Суспільство

Історії з окупації: у Кропивницькому відкрилася виставка про політв’язнів з Криму (ФОТО)

 Автор: Ірина Требунських. 1246

 20 лютого 2023 року – дев'яті роковини тимчасової окупації українського півострова Криму росіянами. Окупанти на півострові переслідують громадян, які чинять супротив: українців та кримських татар. Репортери Аліна Смутко, Тарас Ібрагімов та Альона Савчук продовжували висвітлювати злочини окупантів та документували життя політичних в’язнів і їхніх родин на українському півострові під окупацією. Їхні роботи стали основою виставки «Історії з окупованого Криму», яка діятиме у Кропивницькому до 27 лютого.

Розповісти про те, що відбувається у Криму, до Кропивницького приїхала одна з авторок виставки Аліна Смутко.

Istorii z Krymu vustavka

Кримчанка Лемара Омерова розповідає про арешт її рідних росіянами. Фото: Тарас Ібрагімов

 Саме 20 лютого 2014 року є офіційно визнаною датою початку збройної агресії Росії проти України: в цей день російські військові без знаків розрізнення розпочали операцію по захвату півострова. Протягом років окупанти переслідують кримських татар та українців на півострові, фабрикують кримінальні справи. Аліна Смутко – одна з журналісток, яка висвітлювала злочини окупантів. Її фотографії представлені у виставці «Історії з окупованого Криму», яка діятиме у Кропивницькому протягом тижня – до 27 лютого.

«Зазвичай окупанти приїздять о 4-5 годині ранку з обшуками до кримських татар. Під час обшуків їм підкидають докази: заборонені речовини, літературу, зброю. Чоловіків увозять в невідомому напрямку, а потім засуджують на десятки років», – пояснила Аліна Смутко.

Наприклад, на одній із фотографій на виставці зображено незаконний обшук у будинку кримського татарина Юсуфа Тороза, який відбувся у травні 2017 року. Після окупанти звинуватили Юсуфа та його сина Сервера у начебто зберіганні наркотиків (хоча під час обшуку нічого не виявили) і вивезли чоловіків у невідомому напрямку. Через деякий час вдалося з’ясувати, що Сервера вивезли на територію Росії, у Краснодарський край.

Istorii z Krymu vustavka2

Аліна Смутко біля фотографії з обшуку будинку Торозів

 Також на виставці у Кропивницькому представлені роботи колег Аліни – Тараса Ібрагімова та Альони Савчук: їм трьом у 2019 році окупаційна «влада» заборонила в’їзд на територію Криму на терміни від 10 до 55 років начебто через те, що вони «загрожують територіальній цілісності РФ». Аліні Смутко про заборону в’їзду до Криму оголосили російські «прикордонники» на адміністративній межі під час перевірки документів у лютому 2019 року

«Я боялася, що вони заберуть мою камеру, та вони не обшукали мене – просто розвернули назад. Мені та Альоні Савчук забронили в’їзд на 10 років, а Тарасу – на 55 років. Ми жартуємо, що він нас перегнав у цій справі», – згадує Аліна.

Так, поруч з фотографією з обшуку в домі Торозів представлена робота Тараса Ібрагімова, який сфотографував поховання Нурі Алієва в Алушті у червні 2019 року. Сина Нурі, Мусліма Алієва, росіяни звинуватили у начебто причетності до територистичної організації. Три роки батько сподівався на повернення сина, якого вивезли до російського міста Ростова-на-Дону і утримували в СІЗО. Його передсмертним словом було ім’я Мусліма.

Мусліма Алієва російський суд не відпустив на поховання батька. Пізніше Мусліма Алієва окупанти засудили по сфабрикованій справі до 19 років колонії суворого режиму.

Istorii z Krymu vustavka4

Репортерці Альоні Савчук вдалося сфотографувати облаву російських силовиків на неофіційне об’єднання правозахисників «Кримська солідарність», які від початку окупації допомоагають політичним в’язням та їхнім родинам. Облава відбулася у місті Судак у січні 2018 року. Тоді російські спецпризначенці «ОМОН» увірвалися на зустріч правозахисників начебто через анонімний дзвінок про «підозрілі збори людей зі зброєю». «Кримська солідарність» стала рухом супротиву окупації, через що правозахисники та волонтери зазначають переслідувань зі сторони росіян.

Istorii z Krymu vustavka5

Загалом на виставці «Історії з окупованого Криму» представлено три десятки робіт репортерів. На фото є коротка історія події, яка зображена, двома мовами: українською та англійською. Виставку можна переглянути до 27 лютого у Кропивницькому, на першому поверсі торгівельного центру DEPO’t (вулиця Велика Перспективна, 48).

Istorii z Krymu vustavka1

Окрім Кропивницького, фотовиставку «Історії з окупованого Криму» покажуть також в Чернівцях, Одесі, Луцьку та Львові.

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте