Суспільство

Криза у Косово: що розповіла кропивницька журналістка з місця подій

 Автор: Ірина Требунських. 7444

Загострення відносин між Косово і Сербією 31 липня викликало у світової спільноти побоювання, що це може перерости у військовий конфлікт за участі НАТО. Про сьогоднішню ситуацію та настрої населення розповіла «Гречці» кропивницька журналістка Людмила Макей, яка зараз перебуває у Косово.

murotvorci Kosovo

Миротворці НАТО у Косово. Ілюстративне фото з facebook.com/NATOKFOR

Причина конфлікту між Косово і Сербією

Косово проголосило незалежність від Сербії ще у 2008 році, і її визнали понад 110 країн світу. 

Сербія у свою чергу категорично проти визнання Косово окремою державою. Тож між офіційними Приштиною та Белградом була домовленість про перехідний період, під час якого етнічні серби на півночі Косово можуть користуватися сербськими документами. Термін домовленого перехідного періоду вже минув.

Загострення ситуації 31 липня пов’язане з рішенням уряду Косово про обов’язкову перереєстрацію номерів транспорту та ідентифікаційних карт для сербів, яке мало вступити в силу з 1 серпня 2022 року. Тоді деякі місцеві мешканці вийшли на протести.

Президент Сербії Александр Вучич, який має проросійські погляди, заявив, що відповідь Белграда буде «тверезою, але вбивчою і істинною», якщо у Косово будуть «переслідувати сербів». Та при цьому запевнив, що не планує «жодних військових та інших дій».

У Косово діють Міжнародні сили під керівництвом Північноатлантичного альянсу, які відповідають за забезпечення стабільності (KFOR). Тому воєнна агресія проти Косово може розцінюватися як атака на миротворців НАТО.

«Загальна ситуація з безпекою у північних муніципалітетах Косова залишається напруженою. Наша місія уважно стежить за ситуацією і готова втрутитися, якщо стабільність опиниться під загрозою відповідно до свого мандату», – прокоментували у KFOR.

Радник міністра внутрішніх справ України Вадим Денисенко під час телемарафону пояснив, що Україна не може наразі визнати незалежність Косово через політичне становище з тимчасовою російською окупацією Криму та окремих територій Донеччини і Луганщини.

Наразі криза у Косово минулася

Кропивницька журналістка Людмила Макей є учасницею програми професійного захисту «Резиденція в Косові», в рамках якої перебуває там з 17 квітня. Вона розповіла «Гречці», що наразі криза минула, адже у Косово відмінили постанову, за якою сербські документи мали визнати недійсними з 1 серпня.

«Прем’єр-міністр Альбін Курті нас запевнив, що ми під міжнародним захистом. Та ми більше переживаємо за Україну. Тут, далеко від дому, всі почуття особливо загострюються», – прокоментувала вона.

Ludmila MakeyЛюдмила Макей

Учасники програми ще раніше познайомилися з громадськими діячами з Пришини, які збирають і пересилають допомогу Україні. За словами Людмили Макей, активісти також заспокоювали журналістів, що наразі криза минулася. «Підбадьорують нас і кажуть, що хвилюватися не варто: тут такі кризи трапляються регулярно впродовж 20 років», – додала вона.

 

Поширюйте

Коментуйте