Суспільство

Нічого зайвого: як естетичні МАФи можуть змінити вулиці Кропивницького

 Автор: Ірина Требунських. 2914

Про післявоєнне облаштування українських міст фахівці “Урбанини” почали думати вже нині. Який вигляд мають торговельні кіоски зараз та якими вони можуть бути, якщо керуватись правилами з “Довідника з відбудови міст”.

 MAF3

 

На думку урбаністів, для того, щоб зробити вулицю гармонійною та привабливою, необхідно слідувати певним правилам з облаштування кіосків.

Естетика та мінімалізм

МАФи не повинні захаращувати вулицю та створювати візуальний шум. Нерідко у нашому місті можна зустріти різнокольорові кіоски, які заклеєні рекламою або замальовані графіті. Це негативно впливає на зовнішній вигляд вулиці та створює “ефект ринку”.

MAF5

Кіоски на Студентському бульварі

Для того, щоб уникнути візуального хаосу на вулицях, варто використовувати один і той самий колір та матеріал при облаштуванні кіосків. Фахівці радять використовувати темну гаму кольорів, оскільки такі МАФи є вандалостійкими і не привертають зайвої уваги. Дизайн має бути сучасним, і в жодному разі не варто наслідувати історичні стилістики.

MAF2

Кіоск у Відні, Австрія

 

Екологічність

При створенні МАФів спеціалісти радять використовувати метал чорного кольору та неіржавну сталь. Такі матеріали подовжують термін експлуатації, не потребують фарбування та мають гарний зовнішній вигляд. Окрім цього, такий вибір сприяє екології, оскільки в подальшому сировину можна переробити. 

Мінімалістичні МАФи з чорного металу подекуди уже є в Кропивницькому.

MAF1

Кіоск на вулиці Полтавській

 

Комфорт

Кіоск повинен бути надійно та безпечно спроєктований, а навколо нього має бути тверде та рівне покриття. Поруч з будівлею необхідно встановлювати урну для відходів. Кіоск має бути видно у темну пору дня, тому необхідно забезпечити його освітлення. Розташовувати МАФи радять подалі від дерев, перехресть, переходів та зупинок.
При проєктуванні кіосків також радять враховувати потреби людей з обмеженими можливостями. Так, наприклад, згідно з вимогами державних будівельних норм щодо інклюзивності, інформація про асортимент та цінники на товари має бути доступною і для відвідувачів з порушенням зору, а прилавки мають бути облаштовані так, щоб ними могла скористатись особа з інвалідністю.

На жаль, не кожен кіоск у нашому місті можна назвати сучасним та надійним, а тим паче – інклюзивним.

MAF4

Кіоск у центрі міста

Якщо власники МАФів дослухаються до цих порад, найімовірніше, вулиці Кропивницького стануть набагато привабливішими.

Нагадаємо, що у Кропивницькому тема МАФів вже не перший рік є гострою. Наприклад, у 2018 році активісти намагалися демонтувати МАФ по вулиці Великій Перспективній неподалік магазину «Мелодія», який розташували на колишній клумбі. За це на активістів подали до суду. У квітні 2019 року містяни виходили на пікет проти будівництва МАФу на Набережній Інгулу.

Раніше у міській раді заявляли, що планують розробити єдині вимоги до МАФів у Кропивницькому, зокрема і до їхнього зовнішнього вигляду. Вже у 2021 році виконком затвердив положення, згідно з яким кіоски, розміщені на комунальній землі, повинні платити за користування територією.

Олександра Совотєєва

 

 

 

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте