Суспільство

«Відключення діятимуть щонайменше до квітня» – як працюють електромережі Кіровоградщини в умовах дефіциту

 Автор: Ірина Требунських. 1876

 Через обстріли і окупацію територій України росіянами постраждала енергосистема: наразі виробляється на третину менше електрики від того, що споживається. Тому для утримання балансу доводиться вводити графіки відключень.

Як узгоджуються графіки відключень на Кіровоградщині, чому при вимкненні пропадає мобільний зв’язок і навіщо потрібно зменшувати споживання електрики – пояснив керуючий правлінням ПрАТ «Кіровоградобленерго» Володимир Чернявський.

elektroopora

Від кого залежать графіки відключень?

 Енергосистема Кіровоградщини не є автономною, а є частиною об’єднаної системи всієї країни. В Україні не залишилося жодного теплової чи гідроелектростанції, яка б не зазнала тих чи інших пошкоджень внаслідок 8 хвиль ракетних ударів. Крім того, деякі генеруючі станції знаходяться наразі на тимчасово окупованих росіянами територіях – серед них і найбільша в Європі Запорізька АЕС. Тому кількість електроенергії, яка виробляється в Україні, є меншою за рівень її споживання абонентами – через що виникає дефіцит. Щоб уникнути дефіциту і утримувати баланс в системі, вводять графіки обмежень споживання, тобто відключення світла.

Загалом система електропостачання складається з умовних трьох взаємопов’язаних рівнів:

  • генерація електрики (атомні, теплові, гідроелектростанції), за які відповідають декілька компаній;
  • передача електроенергії (магістральні лінії електропередач потужностями 850, 330 і 220 кіловат), за які відповідає державний оператор «Укренерго»;
  • розподільчі електромережі (лінії напругою 150, 110, 35, 10 або 6 кВт), у зоні відповідальності операторів розподілу, тобто місцевих обленерго.

Розрахунком рівнів споживання і доведення їх до обленерго займається державний оператор, тобто «Укренерго». Загальний рівень дефіциту електрики в каїні складає 25-30%, навіть з врахуванням того, що багато підприємств та бізнесу зменшила споживання електрики, або взагалі були вимушені припинити діяльність.
До того ж, під час опалювального сезону кількість споживання електрики зростає. Тому графіки відключень діятимуть, за словами Володимира Чернявського, щонайменше до квітня-травня – і це у випадку, якщо не буде нових ударів по електросистемі від ворога.

Водночас якщо абоненти зменшать споживання електрики, то відключення ставатимуть більш прогнозовані та коротшими за тривалістю.
«Варто взагалі на цю зиму забути про електрочайники, електродуховки тощо. Максимально замінити електроспоживання тим же природнім газом. Якщо вже потрібно ввімкнути електроприлад, то перенести це на нічний час: тоді загальний рівень споживання менший», – зазначив Володимир Чернявський.

Керуючий правлінням підкреслив, що доходи «Кіровоградобленерго» напряму залежать від кількості спожитої електроенергії в області і їм вигідно, щоб абоненти використовували більше електрики. Проте через пошкодження системи вони самі закликають зменшити споживання, щоб система залишалася в балансі.

«Через відключення ми несемо збитки, перейшли на чотириденний робочий тиждень. Проте зберегти загалом електросистему в країні наразі важливіше», – підкреслив він.

Чому не можуть попередити завчасно про відключення електрики

Для того, щоб ми на рівні області могли дотримуватися лімітів споживання електрики, які доводяться від «Укренерго», ще влітку було розроблено декілька видів обмежень:

  • Планові – це три черги прогнозованих графіків погодинних вимкнень, розроблені так, щоб у абонентів почерговість складала 4 години з електрикою, дві – вимкнено.
  • Аварійні – вводяться непередбачувано, за вказівкою диспетчера «Укренерго». Тобто у випадку, коли в енергосистемі області чи загалом країни наростає дефіцит між обсягами виробленої електроенергії та спожитої. Вводяться на лінії напругою в 10 кіловольт.
  • Спеціальні графіки – також вводяться операторами розподілу (обленерго) за командою диспетчера («Укренерго»), проте вже на лінії потужністю в 35 кВт. Вони ведуть до масштабних відключень, у випадку Кіровоградщини – чи не всієї області.

Графіки планових погодинних відключень опубліковані на сайті «Кіровоградобленерго». Графіки аварійних відключень чи їхню тривалість спрогнозувати неможливо, адже вони залежать від балансу в загальній енергосистемі країни, який постійно змінюється. Вказівки про аварійне відключення надходять від «Укренерго», і на зниження споживання електрики дається зазвичай лічені хвилини – інакше диспетчер буде змушений вимикати лінії з більшою напругою, а це охоплює чи не пів Кіровоградщини. Водночас коли вмикається електрика, у споживачів можуть бути одночасно ввімкнуті в мережу багато електроприладів. такий стрибок в навантаженні може спричинити пошкодження на локальній електромережі.

У «Кіровоградобленерго» розглядали варіант сповіщати людей про аварійні відключення через месенджери, проте це дуже великий об’єм інформації через велику кількість абонентів. Так, загалом в Кіровоградській області кількість побутових абонентів складає 430 тисяч, з яких 30 відсотків мають бути перманентно відключені в рамках планових графіків.

«Це 130-150 тисяч абонентів в області водночас, без врахування аварійних відключень – такий колосальний об’єм інформації ми не можемо викладати в режимі онлайн в тому ж телеграмі», – пояснив представник «Кіровоградобленерго».

Деякі будинки справді не відключають – це через те, що вони знаходяться на одних лініях з об’єктами критичної інфраструктури: лікарні, котельні, насосні станції водоканалу тощо.

«Ми останні декілька тижнів проводимо роботу щоб була умовна справедливість. Тобто до відключень залучається більша кількість споживачів, завдяки чому самі відключення є прогнозованішими», – підкреслив Володимир Чернявський.

Також на відключення світла впливають і аварії на мережі, не пов’язані з обстрілами. Наприклад, вихідними 10-11 грудня на Кіровоградщині був сильний вітер, який пошкодив дроти і залишив без світла близько 500 електростанцій в області. Деякі лінії енергетики не в змозі полагодити: вони проходять над полями, а спеціалізована техніка не може проїхати по мокрій ріллі.

При відключенні електрики не пропадатиме мобільний зв’язок

Часто при відключення світла у людей уповільнюється або взагалі пропадає мобільний зв’язок і інтернет. Це відбувається через те, що від електрики вимикають і станції зв’язку, залишаючи лише опорні у цьому районі. Проте через кількість абонентів одна опорна не може обробити всі запити, тому зв’язок значно «гальмує».

У «Кіровоградобленерго» запевнили, що наразі розробляють план, як забезпечити мобільні вишки електрикою, щоб люди мали доступ до зв’язку і при відключеннях. Там, де можливо, станції включають у лінії з об’єктами критичної інфраструктури. Проте якщо вмикати цілю лінію через одну станцію, то це призведе до перевищення лімітів споживання – а отже до нових аварійних відключень.

«Тому ми передивляємося, які вишки можна залишати ввімкненими від електромережі, а які доцільніше буде перевести на генератори», – пояснив Володимир Чернявський.

Нагадаємо, раніше «Кіровоградобленерго» спільно з обласною держадміністрацією затвердити реєстр критично важливих для області об’єктів

Поширюйте

Коментуйте