Суспільство

В Україні планують реконструювати застарілі багатоповерхівки: яка ситуація у Кропивницькому

 Автор: Ірина Требунських. 3917

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону «Про здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», який передбачає відновлення або будівництво ноново житла у містах. У Кропивницькому ж нараховується щонайменше 133 багатоповерхівки, вік яких понад 78 років.

bud 2

 

Чи зноситимуть багатоповерхівки в Україні

Це вже не вперше в Україні на державному рівні намагаються вирішити прроблему застарілих багатоповерхівок, які були побудовані у радянські часи і є незручними для людей, із застарілою наразі інфраструктурою.

Так, у 2006 році був ухвалений закон з ідентичною назвою, що регулював компенсацію для мешканців багатоповерхівок, які планували відчуджувати для реконструкції. У 2009 також ухвалили п’ятирічну Загальнодержавну програму реформування житлово-комунального господарства. Проте наразі ця програма не продовжена, а закон, ухвалений 17 років тому, не діє – в першу чергу через відсутність фінансування.

Тож українский парламент ухвалив у першому читанні новий проєкт закону №6458, який предбачає оновлення житлового фонду. Ним передбачається комплексна відбудова, зокрема з озелененням територій та створенням безбар’єрного середовища для людей з числа маломобільних груп населення.

У проєкті передбачено співфінансування як з державного, так і з місцевих бюджетів, а також за рахунок інвесторів. При цьому визначення кварталів чи мікрорайонів, де потрібно провести реконструкцію, визначає місцева рада. Водночас якщо за реконструкцію багатоквартирного будинку проголосують менше 75 відсотків власників квартир у ньому, то такий будинок виключається з проєкту.

Знесення будинків передбачено лише у випадку, якщо інші заходи відновлення неможливі. Йдеться про, наприклад, заміну вікон і дверей, утеплення фасадів, адаптації простору для маломобільних груп населення, оновлення комунікацій тощо.

Якщо ж будинок планують зносити, то мешканців мають попередити про відселення у маневрений житловий фонд чи стартовий багатоквартирний будинок не менше ніж за два місяці до початку реконструкції. При цьому стартові будинки мають будуватися або в тому ж кварталі, або в суміжних мікрорайонах того ж населеного пункту.

Власникам житлових чи нежитлових приміщень, які підлягають відселенню, також можуть запропонувати замість альтернативного житла грошову компенсацію. Її сума визначається на підставі оцінки майна.

«В Україні наявна велика кількість об’єктів житлового фонду, граничний строк експлуатації яких закінчився або збігає. Продовження експлуатації таких будинків несе в собі не тільки некомфортне існування мешканців таких об’єктів, а й пряму загрозу для їх життєвого середовища», – зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту №6458.

Варто зазначити, що законопроєкт був зареєстрований ще до повномасштабного вторгнення у 2021 році, а ухвалений у першому читанні і в цілому 21 вересня 2022 року. Наразі його готують до другого читання. Ініціатором проєкту є прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Скільки старих багатоповерхівок у Кропивницькому

Загалом в Україні станом на 2019 рік налічувалося 30 380 багатоквартирних будинків застарілого житлового фонду, а саме:

  • збудованих до 1919 року – 7646 (58 визнані аварійними);
  • збудованих у період з 1920-1953 роки – 9693 (45 визнані аварійними);
  • збудовані у період з 1954-1969 роки – 7192 (40 визнані аварійними);
  • збудовані у період з 1970-1989 роки – 5364 (24 визнані аварійними);
  • збудовані у період з 1990-2010 роки – 785.

Щодо Кропивницького, то в місті налічується 423 багатоповерхівки, з яких 16 мають дев’ять поверхів, решта є п’ятиповерхівками. З них:

  • збудовані до 1919 року – 94 будинки,
  • у період з 1919 до 1945 року – 39 будинків.

Як передає «Слово і діло», п’ятиповерхові цегляні та панельні будинки, які масово будували після Другої світової війни (так звані «хрущовки»), спочатку планувалися як тимчасові на 25-50 років. Потім їхній термін експлуатації продовжили до 150 років. За сучасними будівельними нормами України, панельні житла будуються на 50-75 років, а цегляні будівлі із залізобетонними перекриттями – на 100 років.

budunku infografika

Нагадаємо, що через повномасштабне вторгнення Росії в Україну та зростання кількості вимушених переселенців у відносно безпечніших містах країни вирішили побудувати нові будинки. Так, у Кропивницькому планують побудувати дві нові багатоповерхівки на набережній в центральній частині міста.

Раніше «Гречка» повідомляла, що для відбудови після сучасної війни Україна отримає близько 2 мільярдів долаів від іноземних партнерів. В рамках цього плану відновлення громади Кіровоградщини можуть отримати фінансування на власні проєкти відбудови.

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте