Антикорупційна громадська організація Transparency International Ukraine проаналізувала роботу 70 міських рад під час воєнного стану, серед них – і Кропивницька, Світловодська та Олександрійська.
Цьогоріч фахівці змінили критерії дослідження, адже деяка інформація щодо роботи місцевих рад була закрита задля безпеки через воєнний стан.
«Понад рік українські міста працюють на тлі безпрецедентних викликів війни. Поміж іншим, випробуванням став пошук балансу між обмеженням доступу до інформації й захистом людей від загроз з боку агресора», – зазначили дослідники.
Тому для оновленого антикорупційного дослідження було визначено 40 критеріїв, які стосуються організації роботи міських рад, оприлюднення інформації, забезпечення доступу до даних про земельні та житлові питання, комунальне майно, соціальну сферу тощо.
Тож за оновленими критеріями 70 найбільших міст країни поділили на «прозорі» (рівень реалізації за критеріями становіть 75 відсотків і вище), «частково прозорі» (реалізація доступності становить від 50 до 74 відсотків) та «непрозорі».
За результатами дослідження, «прозорими» були визначені три міста: Дніпро, Львів та Мукачево. Водночас Кропивницький опинився серед десяти міст, які визначені як «частково прозорі», а саме:
- Кропивницький,
- Вінниця,
- Київ,
- Ужгород,
- Володимир,
- Чернівці,
- Житомир,
- Луцьк,
- Кам’янське,
- Тернопіль.
Доступ до інформації на платформах Олександрійської та Світловодської міських рад визначено як «непрозорий».
При цьому дослідники закликають враховувати особливості впливу війни на ту чи іншу громаду: наприклад, деякі області пережили тимчасову окупацію, а в деяких містах є велика кількість вимушених переселенців.
Тож у дослідженні підкреслили, що у Кропивницькому приблизно кожен десятий мешканець – з числа вимушених переселенців, тому на сайті міської ради окрім базової інформації для внутрішньо переміщених осіб (які і де документи оформити, де наявне тимчасове житло, де і як отримати гуманітарну допомогу) подано і дані про те, як можна отримати юридичну чи психологічну допомогу, про освітні можливості та розважальні заходи.
Водночас Олександрійська міська рада має окремий телеграм-канал з актуальною інформацією для ВПО, на який підписана приблизно третина вимушених переселенців у місті. На сайті Олександрійської міськради також є можливість залишити скаргу і в онлайні відстежувати її статус та відповідальних виконавців.
В рамках програми «Прозорі міста» софрмували і перелік найкращих практик місцевого самоврядування, корисних в умовах воєнного стану. Серед них:
- публікація інформації про укриття та інформації для ВПО,
- електронна подача заяв на житло,
- електронні звернення мешканців через спеціальні міські сервіси,
- підтримка релокованих бізнесів,
- звітування про розподілену гуманітарну допомогу.
«Аналіз доводить, що між рівнем прозорості міста станом на грудень 2022 року та його показником у рейтингу прозорості 2021 року є кореляція. Іншими словами, міста, відносно прозорі у своїй роботі до впровадження воєнного стану, продемонстрували вищі показники прозорості й у 2022 році», – підкреслили дослідники.
Нагадаємо, що за підсумками 2020 року Кропивницький був на 34 місці в рейтингу прозорості серед інших українських міст.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ
- Реклама і вивіски російською: в Олександрії на вісьмох підприємців склали адмінпротоколи (ФОТО)
- Гранти для ветеранів та їхніх сімей: як отримати до мільйона на власну справу
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте