Суспільство

Освіта під сирени: як університет із Кропиницького пристосовувався до реалій воєнного часу

 Автор: Анастасія Дзюбак. 1068

 Повномасштабна війна змусила пристосовуватись до нових реалій навіть у відносно тилових містах. Розказуємо як змінились будні навчальних закладів на прикладі Центральноукраїнського національного технічного університету.

 

7

Минулорічний весняний семестр в ЦНТУ розпочався в дистанційному форматі, відновлення навчання в очному режимі було заплановано на 25 лютого.


24 лютого 2022 року

«На весь період дії в Україні воєнного стану навчання в університеті буде дистанційним. Посилено безпеку навчальних корпусів та гуртожитків. Просимо всіх учасників освітнього процесу залишатися вдома. Прошу зберігати спокій!»– звернувся до співробітників та студентів ректор ЦНТУ Володимир Кропівний в перший день воєнного стану. Тоді ж у закладі створили оперативний штаб.

«Ще 22 лютого ми разом із колегами знаходились у відрядженні у Києві, – згадує ректор ЦНТУ Володимир Кропівний. – Напруга в столиці, напівпорожній столиці, безумовно, відчувалась, але ніхто з нас не міг навіть уявити того, що сталося через два дні. Ніяких думок евакуюватися у нас не було. Ми слідкували за новинами, затим, що відбувається у Києві, біля Києва, в інших областях України. Ми отримували інформацію від наших колег в інших містах, як вони діють у тій чи інший ситуації. Звичайно, ми хвилювались, як і всі інші громадяни, але вірили в Збройні Сили України, вірили, що вистоїмо!», - згадує Кропівний.

24 лютого найпершим завданням було організація безпечного виїзду із гуртожитків студентів, зокрема іноземців.
Одразу ж запропонували викладачам та студентам Донецького національного медичного університету, які та той час мешкали та працювали в Донецькій області, переїжджати до Кропивницького.

«Так само ми пропонували місця в гуртожитках колегам із Києва, Харкова: якщо їм потрібно терміново евакуюватися, ми були готові надати допомогу», - каже ректор.

Щодо можливої евакуації ЦНТУ, то в теорії до цього були готові, але на практиці.

«Ми спостерігали за ситуацією, в якій опинились університети Херсону: першого і єдиного обласного центру, захопленого ворогом, – говорить Володимир Кропівний, – як вони виїжджали з окупації, що з собою вивозили? Перш за все, це – кадрові документи, бухгалтерські документи, юридичні документи. Тобто ми знали, які саме документи збирати в разі необхідності,але, дякуючи ЗСУ, нам не довелося цього робити».

З перших днів повномасштабної війни гуртожитки університету почали приймати переселенців із прифронтових територій. Левова частка з них зупинялась на день-два, а інколи – просто переночувати дорогою на захід. З лютого по квітень 2022 року гуртожитки ЦНТУ безкоштовно розмістили 2614 переселенців, які проїжджали через наше місто. Майже 120 людей оселились в гуртожитках ЦНТУ на тривалий термін.

Попри віддалене навчання з 24 лютого двері навчального закладу не зачинились. Багато викладачів приходили допомогти вантажити інвентар, який ЦНТУ передавав для територіальної оборони; допомогти з розміщенням переселенців, волонтерити.

«Після перемоги будемо підводити підсумки і ми обов’язково розкажемо про волонтерську роботу наших викладачів під час війни, – говорить Володимир Кропівний. – Весною-літом минулого року навіть адміністрація навчального закладу не про всі випадки знала, тому що викладачі-волонтери воліли не виносити на широкий загал свою діяльність».
28 лютого в ЦНТУ оголошено двотижневі канікули.

14 березня 2022 року

Невдовзі стало зрозуміло, що ситуація дозволяє відновити навчання в дистанційному режимі. Платформа Moodle дистанційної освіти ЦНТУ дуже добре зарекомендувала себе ще під час «ковідного» карантину, тож університет був повністю готовий до онлайн-навчання.

«Для того, щоб побачити картину по викладачам і студентам, ми провели анкетування, – розповідає проректор з науково-педагогічної роботи ЦНТУ Андрій Кириченко, відповідальний за організацію освітнього процесу в університеті. – Виявилось, що з Кропивницького поїхало дуже мало викладачів та співробітників ЦНТУ, може, до 10% від загального складу. Усі наші викладачі вийшли на зв’язок та заявили про можливість працювати в системі дистанційної освіти. Через деканати вдалося одразу встановити зв’язок із приблизно 84% здобувачів освіти».

Університет повернувся до роботи, але, звичайно, деякі речі довелось змінити.

«Міністерство освіти і науки України рекомендувало закладам вищої освіти перевести курсові роботи у самостійну роботу і замінити для бакалаврів дипломну роботу кваліфікаційними іспитами, – розповідає Андрій Кириченко. –За стандартами освіти навчання в бакалавріаті може завершуватись або підсумковою кваліфікаційною роботою або іспитами. У нас на одній спеціальності застосовували кваліфікаційні іспити, на іншій – дипломну роботу, але, загалом, така система оцінювання знань випускників не була несподіванкою, тому ми спокійно організували для усіх випускників бакалавріату 2022 року кваліфікаційні іспити.

Думаю, це головний підсумок весняного семестру минулого року – університет надав можливість студентам відпрацювати передбачені навчальною програмою години та кредити, скласти іспити й отримати дипломи».

Літо 2022 року

Вже наприкінці весни Міністерство освіти і науки України, запропонувало університетамрозпочинати наступний навчальний рік в режимі офлайн та раніше, ніж першого вересня.

1

В Центральноукраїнському національному технічному університеті для студентів старших курсів бакалавріату навчання почалося 17 серпня. В цей день у Кропивницькому лунали сигнали повітряної тривоги, тому студенти разом із викладачами вже в перший же день занять під час тривоги перебували в укриттях.

5

«Ми через деканати провели опитування батьків студентів і побачили, що переважна більшість підтримує повернення до очного навчання, – говорить ректор ЦНТУ Володимир Кропівний. – Студенти теж були налаштовані навчатися в університеті. Вони змінили своє ставлення до навчання, оцінили важливість спілкування з однолітками та викладачами».

Головною вимогою для очного навчання, було облаштувати укриття в навчальних корпусах.

Спільними зусиллями зробили укриття в підвальних приміщеннях двох корпусів та гуртожитку. Допомогу виділили міжнародні благодійні організації та Спілка випускників ЦНТУ.

«Завдяки проведеній роботі, весь осінній семестр ми пропрацювали в очному режимі, максимально використавши теплу частину осені для офлайн занять», - каже посадовець.

Осінній семестр 2022 року

Коли в університеті визначились із основним режимом навчання на новий навчальний рік, стало зрозуміло, що потрібно буде займатися в дві зміни: укриття вміщали менше людей, ніж було студентів.

Восени відновилося проведення викладацьких та студентських наукових конференцій, студентських конкурсів, відкритих лекцій, курсів вивчення іноземної мови з прицілом на міжнародні стажування тощо. Все це, переважно, в онлайн-форматі, тим не менш.5_copy_copy.jpg
До зимових холодів планували вичитати в очному форматі якомога більше матеріалу, особливо студе5.jpgнтам початкових курсів. У підсумку з цим завданням впорались, запевняє проректор ЦНТУ Андрій Кириченко.

Восени 2022 року МОН дозволило переводити з контрактного на держбюджетне навчання певні категоріїстудентів: студентів-переселенців із зон бойових дій, які витратили можливість оплачувати навчання; студентів, які втратили на фронтах війни одного з батьків тощо.

Університет перевів на державні місця 30 студентів, які втратили рідних на війні.

Лютий 2023 року

Річницю повномасштабної війни Центральноукраїнський національний технічний університет зустрічає на дистанційному навчанні.

Загалом в університеті триває планова повсякденна робота.

«Ми слідкували і продовжуємо слідкувати за долею наших студентів та працівників на фронті. Мобілізовані викладачі та співробітники ЦНТУ залишаються в штаті, ми чекаємо на їхнє повернення живими, здоровими, з перемогою!»– підсумовує ректор ЦНТУ Володимир Кропівний.

За останній рік на війні загинуло вісім студентів ЦНТУ та більше 90 випускників попередніх років.

«Незважаючи на зменшення фінансування освіти загалом, ми змогли пройти 2022 рік без заборгованостей по зарплаті та комунальним послугам. У наш непростий час це важливо. В умовах воєнного стану ми не забуваємо про господарські роботи. Якщо ви звертали увагу, територія біля університету завжди чисто прибрана, прикрашена квітами.
Ми не опустили руки. Ми не відмовляємось від навчання. Росіяни можуть обстрілювати наші міста, але вони не зможуть змусити нас здатися та повністю відмовитися від планів на майбутнє» - каже ректор.

Підготував Олександр Виноградов

 

Поширюйте

Коментуйте