Суспільство

За кожним фото – історія: етнопроєкт «Баба Єлька» створили календар про Кіровоградщину (ФОТО)

 Автор: Анастасія Дзюбак. 2924

Календар на 2022 рік із 12 світлинами, зібраними під час експедицій Кіровоградщиною, презентували волонтерки проєкту «Баба Єлька».

Загалом за три роки експедиції вже побували у близько сотні сіл і селищ області. Участь у подорожах брали і професійні фотографи, роботи яких відібрали для настінного календаря. Як пояснили волонтерки, фотографії обирали за принципом символічності – кожна з них вказує на ту чи іншу проблему. Це і збереження природи та культурного спадку, музичних звичаїв краю тощо.

Наприклад, для обкладинки обрали фото, знайдену в Івангороді і датовану 1922 роком.

«Це Мотря, Гавка та Ярина. Три дівчини виїхали на схід. Перша з них, Ярина, народила Марію – саме Марія і подарувала нам цю світлину в Івангороді. Це дівчата доголодоморних часів: вони ще мають прикраси, одяг, чоботи – ще не обміняли їх на шматок хліба», – розповіла волонтерка проєкту, журналістка Інна Тільнова.

Окрім збору фольклору, роботи у гастрономічній сфері, «Баба Єлька» також планує створити колекцію одягу, притаманну Кіровоградщині початку 20-го століття. І завдяки таким світлинам можна отримати уявлення про модні звичаї того часу.

Також у календарі є фото з Неонілою Мороль 1927 року народження, яку в селі Криничуватому всі називають бабою Діною. Після публікації її спогадів про Голодомор до волонтерок звернулися з Інституту дослідження Голодомору, Інституту етнографії, з Академії наук та різних проектів з проханням повезти їх і познайомити з жінкою.

Згадки про Голодомор Неоніли Мороль, а також Ганни Голуб 1928 р.н. із села Ставидел та Ніни Слущенко 1928 р.н. із села Рівного, зібрані «Бабою Єлькою», можна прослухати в записі «Українського радіо».

Нагадаємо, книгу локальних рецептів від «Баби Єльки» «Смачна Кропивниччина» придбав і відомий шеф-кухар Євген Клопотенко, який взяв деякі рецепти в роботу для свого ресторану.

 

Поширюйте

Коментуйте