Суспільство

Депутати громади звернулися до президента з приводу ліквідації Смолінської шахти: є загрози

 Автор: Валерія Жовтун. 2410

З приводу виводу Смолінської шахти ДП «Схід ГЗК» в режим сухої консервації депутати Смолінської громади звернулися листом до президента Володимира Зеленського, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, голови Атомпрофспілки Валерія Матова, голи Кіровоградської обласної державної адміністрації Марії Чорної та голови обласної ради Сергія Шульги.

У зверненні йдеться про побоювання й можливі загрози, зокрема, екологічні, для громади через відсутність проєкту ліквідації Смолінської шахти.

Звернення вже відправили на розгляд у відповідні інстанції.

Повний текст звернення, проголосований депутатами одноголосно під час сесії:

«Звернутись до Вас змушує вкрай складна ситуація щодо подальшого припинення роботи Смолінської шахти ДП «Схід ГЗК», що розташована в смт Смоліне Новоукраїнського р-ну Кіровоградської обл. У 2022 році виповнюється 50 років як функціонує дана шахта. Основну частину цього періоду вона була основним постачальником уранової руди в державі, працюючи на здобуття її енергетичної незалежності.

Балансоутримувачем шахти є ДП «Схід ГЗК» – підприємство, яке використало економічну потужність шахти, а зараз намагається у спрощений варварський спосіб від неї позбутись, переклавши відповідальність за можливі наслідки на інших суб’єктів господарювання.

Смолінська селищна рада володіє інформацією стосовно підготовки наказу Міністерства енергетики України про вивід Смолінської шахти в режим сухої консервації з 01.01.2023 року. Дане рішення обумовлене збитковістю в роботі шахти через відсутність підготовлених запасів уранової руди та недостатніх об’ємів видобутку. У надрах розвідані запаси руди є, але відставання в будівництві нових горизонтів через відсутність фінансування і застарілу техніку привели шахту до такого стану.

Якщо так, то чому суха консервація?! Адже в надрах Ватутінського родовища, яке відпрацьовує Смолінська шахта залишилось більше 1000 тонн урану.
Суха консервація передбачає відкачування та очистку шахтних вод і може тривати не більше трьох років. А що далі?!

Зараз ДП «Схід ГЗК» прагне передати Смолінську шахту на баланс іншої структури. Питання виконання робіт, фінансування, екологічна складова не піднімається зовсім, що закономірно породжує виникнення ряду питань. А саме:

Де працевлаштувати працівників Смолінської шахти? Обіцянки щодо працевлаштування на Новокостянтинівську шахту – марні у зв’язку з тим, що шахта не розбудовується, її розвиток відсутній.

Що робити з невідпрацьованими балансовими запасами Ватутінського родовища, котре відпрацьовується Смолінською шахтою.

Хто і в який спосіб, з яких джерел фінансування заповнить утворені пустоти в шахті для недопущення просадки поверхні землі. Відпрацьованих пустот зараз близько 600 тис. м3.

Яким чином будуть підтримуватись в робочому стані приміщення та інженерні споруди на промисловому майданчику.

Яка доля допоміжних підрозділів: залізничного цеху та 26 км колії, автобази, бази матеріально-технічного забезпечення, складу вибухових матеріалів, інших об’єктів та земельних ділянок під ними.

Які наміри щодо земельного відводу в 378 га, 90 га з яких забруднені радіонуклідами та підлягають рекультивації, адже показники потужної еквівалентної дози сумарної альфа-активності, радіоактивності по урану, торію, радію перевищують допустимі норми в декілька раз.

Яким чином буде здійснено очистку територій, місць зливу шахтних вод (балка Курникова) від радіоактивних відкладень, котрі виникли через неякісну очистку шахтних вод, які в звичайний спосіб перетікають у водойми населених пунктів, де населення займається рибальством, вигулом домашньої птиці та реалізовує інші потреби. Вищезгадані радіоактивні відкладення по каскаду водойм можуть перетікати на значну відстань, навіть за межі області.

Це тільки частина проблем, котрі повинен би був вирішити проект ліквідації шахти з термінами, об’ємами робіт, джерелами фінансування тощо. Але такого проекту поки не існує, а рішення вже готується.

На наше глибоке переконання «суха консервація» Смолінської шахти – це прихована ліквідація варварським способом шахти, котра 50 років давала уранову сировину державі.

За відсутності проекту ліквідації Смолінської шахти всі вище перелічені проблеми можуть постати перед Смолінською громадою, котра має відчути наслідки недбалого господарювання через відсутність проведеної у законний спосіб ліквідації урановидубовного об’єкту – Смолінської шахти, про закриття якого через відпрацювання запасів говорять останні 10 років, але весь цей час ніхто ні в ДП «Схід ГЗК», ні в профільному Міністерстві не переймався питаннями альтернативи при закритті шахти. Не реалізовувалися державні програми, спрямовані на розвиток урановидобувної галузі, щодо розпрацювання Апрельського родовища уранових руд, Полохівського родовища літієвих руд, будівництва заводу ядерного палива. А зараз вирішується питання не тільки закриття шахти, а й закриття монофункціонального селища Смоліне, котре будувалося під потреби Смолінської шахти.

Вже сьогодні бюджет громади втрачає близько 10 млн грн від перерахування ПДФО, отриманого від жителів громади, що працюють на Новокостянивіській шахті до Мар’янівської громади Новоукраїнського р-ну Кіровоградської обл. Після закриття Смолінської шахти сума втрат бюджету від недоотриманого ПДФО зросте ще на 25 млн грн і поки що ніхто цими питаннями не переймається.

За відсутності компенсаційних фінансових механізмів не важко спрогнозувати послідуюче закриття лікарні, дитячих дошкільних та позашкільних навчальних закладів, скорочення кількості шкіл.

За виниклих умов відсутня підтримка з боку профільного Міністерства щодо альтернативи Смолінській шахті у вигляді будівництва на підзвітній території заводу з виробництва ядерного палива, будівництво якого розпочалося в 2012 році. На той період збудовано майданчик та ряд комунікацій, змонтовано систему водопостачання, прокладено енергетичні кабелі на значну відстань, на що витрачено десятки мільйонів бюджетних коштів. Станом на сьогодні вказана інфраструктура розкрадається та занепадає.

Зважаючи на вищевикладене прошу надати допомогу у вирішенні питань подальшого життя Смолінської ТГ та селища Смоліне, яке має потужну електричну підстанцію, водогін з річки Синюха, залізничну колію з’єднану з ПАТ «Укрзалізниця», газогін та інше, і винайти компенсаційні фінансові механізми щодо покриття втрат бюджету Смолінської громади від суттєвого зменшення надходжень ПДФО працівників Смолінської шахти, а також у приведені намірів ДП «Схід ГЗК» щодо сухої консервації Смолінської шахти у відповідність до вимог законодавства щодо ліквідації таких об’єктів.

Селищний голова Микола Мазура».

Нагадаємо, згідно з планом Смолінська шахта у 2023 році припинить свою діяльність, через те, що запаси руди вичерпались. Виведення її з експлуатації обійдеться близько 1 млрд 200 млн грн. 

Поширюйте

Коментуйте