Суспільство

У Кропивницькому презентували вишиванку з узорами традиційних рушників регіону (ФОТО)

 Автор: Ірина Зайцева. 1050

У Кропивницькому сьогодні, 18 травня, з нагоди Всесвітнього дня вишиванки в етнолабораторії "Баба Єлька" презентували вишиті сорочки, які збирали протягом 5 років експедицій Кіровоградщиною. Також під час виставки презентували сорочку, яку вишили спільно із творчою майстернею "Будяк кучерявий", якій притаманні візерунки рушника із Кіровоградщини.

 

Копія Для маркування Прямокутник 13 copy

За словами голови громадської організації "Баба Єлька" Інни Тільнової, в колекції етнолабораторії налічується окрім рушників та інших історичних експонатів, 50 вишитих сорочок, які збирали в різних регіонах області.

"Ми вважаємо всі сорочки в етонолабораторії дуже цінними для нас. Так, в експедиціях Кіровоградщиною нам вдалося зібрати пів сотні вишитих сорочок: деякі нам дарували їхні власниці, інші ми збирали по закинутих хатах, одну знайшли взагалі на смітнику", - уточнила голова громадської організації "Баба Єлька" Інна Тільнова.

Цінною та найдавнішою в етнолабораторії фахівчині вважають сорочку із Цвітного, оскільки відомо, що її носила жінка 1880 року народження.

Також, Інна Тільнова зазначила, що в рамках проєкту "Баба Єлька. Мода" спільно з майстернею "Будяк кучерявий" в етнолабораторії з'явилися нові вишиванки з узорами, які взяли з узорів рушників, притаманні саме Кіровоградщині.

Копія Для маркування Прямокутник 14 copy copy

"Знаємо, що вишиті сучасними майстринями сорочки, - велика розкіш, це якісно і красиво, але дорого. Сорочка, вишита спільно з творчою майстернею, з вибійкою і притаманним візерунком для Кіровоградщини, - унікальна. Ми хочемо ввести в моду носіння оздоблених сорочок, не вишитих, а вибійчаних, таке декорування також давня українська традиція", - уточнила Інна Тільнова.

За її словами, вишитій сорочці Кіровоградщини притаманні візерунки з виноградом, кетягами калини, квітами. Їх вишивали червоними, чорними або сірими нитками.

Копія Для маркування Прямокутник 16

"Важливим елементом є манжети з ягідками, планочка з рослинним орнаментом притаманна саме Кіровоградщині. Цікаво те, що є елементи вирізування. Техніки застосовувались різні, тому в одній сорочці були поєднані різні візерунки та техніки. Того часу майстрині старанно вишивали на домотканому полотні, льоні, конопляній тканині", - уточнила Інна.

На сьогоднішню виставку в етнолабораторію "Баба Єлька" працівниці Інна Тільнова і Світлана Листюк принеси вишиванки зі своєї приватної колекції.

"Ми принесли всі свої скарби з колекцій, щоби показати кропивничанам, якими шляхетними й красивими були наші предки до радянських часів, до того, як їх примусово переодягнули у куфайки, валянки та інший уніфікований одяг. Протягом існування етнолабораторії ми спостерігаємо інтерес у людей, які хочуть придбати сорочку, притаманну саме Кіровоградщині. Наші сорочки є джерелом для відтворення, оскільки багато майстринь звертається до нас з проханням сфотографувати сорочку, щоби потім відтворити", - підкреслила Інна Тільнова. 

Так, протягом останніх років, інтерес до історії, культури і традицій нашого краю пожвавився. Кропивничаниі  гості міста почали більше цікавитись культурою і традиціям наших предків. 

Копія Для маркування Прямокутник 17 copy copy

Копія Для маркування Прямокутник 19

Копія Для маркування Прямокутник 21

Копія Для маркування Прямокутник 1 copy copy

Копія Для маркування Прямокутник copy copy copy copy copy

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте