Суспільство

Департамент соцзахисту Кіровоградщини відреагував на закид про порушення щодо гуманітарки (ВІДЕО)

 Автор: Таміла Делюрман. 2086

На Кіровоградщині департамент соцзахисту населення обласної військової адміністрації буде домагатися, аби Держаудитслужба переглянула результати перевірки щодо роботи з гуманітарною допомогою, зважаючи на роз'яснення департаменту. Очільник департаменту соцзахисту говорить, що при перевірці не врахували постанови, які діють на час воєнного стану.

 

audit

Нагадаємо, "Гречка" раніше писала, що у департаменті соцзахисту населення обласної військової адміністрації аудитори виявили нецільове використання гуманітарної допомоги на понад 2 мільйони гривень та неефективне використання гуманітарної допомоги на 377,7 тисячі гривень.

Директор департамент соцзахисту населення Олександр Догаров сьогодні, 11 квітня, під час пресконференції пояснив позицію департаменту щодо таких заяв Держаудитслужби та роз'яснив, що саме перевіряли і у чому побачили порушення.

13 copy copy copy copy copy copy

За його словами, діяльність департаменту перевіряли за період з 24 лютого 2022 року, тобто від початку повномасштабного вторгнення, по 31 жовтня 2022 року. При цьому сама перевірка тривала близько трьох місяців, починаючи з 28 листопада.

"Тобто фактично таки суттєвий період перевірки. Я думаю що дав можливість нашим аудиторам перевірити всі можливі питання, які у них  виникали", – зауважив Олександр Догаров.

Основне питання, яке підлягало перевірці, це дотримання законодавства по отриманню та використанню гуманітарної та благодійної допомоги, необхідної для належного забезпечення функціонування держави в умовах воєнного стану.

За результатами перевірки склали відповідні акти, які видали і департаменту для ознайомлення. Департамент, ознайомившись з цим актом, мали низку заперечень до бачення ситуації з боку аудиторів.

"Ці заперечення ми надали на розгляд Держаудитслужби. У своєму листі ми просили створити відповідну комісію включити до складу комісії представників департаменту і розглянути ці заперечення. На жаль, нас не почули, наше звернення фактично було розглянуто, але нам відмовили у створенні такої комісії. Заперечення були все-таки суттєві, які необхідно було б обговорити з аудиторами для того, щоб показати ситуацію таку яку вона є. Але нас не почули", – пояснив посадовець.

Інформацію, яку виклали в акті перевірки, через певний час поширили у пресрелізах для ЗМІ.

Департамент спростовує інформацію Держаудитслужби та стверджує, що таких порушень у них не було, тому по кожному пункту очільник департамент надав пояснення.

У повідомленні аудиторів викладено факт щодо непроведення оцінки отриманої гуманітарної допомоги робочою групою.

"Одразу скажу, що дійсно чинне законодавство, яке регулює бухгалтерський облік, вимагає, щоб всі товари, матеріальні цінності, цінності, які знаходяться у віданні будь-якої організації були відповідно обліковані, оцінені, мали свою ціну ну і відповідно мали своє найменування як товару. Ну і завдання яке ми мали перед собою - це забезпечити приймання зберігання гуманітарної допомоги, про що я сказав. Ну і зрозуміло що ми повинні були всі ці вантажі обліковувати в електронній державній системі гуманітарної допомоги Офісу Президента", – зазначив Догаров.

Він говорить, що була така платформа вона називалася "Рубін.ком", де і проводили облік цих гуманітарних вантажів. Вона існувала до вересня минулого року і припинила свою роботу. На сьогодні електронного обліку цієї гуманітарної допомоги немає на рівні держави.

"Але під час обговорення ситуації про те, що будь-які товари матеріальні цінності необхідно обліковувати, відповідно ми розуміємо, що їх необхідно сортувати. Так під час приймання проводити сортування, провести оцінку кожного найменування і лише потім видавати нашим громадам. Ми розуміли, що ми в такій ситуації, коли надходження гуманітарної допомоги здійснювалося вагонними нормами, по 3-5 вагонів в день, то зрозуміло, що департамент не мав можливості приймати, сортувати і оцінювати все це майно", – пояснює Олександр Догаров.

Тоді в Офісі Президента надали роз'яснення, що враховуючи ситуацію воєнного часу, можна було не здійснювати оцінку і сортування майна. Департамент соцзахисту видавав ці товари так, як і отримував: палетами, ящиками, пакетами. В таких же одиницях і вели облік у електронній системі.

"Лише такий підхід дав нам можливість буквально через декілька днів забезпечити видачу цієї гуманітарної допомоги громадам. Якби ситуація була інша, то нам необхідно було б мати набагато більше приміщень для того, щоб розсортувати все майно, яке надходить, набагато більша штатна чисельність - не 5-6 людей на складі, а мінімум 300 для того, щоб ми могли сортувати це ну і відповідно проводити його оцінку. І найголовніше для того, щоб це зробити необхідний був би час", – зауважив посадовець.

Закон відповідний був, проте він діяв до воєнного часу і був прийнятий ще задовго до війни. Але у березні уряд прийняв Постанову "Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги" і ця постанова дала департаменту можливість працювати так, як пояснили вище.

Другий пункт у висновках аудиторів – недоліки в організації роботи – зокрема щодо видачі гуманітарної допомоги в інші області України.

Аудитори зафіксували в акті, що з кіровоградського гуманітарного хабу надано благодійної допомоги іншим областям на загальну вагу 108 тонн.

"Дійсно така допомога надавалася і надавалася вона у міста Краматорськ, Харків, Київ, Суми та Чернігів. Допомога надавалася, адже під час військової агресії ці території зазнали дуже потужних збитків як в енергетичній сфері, так і логістичних сферах та сферах життєзабезпечення. Представники цих громад зверталися до обласної військової адміністрації з проханням надати можливу допомогу цій території, особливо це було перші місяці, і керівництво області прийняло рішення надати таку гуманітарну допомогу саме цим територіям. І писати це як недолік в роботі, ну, як на мене, це просто не по-людський", – розповів Догаров.

Наступна претензія – щодо видачі гуманітарної допомоги установам охорони здоров'я Кропивницької міської ради.

В акті ревізії зазначили, що допущено нецільове використання саме по цьому напрямку гуманітарної допомоги на загальну суму понад 2 мільйони гривень.

За словами очільника департаменту соцзахисту, гуманітарна допомога надавалася робочою групою і безпосередньо територіальним громадам, далі територіальні громади вже передавали її установам там, де проживали переселенці, роздавали малозабезпеченим верствам населенням.

"Тобто, кожна територіальна громада - це орган місцевого самоврядування і Департамент соціального захисту військової адміністрації як і сама військова адміністрація не має таких повноважень давати вказівки, що вони повинні куди видати. Орган місцевого самоврядування, відповідно до чинного законодавства, це самостійний орган, який приймає рішення і ми не повинні втручатися в діяльність органів місцевого самоврядування", – прокоментував Олександр Догаров.

Тобто, щодо розподілення гуманітарки закладам охорони здоров'я у Кропивницькому, то це було рішення самої територіальної громади в особі Кропивницького міськвиконкому.

Виконком офіційно звернувся із листом, в якому вказав, що станом на 7 червня на території Кропивницький міської ради перебувало 19,5 тисяч переселенців. Їм надавалися послуги з тимчасово проживання, а також стаціонарно-медична допомога, в лікувальних закладах. Тому для створення належних умов необхідно було їх забезпечити матрацами, ковдрами, засобами гігієни. Тому виконком просив надати ці речі.

Фактично Кропивницька громада просила надавати цю гуманітарну допомогу від нашого обласного хабу Кропивницькому міському соціальному гуртожитку, Центральній міській лікарні, Міській лікарні швидкої допомоги, Міському пологовому будинку з функціями перинатального центру, Дитячій міській лікарні та поліклінічному відділенню.

"На жаль, наші перевіряючі стоять на одній позиці, що це є нецільовий розподіл", – акцентував Догаров.

Й останній пункт, на якому зупинився посадовець – про використання не за цільовим призначенням гуманітарної допомоги та нераціональний розподіл цієї гуманітарної допомоги територіальним громадам. Загальна сума порушень 337 тисяч гривень.

Для прикладу вказано, що 74 переселенці отримали 1400 рушників, тобто на одну людину видали 18 штук. На 74 людини видали 2400 мочалок, тобто на одного 32 мочалки

"А тепер я хотів би вам показати про що йде мова, що таке мочалка, що таке рушники", – демонструючи пакет такої гуманітарки зазначив посадовець.

21 copy

Мочалка – це "кружечок", який кидається у воду після чого з нього робиться звичайна серветка, проте по найменуванню це вказано як мочалка.

32

Що означає "рушник" – у відео:

"На завершення хочу сказати: перед нами стояло інше завдання. Ми не на показник працювали, ми працювали на результат департамент і обласна військова адміністрація і всі, хто причетний до цього питання. Я вважаю, що ми цей результат досягли - вся гуманітарна допомога, яка надходила, вона протягом декілька днів була переадресована і була видана територіальним громадам, де знайшли користувачів. Свою репутацію ми однозначно будемо відстоювати на всіх рівнях", – підсумував посадовець.

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте