Суспільство

Про історії жертв сексуального насильства: у Кропивницькому презентували виставку "Вишиті болем"(ФОТО)

 Автор: Ірина Зайцева. 1136

У Кропивницькому вчора, 24 березня, за ініціативи громадської організації "Асоціація сприяння самоорганізації населення" у музеї мистецтв презентували мандрівну виставку-проєкт "Вишиті болем" про сексуальне насильство  російськими окупантами.

 

 

vushutibolem

Як розповіла “Гречці” ініціаторка виставки, голова регіонального відділення ГО "Асоціація сприяння самоорганізації населення" Алла Волошина, в проєкті мова йде про реальні історії жінок, які постраждали від сексуального насильства з боку росіян. Психологи, які надавали їм консультаційну та психологічну допомогу, переклали історії майстриням, які зобразили їх на рушниках мовою орнаменту, що притаманні історично регіонам України. Так, на виставці представлені інсталяції, на яких зображено ті самі рушники.

За словами Алли Волошиної, виставку вже проводили у найбільших містах України.

Концепція виставки

За словами Алли Волошиної, наразі українці переживають один із найтрагічніших періодів в історії країни.

“Ми зіштовхнулися з величезною кількістю насильства з боку окупантів до мирних мешканців: жінок, дітей, чоловіків та літніх людей. Ця виставка показує шлях жертвам сексуального насильства від переживання свого болю до бажання продовжувати жити далі. В кожному рушнику є свій орнамент, своя вишивка, свій код життя”, - уточнила Алла Волошина.

У кожному рушнику зафіксована окрема справжня історія жінок, які пережили сексуальне насильство, окупацію або навіть декілька окупацій. Біль цих жінок не зашитий в рушниках, а навпаки, вишитий як мотивація майбутнього життя.

Історії зібрані психологинями

На інсталяціях є зображення рушника та QR-код, скануючий який можна читати рушники, ознайомитися з елементами вишивки та власне прочитати реальні історії українок, які постраждали від сексуального насильства від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України. Ці узагальнені історії написали психологині, які кваліфікаційно допомагали жертвам сексуального насильства.

Всього є 5 різних історій:

  • історія жінки, яка двічі пережила окупацію та двічі страждала від сексуального насильства від окупантів;
  • історія жінки, якій немає куди повертатися, бо її господарство розікрали, а будинок зруйнували окупанти. ЇЇ також згвалтували російські військові;
  • історія жінки, яка не полишила свою домівку, її принизили та згвалтували окупанти;
  • історія жінки, яка не встигла вчасно виїхати зі своєю родиною. Її згвалтував російський офіцер;
  • історія жінки з маленького містечка на сході країни, яка пережила погрози та зущання, але встигла вчасно виїхати та тим самим вберегти себе та свою сім’ю.

Наразі, за словами пані Алли, є сотні тисяч жертв насильства серед мирного населення та жінок. Точної кількості немає, оскільки постраждалі замовчують свій біль та образи. Але щоб життя продовжувалось далі, важливо дати можливість виплеснути свій біль, щоб позбутися його.

Заступниця голови ОВА Катерина Колтунова додала, що проговорювати свій біль, переживання та страждання дуже важливо.

"Жінки, які постраждали від сексуального насильства - травма, яка ніколи не полишить людину: вона не піде ні з пам'яті, ні з життя. Про це говорити дуже важливо. Є задокументовані 155 справ, проте їх насправді набагато більше, і вся міжнародна спільнота працює над тим, щоб виявляти їх та щоб вони стали явними для всього світу. Ці жінки є героїнями, адже пережити та прийняти той біль, це надскладно. Наш обов'язок, як українців, - розказати всьому світу, що в нас відбуваєтья. Таким проєктами ми можемо робити набагато більше, - зазначила посадовиця.

З її слів, наразі відбудовується потужна система по допомозі жінкам та дітям, які постраждали від сексуального, гендернозумовленого та домашнього насильства. Ці проблеми з війною тільки посилюються та загострюються. Наразі є всі законодавчі передумови та можливості для того, щоб подолати факт насильства та не дати молодому поколінню взяти в свої алгоритми поведінки.

Важливо проговорювати свій біль

QR-коди, які є на виставці, ведуть на сайт «ДаліЄ», робота якого спрямована на те, щоби допомогти жінкам жити далі та будувати своє життя. Його створили, щоб допомагати людям, які пережили сексуальне насильство під час війни та надавати їм необхідну підтримку: юридичну, психологічну та медичну. Платформа «ДаліЄ» створена у партнерстві з “Психічне здоров’я для України”, агенцією One Health та міністерства охорони здоров’я. До цього проєкту приєдналися психологи, представники, які надають допомогу.

Як зазначила представниця Центру надання первинної правової допомоги Олена Роміцина, є зведення щодо воєнних злочинів. Із 2022 року понад 230 людей звернулися по допомогу.

"20 справ направили до суду. Серед цих злочинів є і злочини сексуального насильства. Люди, які його пережили, воліють про це мовчати. Проте ці злочини не мають строків давності, тому звернутись до відповідних органів постраждала людина може і через рік або два, тоді, коли психологічно до цього буде готова", - зазначила правозахисниця.

За її словами, є телефон гарячої лінії, на який анонімно можна звернутися та проконсультуватися: 0 800 213 103.

Виставку планують показати в Кіровоградській області та за кордоном, аби підвищити обізнаність стосовно існуючої та болючої теми сексуального насильства. Організатори хочуть показати, що ця проблема є, попри те, що її не поширюють та замовчують.

Для маркування Прямокутник 5

Для маркування Прямокутник 4

Для маркування Прямокутник 3 copy copy copy copy copy copy copy

Для маркування Прямокутник 2 copy copy

Для маркування Прямокутник copy copy

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте