У Кіровограді говорили про економічні аспекти євроінтеграції (ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 950

Євроінтеграційний курс фактично дає поштовх для розвитку тих інститутів, які відсутні в Україні, але потрібні для євроінтеграції. Фактично це стало ключовою тезою виступу "Фінансові аспекти євроінтеграції по-українськи" Олександра Мертенса, кандидата економічних наук, професора Національного університету "Києво-Могилянська академія" під час учорашнього круглого столу, модерованого професором Києво-Могилянки Володимиром Панченко.
Круглий стіл ініційований Благодійним фондом сприяння ініціативам газети "День" у рамках проекту "Люди і гроші" і, за ідеєю, проводитиметься у кожному обласному центрі України. Кіровоград став першою ланкою у цьому ланцюжку.

Олександр Мертенс на початку виступу вималював графік ВВП на душу населення тих країн, що вже підписали Асоціацію з ЄС. ВВП у Польщі становить більше 20 тис. дол., у Росії - близько 20 тис. дол., у Туреччині - біля 15 тис. дол., а в Україні - лише 6,5 тис. дол. Чому так сталося?

Олександр Мертенс, як і багато інших економістів в Україні, вважає, що Україна за 20 років свого існування не змогла побудувати сучасних інститутів, які існують вже в Європі: формальних (законодавчі норми, фінансовий ринок) та неформальних (норми поведінки і моралі).

Як приклад, професор наводить розвинений фінансовий ринок. Якщо існує цей успішний інститут, то захищеними є права власності інвесторів, бізнесменів та підприємців, діють корпоративні відносини, об'єктивно працює судова база, судам починають довіряти, гроші людей акумулюються і йдуть на інвестиції всередині країни. Якщо є фінансовий ринок, то є конкурентноспроможна економіка й залучення капіталу.
"Оці всі моменти інституційні ми якось пропускаємо з цієї угоди про Асоціацію, але саме про них, мені здається, потрібно говорити в першу чергу. Тому що це є ключовий довгостроковий виграш: побудувати ті інститути, які дозволяли б нормально функціонувати державі, державним органам, бізнесу і врешті-решт нормально жити самим людям" - вважає економіст.
Проте чому ці інститути у нашому суспвльстві за весь час існування незалежної української держави не побудували, пояснити важко. Однозначної відповіді не дає й Олександр Мертенс.

"Це те питання, на яке я задовільної відповіді навіть сам собі не дав. Справді повноцінної держави тут довго не було. Тобто традицій, чи то вотчиної російської, чи то європейської української держави не було. Я не знаю, можливо це банальна відповідь, але я не знаходжу іншої відповіді на це питання".

У ході спілкування кіровоградцям розвіяли й основні міфи про угоду, що не підписав уряд. Найбільшою помилкою є думка про те, що після підписання угоди про Асоціацію в Україні все стане різко добре або різко погано. Професор наголошує, що угода насамперед стосується зони торгівлі, тобто є економічною. Але не існує таких торгівельних угод, при підписанні яких якась сторона виграє або програє, обов'язково буде досягнутий консенсус в основних моментах. Ця угода є для України вигідною хоча б тому, що окремий її розділ якраз стосується тих інститутів, які потрібно розвивати в Україні.

Другим міфом є цифра, яку, як говорять, потрібно вкласти в інфраструктуру України, аби досягти її розвитку до міри інших європейських країн. Насправді цифра 160 млрд. - це приблизний розрахунок, який був отриманий шляхом помноження показника однієї із європейських країн чомусь на 1,5.

І третім міфом професор називає думку, що при підписанні угоди про Асоціацію в Україні закриються усі підприємства, як те зараз робиться у периферійних країнах ЄС. Проте ті промислові галузі, які знаходяться під так званим захистом держави вже певний період часу, наприклад, 10 років, не рухнуть. Угоду про Асоціацію Україна вже готує близько стільки ж часу.

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити