Суспільство

Закон про деколонізацію: що зміниться і як голосували нардепи від Кіровоградщини

 Автор: Ірина Требунських. 1283

Верховна Рада напередодні ухвалила закон, який зобов’язує органи місцевої влади перейменувати всі топографічні назви, пов’язані з Росією, також забороняє поширення російської імперської політики. Один з ініціаторів закону є народний депутат від Кіровоградщини, який пропонував перйменувати Кіровоградську область на Центральноукраїнську.

Antu rossiya

 

Український парламент 21 березня ухвалив законопроєкт №7253 «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Цей законопроєкт подали до Верховної Ради ще 5 квітня 2022 року. Ініціаторами проєкту стали 50 народних дептатів, серед яких один від Кіровоградщини, а саме Олександр Дануца (фракція політичної партії «Слуга народу»).

Ухвалення закону підтримали 248 народних депутатів, і лише один (Сергій Дунаєв з депутатської групи «Платформа за життя та мир») проти. Варто зазначити, що у попередніх скликаннях Сергій Дунаєв був представником «Партії регіонів», «Опозиційного блоку» та «Опозиційна платформа – за життя».
Щодо нардепів від Кіровоградщини, то Олександр Воронько (депутатська група «Відновлення України») та Юрій Кузбит (партія «Слуга народу») проголосували «за», Олесь Довгий (позафракційний) та один з ініціаторів Олександр Дануца («Слуга народу») були відсутні, а Ігор Мурдій («Слуга народу») – не голосував.

Згідно з ухваленим законом, в Україні забороняється присвоювати географічним об’єктам, юридичним особам та об’єктам права власності назв, що містять, виправдовують чи пропагують символіку російської політики, а також визначні, пам’ятні, історичні та культурні місця чи події держави-терориста.

Водночас використання російської символіки дозволяється у приватних колекціях, при торгівлі актикваріатом, у музейному та бібліотечному фондах, у творах мисецтва, у документах тощо.

Пам’ятники, які символізують російську імперську політику, мають за рішенням місцевої влади перенести чи демонтувати з публічного простору. Якщо об’єкт має окремий елемент російської символіки, то демонтується цей елемент.

«Повсюдна радянська топоніміка підсвідомо створювала ілюзію тимчасовості Української держави й дотепер більшість українців щодня непомітно для себе продовжують отримувати чималу дозу такої ідеологічної отрути. Німі свідки у вигляді радянських і російських назв тисяч вулиць, площ, парків, скверів у наших населених пунктах були і ще у великій мірі залишаються наочним доказом цього», – йдеться у пояснювальній записці до закону.
У якості прикладу ініціатори закону зазначають, що в українських містах є вулиці, які увічнюють космонавтів Гагаріна, Комарова, Леонова, біографії яких не пов’язані Україною, а водночас топонімів з іменем першого космонавта Незалежної України Леоніда Каденюка – немає.

«На фінальній стадії перебуває перейменування Кіровоградської та Дніпропетровської областей», – додають народні депутати у поясненні.

Процес перейменування Кіровоградщини стартувало у листопаді 2018 року з рішення Верховної Ради. Вже через рік, у лютому 2019, Конституційний суд України визнав легітимним законопроєкт про перейменування Кіровоградської області у Кропивницьку. Проте під час воєнного стану зміни до Конституції, де зокрема перераховані назви всіх областей України, заборонені.
Нардеп Олександр Дануца раніше висловлювався за присвоєння області назву «Центральноукраїнська».
Про те, які вулиці у місті носять тепер імена відомих українських митців, можна дізнатися у подкасті «Перейменовано у Кропивницькому».

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте