Чи був Голодомор геноцидом?

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2343

До сумної річниці Великого Голоду на наших теренах найвідоміша телерадіокорпорації Великої Британії підготувала розлогий матеріал. Позаяк радіослухачі на Кіровоградщині внаслідок відчутного скорочення мовлення на країни колишнього СНД (що було здійснено на ВВС кілька років тому) позбавлені можливості почути думку авторитетного закордонного ЗМІ, пропонуємо читачам «Гречки» частину цього радіо пересилання.

«На думку більшості істориків, причиною виникнення в Україні та інших частинах СРСР голоду 1932-33 років стала примусова й репресивна для селян політика хлібозаготівель, що проводилася комуністичною владою. Від голоду в Україні, відомого як Голодомор, померло, за уточненими даними, від 3 до 3,5 мільйонів чоловік. Число жертв в усьому Радянському Союзі оцінюють до семи мільйонів. Понад 20 країн визнали голод в Україні 1932-33 роках геноцидом українського народу. Однак це питання й дотепер спричиняє запеклі дискусії серед істориків і політиків.

У 2006 році Верховна Рада офіційно визнала Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу. За законом, публічне заперечення Голодомору вважається протиправним, проте покарання за такі дії не уточнюється.

Однак серед істориків і політиків немає єдиної думки щодо того, чи можна вважати Голодомор геноцидом в юридичному сенсі цього слова, закріпленому у Конвенції ООН про попередження злочину геноциду і покарання за нього.

При цьому "батько Конвенції про геноцид", доктор Рафаель Лемкін, який власне і придумав цей термін, у 1953 році сказав, що "знищення української нації" - це "класичний приклад геноциду".

У 2010 році Президент України Віктор Янукович, виступаючи у Страсбурзі на засіданні Парламентській асамблеї Ради Європи ( ПАРЄ), заявив, що "визнавати Голодомор як факт геноциду щодо того чи іншого народу, ми вважаємо, буде неправильно, несправедливо". За його словами, це була спільна трагедія держав, що входили до складу СРСР.

Такої ж думки дотримується і російський уряд.

Голодомор визнали геноцидом українців 23 держави: Австралія, Андорра, Аргентина, Бразилія, Грузія, Еквадор, Естонія, Іспанія, Італія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, Словаччина, США, Угорщина, Чехія, Чилі, а також Ватикан як окрема держава.

Однак слова "геноцид" немає в документах ООН, ЮНЕСКО та ПАРЄ, присвячених Голодомору.
У резолюції Європарламенту від 2008 року Голодомор названо "жахливим злочином проти народу України та людяності". Документ також містить посилання на Конвенцію ООН про геноцид.

Як показує дослідження Київського міжнародного інституту соціології, станом на листопад 2007 року майже дві третини опитаних українців підтримували визнання Голодомору актом геноциду українського народу. Проти висловилися 22% опитаних».

Підготував Олег БАЗАК

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
+2 # Олекса 24.11.2013, 11:49
Не "ґолод" ,а Ґолодомор - цілеспрямоване знищення українців ,як заґрозу існування совдепії. А на кістках мертвих та ненароджених дітей постали монстри-заводи для виробництва зброї для "світової ревлюції." Світова бійня вже не актуальна: заводи ріжуть на металолом. На чужомі ґорі щастя не буде.
Цитата
 
 
+1 # Олег 23.11.2013, 20:06
что подразумевается под словом "геноцид"? насколько мне известно из архивных источников в Кировограде (Зиновьевске) тогда также был голод и подавались отчеты, о том что даже курсанты военного училища опухли от голода. национальный состав города был довольно широкий и тогда. так же голод был и в таких селах как Калиновка и Злынка , в которых исторически проживает русские старообрядцы с давних времен. ни одно село не было исключением, голод и смерти были везде в не зависимости от национальности. только партийные работники получали спец пайки.кого уничтожала та преступная власть, делайте выводы сами. Конечно в городе все было не так плохо, по сравнению с селом. мне один старый дед, служивший тогда в Зиновьевске , рассказывал как нес в село кусок хлеба из солдатской столовой для родственников.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити