістом якраз і визначено «Кіровоградобленерго». 

Станом на кінець вересня контрольний пакет акцій товариства – 51,6% належить нідерландському VS Energy International.  Ще 24,5% за ТОВ «ДТЕК Мережі» Ріната Ахметова, а 21,25% у ТОВ «ВС Груп менеджмент», яке має в засновниках Washington Holdings B.V. та все те ж VS Energy International, бенефіціарами якого вказані громадяни Латвії Віліс Дамбінс, Артурс Альтбергс, Валтс Вігантс, а також громадяни Німеччини Олег Сізерман і Марина Ярославська.

Енергопостачальники для «Електротрансу»

Перший енергоконтракт 2020 року КП «Електротранс» підписало 9-го лютого з ТОВ «Енергоінвестпроект». Контракт на поставку 1014000 кВт/год загальною вартістю 1,99 мільйонів гривень уклали за переговорною процедурою. Ціна – 1,96 грн за кВт/год.

Замовник обґрунтував застосування переговорної процедури оголошеними відкритими торгами на які потрібен час. Окрім того, попередній постачальник – ТОВ «КОЕК», з яким можна було б укласти додаткову угоду, не погодився переукладати контракт без підвищення цін, а постачальник останньої надії ДПЗД «Укрінтеренерго» був готовий продавати електроенергію лише за ціною 3,92 грн за кВт/год. Це за словами представника підприємства є економічно не вигідно, з урахуванням того, що кошти на компенсацію перевезення пільгових категорій населення підприємство не отримує у повному обсязі, а вільних залишків у «Електротранс» нема. При заявленій вартості контракту в 1,99 мільйона, у підсумку комунальники використали енергії на 1,45 мільйона гривень. 

Постачальник – ТОВ «Енергоінвестпроект» зареєстроване у місті Харків на Ірину Пестову, яка також значиться співзасновницею Житлово-будівельного кооперативу «Данилівська слобода». Фірма не є новачком на енергоринку Кіровоградщини. Загалом з початку 2020-го року «Енергоінвестпроект» отримав замовлень на 14,67 мільйона гривень. 

А от на оголошений КП «Електротранс» тендер, яким підприємство планувало закрити свої потреби в енергії до кінця 2020 року, прийшло одразу 5 компаній. Завдяки цьому вдалось скинути фінальну вартість контракту з 6,49 до 5,8 мільйона гривень. Економічно найвигіднішу пропозицію – 1,61 грн за кВт/год запропонувало ТОВ «Укр Газ Ресурс», яке належить Андрію Кучкову, зятю відомого політика-підприємця-втікача Миколи Злочевського. 

Попри відверто низьку вартість електроенергії підприємство лише раз до кінця року підвищило ціну товару. У вересні сторони підписали додаткову угоду якою було встановлено нову ціну за кВт/год – 1,77 грн. 

Остання, станом на сьогодні, закупівля електроенергії електроенергії КП «Електротранс» оголошена у листопаді минулого року. При очікуваній вартості в 12,16 мільйона гривень замовник планував придбати 5882000 кВт/год енергії. На торги, окрім вже відомого нам харківського ТОВ «Енергоінвестпроект» заявились ПП «ОККО контракт» Віталія Антонова і ТОВ «Енерго Збут Транс» власником якого є засноване у 2020-му році ТОВ «Збут енерджи ЛТД», яке своєю чергою належить АТ «Українська залізниця». 

Контракт у підсумку отримало ТОВ «Енергоінвестпроект», погодившись поставити весь об’єм енергії за 11,75 мільйонів гривень. Один кіловат при цьому коштував комунальникам 1,998 грн.  А от економічно вигідніші пропозиції «ОККО контракт» і «Енерго Збут Транс» замовник відхилив через неправильно обрахований маржинальний прибуток. 

У травні між «Електротрансом» та «Енергоінвестпроект» було підписано додаткову угоду, якою підвищена ціна кВт/год до 2,09 гривень. У порівнянні з Харковом чи Запоріжжям така ціна є цілком конкурентною. 

Павло Лісниченко 

#досвід_регіонів 

#досвід_регіонів_електроенергія

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама